poradnik

Czym są Stablecoiny?

Czym są Stablecoiny?

Jeżeli szukasz inwestycji, którą cechuje stabilność i innowacyjność, to stablecoin może być ciekawą koncepcją. Sprawdź jak cyfrowe aktywa mogą być powiązane z dolarem, euro, a nawet złotem! 

Dla inwestorów zainteresowanych uzyskaniem zysków z kryptowalut, ale obawiających się ich szalejącej zmienności, stablecoiny mogą być warte zainwestowania.

Podczas gdy kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, zakłóciły sposób, w jaki wielu inwestorów wchodzi w interakcję i myśli o pieniądzach, tradycyjni inwestorzy mogą zdecydować się na unikanie tego, ponieważ ceny kryptowalut mogą drastycznie zmieniać się w każdej chwili. 

Z drugiej strony Stablecoiny są mniej podatne na zmienność. Stablecoiny to kryptowaluty zabezpieczone aktywem, najczęściej walutą fiducjarną. Zachowują jednak dużą część atrakcyjności innych kryptowalut, umożliwiając inwestorom dostęp do nowej i ewoluującej klasy aktywów.

Stablecoin - definicja

Stablecoin to waluta cyfrowa powiązana z aktywem bazowym, takim jak waluta krajowa lub metal szlachetny np. złoto. Główne typy stablecoinów obejmują stabilne monety fiat, kryptowaluty i surowce.

Można powiedzieć, że stablecoiny, to rodzaj kryptowalut, które mają na celu utrzymywanie stałej wartości, często powiązanej z fiducjarnym (wspieranym przez rząd) zabezpieczeniem.

Kryptowaluty to nowa klasa aktywów, która szybko ewoluuje w coraz bardziej opartej na technologii gospodarce. W konsekwencji kryptowaluty podlegają dużej zmienności, która może zmienić ich wartość w ciągu kilku sekund.

Warto podkreślić, że stablecoiny są powiązane z bardziej stabilnym aktywem, takim jak dolar amerykański i zostały stworzone do zarządzania wahaniami cen często obserwowanymi w Bitcoinie i innych kryptowalutach.

Kryptowaluty okazały się być wrażliwe na wydarzenia rynkowe, ale stablecoiny są mniej podatne na tego rodzaju zawirowania. 

Stablecoiny wspierane przez Fiata

Niezwykle popularnym stablecoinem jest Tether (USDT). Podkreślić należy, że jest to pierwszy stablecoin, który wszedł na rynek z zarówno najszerszym przyjęciem, jak i największą kapitalizacją rynkową. Chociaż jest powiązany jeden do jednego z dolarem amerykańskim, jego wypłacalność zależy od siły jego rezerw, które obejmują tylko 3,87% gotówki. 

USDC to kolejny stablecoin wspierany przez dolara amerykańskiego. Został uruchomiony w 2018 roku przez Coinbase i Circle. Są to scentralizowane stablecoiny, co oznacza, że ​​stablecoin jest utrzymywany przez podmiot lub giełdę. W przypadku USDC, tym stablecoinem zarządzają Circle i Coinbase.

Jednym z zagrożeń związanych z stablecoinami, które mają centralny organ, jest przeświadczenie, że mogą utrzymać podaż dolarów równą podaży stablecoinów. Można to postrzegać jako sprzeczność z koncepcją decentralizacji.

W przypadku scentralizowanej strony trzeciej, organizacji, która utworzyła podmiot stablecoin, musisz mieć pewność, że te podmioty mają faktycznie pokrycie w swoich kryptowalutach. 

Stablecoiny wspierane kryptowalutami

DAI to zdecentralizowany stablecoin oparty na kryptowalutach. Maker, inteligentna platforma kontraktowa zbudowana na sieci Ethereum, wspiera i stabilizuje wartość DAI poprzez dynamiczny system zabezpieczonych pozycji zadłużenia.

Celem tego cyfrowego zasobu jest próba utrzymania jego wartości w stosunku do dolara amerykańskiego i jest przechowywana w sieci blockchain Ethereum. Odbywa się to poprzez umożliwienie ludziom używania ich zasobów Ethereum do generowania DAI na platformie Maker bez pośrednika. Oznacza to, że każdy może pomóc w utrzymaniu blockchaina, który nie jest kontrolowany przez żadną pojedynczą osobę lub podmiot.

Stablecoiny wspierane przez towary

Stablecoiny wspierane przez towary są zabezpieczone metalami szlachetnymi, takimi jak złoto czy ropa. Niektóre z najbardziej znanych stablecoinów w tej kategorii to Tether Gold i Paxos Gold. Stablecoiny zabezpieczone towarami są bardziej podatne na zmiany cen, ale ponieważ towary powinny w dłuższej perspektywie zyskać na wartości, inwestorzy mogą kupować i utrzymywać te aktywa w celu zwiększenia wartości kapitału.

Jak korzystać ze stablecoinów? 

Jednym z głównych sposobów wykorzystania stablecoinów są szybkie i tanie płatności lub przelewy pieniężne na skalę globalną. Stablecoiny zapewniają szybki sposób przesyłania wpłat lub wypłat między walutami fiducjarnymi na giełdy kryptowalut.

Dzięki stablecoinom, użytkownicy mogą wysyłać pieniądze w dowolne miejsce na świecie w ciągu kilku sekund. Biorąc pod uwagę, że są stabilną walutą, stablecoiny zapewniają łatwy przepływ płatności, ułatwiając firmom bezpieczne wysyłanie pieniędzy do swoich pracowników.

Kiedy użytkownicy kryptowalut obserwują duże ruchy cen, mogą przenieść swoje pieniądze na stablecoiny i poczekać na stabilizację rynku. W praktyce, kiedy kryptowaluty spadają, ludzie na ogół kupują stablecoiny i używają ich, aby zachować stałość kapitału. 

Inwestorzy, którzy obawiają się zmienności czekają, aż rynki się uspokoją. Najczęściej w takim wypadku kupują oni stablecoiny za pieniądze fiducjarne,ponieważ ta wartość nie zmieni się, dopóki nie zechcą przenieść jej na Bitcoina lub inne kryptowaluty.

Kolejną zaletą stablecoinów jest łatwość ich użycia na giełdach kryptowalut. Są bardzo płynne i zbywalne, dzięki czemu można je łatwo wymienić na inne kryptowaluty lub waluty fiducjarne. Pamiętajmy, że nie tak łatwo można wpłacać i wypłacać gotówkę z kryptowalut. Nawet jeśli złożysz zlecenie sprzedaży, sfinalizowanie wypłaty może zająć kilka dni. Ale jeśli zamienisz swoje pieniądze na stablecoiny - zachowasz jego wartość.

Jak zarabiać pieniądze za pomocą Stablecoinach?

Jeżeli chcesz zarabiać na stablecoinach, możesz dokonać następujące czynności:

  • Zarabiaj odsetki od swoich stablecoinów.
  • Pożycz swoje stablecoiny.
  • Staking 

Trzymanie pieniędzy w stablecoinach na giełdzie kryptowalut to sposób na zarabianie pieniędzy z odsetek. Giełda obraca naszym kapitałem i dzieli się zyskiem procentowo. 

Ze względu na to, że stablecoiny są ważną rezerwą kapitału i wysoką płynnością, giełdy i grupy pożyczkowe w społeczności często płacą wysokie stopy procentowe za posiadanie lub pożyczanie stablecoinów. Jak zacząć? Można to zrobić po prostu otwierając konto na giełdzie kryptowalut i naliczając dzienne odsetki od swoich zasobów. Wiele z tych giełd nie ma minimalnych sald, a opłaty są niewielkie.

Inwestowanie w stablecoiny zabezpieczony metalem szlachetnym, takim jak na przykład złoto, jest podobne do inwestowania w złoto. Jeśli wartość złota wzrośnie, w rezultacie wzrośnie wartość stablecoina opartego na surowcach.

Niestety ten scenariusz nie sprawdza się w przypadku stablecoina wspieranego przez fiat. Waluty Fiata, takie jak dolar amerykański czy euro, powinny mieć stałą wartość i nie podlegać wahaniom cenowym. W takim przypadku stablecoin powiązany z walutą fiducjarną prawdopodobnie nie zmieni się w czasie.

Innym sposobem na zarabianie pieniędzy na stablecoinach jest pożyczanie ich pożyczkobiorcom. Pożyczki kryptowalutowe to alternatywna forma inwestycji, w której inwestorzy pożyczają pieniądze fiducjarne lub kryptowaluty innym pożyczkobiorcom w zamian za spłatę odsetek. Obecnie na rynku pożyczek kryptowalutowych stopa zwrotu może wynosić od 5% do 12% rocznie, a dochód jest zwykle wypłacany w monecie, którą pożyczyłeś. Jeśli pożyczasz BTC - zyskujesz w BTC.

Możesz także zarabiać pieniądze w procesie zwanym stakingiem. Staking polega na udziale w utrzymaniu przepływu sieci blockchain na określonym zasobie. W zamian otrzymujesz rekompensatę, uzyskując dochód z sieci. W praktyce oznacza to, że blokujesz kryptowaluty, aby otrzymywać nagrody. Proces stakingu jest podobny do wpłacania pieniędzy na konto oszczędnościowe lub konto rynku pieniężnego. Nagrody za staking mogą występować w postaci monet/tokenów w konkretnym blockchainie lub w stablecoinie, który obstawiasz. Przykładowe kryptowaluty, które oferują nagrody za obstawianie, to Ethereum 2.0, Tezos, Algorand.

Jak widać, Stablecoiny to ciekawe rozwiązane, które jest odporne na wahana rynku, a jednocześnie pozwala na udział w sektorze kryptowalut. Pamiętajmy o tym, że inwestowanie środków w jakiekolwiek instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem ich utraty. Warto zatem sprawdzić najpierw produkt na który zamierzamy przeznaczyć kapitał.