Portfele kryptowalutowe miały za zadanie chronić nasze środki, pozwalać na ich wysyłanie, pobieranie oraz wykorzystywanie. Niestety żaden portfel nie jest w stanie zapewnić nam wszystkich możliwości. Który wybrać? Czym się kierować? Dowiesz się z tego poradnika!
W związku z rozwojem giełd kryptowalutowych oraz wzrostem zainteresowań inwestycjami w Bitcoina warto zapoznać się z bezpiecznymi metodami przechowywania naszych środków finansowych. Bitcoin oraz inne kryptowaluty dają możliwość wymiany pieniędzy w sposób odmienny od tego, jaki gwarantują nam tradycyjne instytucje finansowe. Przechowywanie pieniędzy w banku nie stanowi problemu, ponieważ są one ubezpieczone i niezależnie od ataków hakerskich oraz innych zdarzeń mamy pewność, że nie utracimy wszystkich środków. Inaczej sprawa wygląda w zakresie przechowywania kryptowalut. Z tego powodu warto zapoznać się z metodami ochrony naszych środków przez ich utratą, bądź narażeniu ich na blokadę lub zhakowanie. Z poniższym tekstem powinna zapoznać się każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z inwestowaniem i ceni bezpieczeństwo swoich środków.
Czym jest portfel kryptowalut?
Portfel kryptowalut jest nośnikiem naszych środków finansowych zapisanych w postaci walut cyfrowych. Dzięki niemu możemy przechowywać kryptowaluty, dokonywać ich odbioru, a także przelewu. W chwili obecnej istnieje kilka rodzajów portfeli kryptowalutowych. Różnią się one zapewnieniem odpowiedniej jakości bezpieczeństwa, ceną, a także łatwością obsługi. Ponadto w zależności od konstrukcji portfela można wskazać, że występuje on w wersji mobilnej lub stacjonarnej.
Rodzaje portfeli kryptowalutowych
Podstawowy podział portfeli kryptowalutowych uzależniony jest od tego, czy są one podłączone do Internetu, czy występują w wersji offline.
Wyróżnić możemy następujący podział portfeli:
- Portfele kryptowalutowe, które mają dostęp do Internetu są nazywane „Hot Wallet”. Taka forma jest mobilna. Gorący portfel ma swoje zalety i wady.
Zaletą jest fakt, że dzięki wersji online zagwarantowany mamy szybki i łatwy dostęp do naszych kryptowalut. Niestety dostęp do sieci sprawia, że portfele tego rodzaju są narażone na ataki hakerskie oraz kradzież środków. Klucze prywatne, które mają zagwarantować bezpieczeństwo naszych środków są kontrolowane przez osoby trzecie, a to jeszcze bardziej zwiększa podatność na kradzież środków. Na takim portfelu warto przechowywać jedynie taką ilość środków, które możemy przeznaczyć na codzienne wydatki. - Portfele, które występują w wersji offline są nazywane „Cold Wallet”.
Najczęściej występują one w formie sprzętowej i papierowej/metalowej. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, niż „Hot Wallet” i w związku z tym można przechowywać na nich większe ilości kryptowalut. Portfele tego rodzaju należy kupować wyłącznie u producenta, ponieważ kupno sprzętu od pośrednika może doprowadzić do ingerencji w ich zabezpieczenia. Taka ingerencja może poskutkować kradzieżą środków.
Typy portfeli kryptowalutowych
Portfele papierowe
Jest to najbezpieczniejsza forma przechowywania środków. Ich przewagą jest prostota, cena oraz bezpieczeństwo. Przechowywanie środków w takiej formie polega na wygenerowaniu klucza prywatnego i adresu, a następnie zabezpieczenia kartki w odpowiednim miejscu (np. sejf). Niestety wadą takich portfeli jest trwałość papieru. Może okazać się, że tusz wyblaknie lub dokument zostanie zniszczony, a wraz z tym zdarzeniem utracimy dostęp do naszych środków.
Giełdy kryptowalut
Przechowywanie środków na giełdzie kryptowalut jest bardzo wygodną, lecz także ryzykowną formą przechowywania naszych środków. Warto w tym momencie rozpisać dany pomysł, ponieważ w chwili obecnej, bardzo wiele podmiotów korzysta z tej formy zabezpieczenia swoich kryptowalut.
Największy problem w zakresie bezpieczeństwa naszych środków na giełdzie jest związany z dostępem do kluczy prywatnych dla osób trzecich. Trzymanie środków na portfelu jest skrótem myślowym, ponieważ na takiej formie dokonujemy jedynie szyfrowania dostępu do finansów, natomiast środki znajdują się na blockchainie. Jako użytkownicy trzymający waluty na giełdzie jesteśmy narażeni na atak phisingowy. Dzieje się to poprzez udostępnianie danych autoryzacyjnych złodziejom, którzy w tym momencie nie muszą nawet łamać jakichkolwiek zabezpieczeń giełdy. Giełda jest realnym posiadaczem naszych środków.
W przypadku ogłoszenia upadłości giełdy będziemy mieć spore problemy prawne z ich ewentualnym odzyskaniem. Ponadto niektóre platformy dokonywały exit scamu i pozostawiały wszystkich klientów z niczym. Takie zdarzenia miały miejsce w świecie kryptowalutowym i odbiły się głośnych echem na jego rynku. Warto z tego powodu przyjrzeć się wiarygodności podmiotu na rzecz którego przeznaczamy nasze środki.
Giełdy padają bardzo często ofiarami ataków hakerskich. Takie przestępstwa bardzo często doprowadzają do kradzieży danych oraz środków należących do klientów giełdy. Według raportu zorganizowanego przez „Ciphertrace” tylko w 2018 wyprowadzono nielegalnie z giełd kryptowalutowych kwotę 927 milionów dolarów! Jedyną możliwością bezpiecznego przechowywania naszych środków na giełdzie jest korzystanie z giełd zdecentralizowanych (DEX). Taka platforma nie przechowuje środków klientów. Niestety około 1% osób korzysta z tego rodzaju rozwiązania.
Portfele mobilne
Portfel mobilny jest wyjątkowo niebezpiecznym rozwiązaniem. Portfel mobilny jest formą aplikacji na telefon komórkowy lub tablety. Oprócz możliwości zhakowania sprzętu istnieje jeszcze ryzyko jego kradzieży, bądź zepsucia.
Zaletą tego portfela jest natychmiastowa możliwość dokonywania dzięki niemu wszelkich płatności. Działają one w chmurze i dają możliwość dostępu do środków z dowolnego urządzenia w każdym miejscu. Kolejnym problemem portfelu mobilnego jest fakt, że dostawca portfela posiada nad nim 100% kontroli. Jest to bardzo zbliżona forma do przechowywania środków na giełdzie, ponieważ jesteśmy całkowicie uzależnieni od miejsca na którym znajdują się nasze kryptowaluty.
Portfele mobilne bardzo często posiadają opcję korzystania z walut FIAT. Wykonywanie transakcji w formie kryptowalut lub FIAT może być uzależnione od wcześniejszej weryfikacji konta.
Portfele stalowe
Taka forma jest bardzo zbliżona do rozwiązania w postaci portfeli papierowych. Różnica polega na o wiele lepszej wytrzymałości tego nośnika danych. Portfel jest wykonany ze stali nierdzewnej, wykazuje właściwości kwasoodporne oraz ognioodporne. Sprawia to, że są one praktycznie niezniszczalne. Niektóre portfele pozwalają na zapisanie klucza za pomocą pojedynczych metalowych płytek z symbolami, wsuwamy je do głównej i zamykanej płytki. Złożenie tych elementów prowadzi do powstania niezniszczalnego identyfikatora.
Który portfel kryptowalut jest najlepszy?
Wybór odpowiedniego portfela stanowi w chwili obecnej nie lada wyzwanie. Przede wszystkim najważniejszą kwestią powinno być zachowanie zdrowego rozsądku oraz sugerowania się bezpieczeństwem naszych środków. W chwili obecnej rynek oferuje wiele metod przechowywania środków. Każdy portfel znajdzie swoich zwolenników oraz przeciwników. Żeby wybrać produkt najlepszy dla naszych środków należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami:
- Czy chcemy używać portfela do codziennych zakupów?
- Czy mamy zamiar przechowywać jedną, czy kilka walut cyfrowych?
- Czy zależy nam na dostępie do środków z każdego miejsca, czy jednak wolimy korzystać ze środków w domowym zaciszu?
W zależności od wyżej wymienionych spostrzeżeń powinniśmy dokonać właściwego i najbardziej praktycznego wyboru portfela. Technologia kryptowalut oraz coraz większe zainteresowanie tym sektorem finansowym sprawia, że wiele osób jest narażonych na liczne oszustwa w zakresie kradzieży środków, bądź danych osobowych. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- anonimowość – do jej osiągnięcia najlepszym wyborem portfela kryptowalutowego będzie portfel, który nie wymaga weryfikacji.
- bezpieczeństwo – celem osiągnięcia tej cechy warto skupić się na „cold walletach” oraz na nośnikach papierowych, ponieważ dają one gwarancje, że nikt do naszych środków się nie włamie.
- wygoda – wybór portfela w tym zakresie powinien dotyczyć mobilnych rozwiązań, bądź wykorzystania aplikacji.
W zależności od tego, którą cechę cenimy najbardziej, taki portfel powinniśmy wybrać aby być najbardziej ukontentowanym.