Kryptowaluty znajdują zastosowanie w transakcjach finansowych oraz handlu na giełdzie ale czy tylko? Social media zrzeszają coraz większą ilość osób, które wykorzystują je do komunikacji oraz uzyskiwania wiadomości ze świata. Połączenie sektora kryptowalut oraz social mediów może dać świetne efekty w zakresie wzajemnych rozliczeń oraz ulepszania jakości informacji. Jak na sprawę kryptowalut zapatrują się główne social platformy?
Vitalik Buterin zakładał, że za kilka, bądź kilkanaście lat kryptowaluty całkowicie zrewolucjonizują system płatności. Doprowadzi to do znacznego zaniku kart płatniczych oraz tradycyjnej gotówki.
Kryptowaluty mają duże zalety w przeciwieństwie do tradycyjnej gotówki. Gwarantują one wysoką skalowość, bezpieczeństwo, anonimowość oraz szybkość wszelkich transakcji, które są oparte na technologii blockchain. Z tego powodu coraz więcej platform próbuje wykorzystać Bitcoina do rozwinięcia swoich firm.
Ostatnimi czasy pojawiają się liczne medialne spekulacje na temat tego, czy Twitter otworzy się na Bitcoina. Podobno portal ma zamiar umożliwić jego użytkownikom płacenie wzajemnie sobie napiwków za pośrednictwem tej kryptowaluty. CEO Twittera – Jack Dorsey wyraża duże zainteresowanie sektorem kryptowalut. W praktyce oznacza to, że krążące plotki mogą okazać się prawdziwe. Nic dziwnego, że Jack chciałby rozwinąć swoją platformę o sektor kryptowalut, który również rozwija się w świetnym tempie. Dorsey od dłuższego czasu tworzy zespół do spraw zdecentralizowanych technologii, który operuje na Twitterze.
Zadaniem zespołu jest dostosowanie portalu do kryptowalut. Eksperci działający na łamach Twittera mają za zadanie unowocześnić Twittera i wprowadzić nowe technologie, bądź je zaprojektować. Z anonimowych pogłosek wynika również, że Dorsey bada możliwość współpracy pomiędzy użytkownikami za pomocą kryptowalut. W przybliżeniu chodzi o możliwość wzajemnego obdarowywania się napiwkami w postaci kryptowalut. Takie rozwiązanie z pewnością rozwinie Twittera i stanie się świetnym środkiem płatniczym zrzeszającym ludzi z całego świata. Jest to idealna reakcja na wprowadzenie „Libry” przez portal Facebook.
Facebook również brnie w kierunku kryptowalut. Mark Zuckerberg wspomniał o tym, że jego portal wiąże swoją przyszłość ze zdecentralizowaną technologią. Praktycznie jednak Zuckerberg stosuje rozwiązania, które pozwalają mu na sprawowanie większej kontroli nad portalem i jego użytkownikami. Rozwiązaniem tego ma być Libra, która jest cyfrową walutą opracowywaną przez portal Facebook w powiązaniu ze Stowarzyszeniem Libra. Choć sam pomysł wprowadzenia waluty cyfrowej wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla wielu użytkowników Facebooka oraz fanów kryptowalut, to projekt spotyka się z krytyką polityków oraz regulatorów z całego świata. W chwili obecnej na emisję Libry nie zgadzają się urzędnicy USA oraz UE. Chińczycy mają odrębne regulacje prawne i sami planują wdrożyć w życie cyfrową wersję juana. Ich pomysł ma zostać zastosowany w tym roku!
Porównując aktualną sytuację prawną Twittera oraz Facebooka okazuje się, że lepiej korzystać z kryptowaluty uznanej na świecie, niż tworzyć własną. Problemy rządowe, różnorodność rynku oraz wahania cen sprawiają, że Twitter wprowadzając płatności za pomocą Bitcoina podejmie jedną z lepszych decyzji w sektorze social mediów!