poradnik

Czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty?

Inwestowanie w jakąkolwiek tematykę wymaga jej zrozumienia. Już Warren Buffet mówił „Jeżeli nie znasz się na diamentach — poznaj jubilera”.  Zrozumienie funkcjonowania sektora kryptowalut sprawia, że mamy większą świadomość w zakresie ewentualnej inwestycji w dany projekt. Ten poradnik powinien pomóc w zrozumieniu nowoczesnej formy pieniędzy.

Kryptowaluty są nowoczesną formą pieniędzy, która nie podlega jakiemukolwiek nadzorowi finansowemu oraz politycznemu. Dzięki swojemu liberalnemu stanowisku wydają się być bardzo atrakcyjną opcją dla osób, które cenią wolny rynek oraz nowoczesne technologie. Szybkość transakcji oraz stosowanie technologii blockchain sprawiają, że jest to produkt godny zaufania. Czym są kryptowaluty oraz dlaczego warto je posiadać?

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta jest to waluta o charakterze kryptograficznym, innowacyjnym oraz rozproszonym systemie księgowym, który przechowuje informacje na temat stanu posiadanych umownych jednostek.

Kryptowaluta nazywana jest również inaczej wirtualną walutą. Posiadacz takiej waluty przechowuje ją na komputerze, na e-portfelu, do którego dostęp posiada jedynie on sam. Bardzo szybko można dokonać transakcji za pomocą kryptowaluty. Transakcja odbywa się w formie elektronicznej pomiędzy nami, a naszymi kontrahentami, bądź innymi podmiotami.

Każda jednostka kryptowaluty stworzona jest na podstawie unikalnego kodu, który zawiera w sobie informacje mające zapobiec ponownemu kopiowaniu lub wydatkowaniu tej waluty.

Bardzo istotnym elementem kryptowalut jest to, że w kwestii ich wymiany, sprzedaży, kupna, brak jest jakichkolwiek regulacji prawnych. Nie ma zatem instytucji w postaci banku kryptowalutego, który może mieć wpływ na zwiększenie podaży kryptowaluty bądź jej inflacji. O jej wartości decyduje wolny rynek.

Obrót kryptowalutami ma charakter elektroniczny, który jest pozbawiony wszelkich kwestii regulacyjnych wynikających z prawa bankowego. Obrót opiera się na przeniesieniu waluty kryptograficzne w technologii PEER TO PEER. Takie działanie oznacza że dokonywana transakcja nie ma jakiegokolwiek nadzoru. Oznacza to również, że nie ma żadnego podmiotu, który poinformuje właściwe organy skarbowe w zakresie dokonywanych transakcji pomiędzy podmiotami.

Istnieją pewne różnice pomiędzy dokonywaniem transakcji za pomocą walut tradycyjnych, a kryptowalut. 

Jeżeli będziemy mieli zamiar sprzedaż dużej ilości kryptowalut, to nikt nam w tym nie przeszkodzi w zakresie proceduralnym. W transakcjach bankowych mogą być blokowane środki, których transakcja przekracza 15 tys. Euro. Jest to znaczna przewaga liberalności sektora kryptowalutowego nad sektorem bankowym. Kolejną jego przewagą jest fakt, że żaden organ egzekucyjny typu komornik bądź urząd skarbowy nie jest w stanie zająć kryptowaluty.

W chwili obecnej uznaje się, że kryptowaluty są formą najbardziej liberalnego środka płatniczego. Warto zaznaczyć, że kryptowaluty są niemal całkowicie niezależnie od kontroli polityków oraz instytucji finansowych. Taka informacja ma istotne znaczenie w zakresie kontroli naszych środków finansowych oraz analizy ich przepływu przez organy państwowe. 

Bitcoin jako najważniejsza kryptowaluta.

Bitcoin jest najbardziej popularną walutą na świecie. Powstał on w 2008 roku. Na chwile obecną nie wiadomo, kto jest jego twórcą. Uznaje się, że mogą to być trzej informatycy (King, Oksman, Bry), którzy opatentowali rozwiązania zbliżone do tych na których opierał się system Bitcoin. Po ich działaniu rozprzestrzeniał się manifest, który nazywał się enigmatycznie „satoshi-nakamoto”. Ten manifest prezentował całą koncepcję dotyczącą kryptowaluty Bitcoina. 

Do dnia dzisiejszego nie wiadomo jednak, kto kryje się za nazwą Satoshi Nakamoto. Bardzo ważnym faktem w walucie Bitcoin jest jego zwiększanie wartości wraz z upływem czasu. Na dzień 22 maja 2010 roku za 10 tys BTC można było kupić pizzę. Z pczątkiem 2011 roku 1 Bitcoin był warty 1 dolara. W czerwcu 2011 roku 1 Bitcoin miał już wartość 10 dolarów. Od 10 kwietnia 2013 roku jego cena wynosiła 266 dolarów. W grudniu 2019 r wartość jednego Bitcoina to 27 tys. zł. 

Olbrzymi wzrost ceny Bitcoina nie miał charakteru liniowego. Bitcoin na zmianę zyskiwał na wartości i tracił na wartości. Warto jednak podkreślić, że osoba która interesował się tym tematem tej kryptowaluty, od początku mogła rozpocząć jej kopanie. 

Jak wydobywa się kryptowaluty?

Wydobywanie kryptowalut polega na ich tzw. „wykopywaniu”. Oznacza to w praktyce, że daną kryptowalutę można uzyskać w drodze jej wytworzenia, a nie jej kupna. Otrzymanie takiej kryptowaluty jest możliwe w momencie, gdy rozwiążemy dany problem kryptograficzny. Kwestie kryptograficzne są wyjątkowo skomplikowane.

Na chwilę obecną do rozwiązania danego problemu kryptograficznego potrzebujemy procesorów, które posiadają potężną moc obliczeniową. Aby unaocznić wyżej wymienioną moc wskazać należy porządny, typowy, domowy komputer z procesorem i7, który do wydobycia Bitcoina w chwili obecnej potrzebowałby 300 tys. lat.

Kiedyś rozwiązanie problemu kryptograficznego było uproszczone, ponieważ w obiegu znajdowało się mniej Bitcoinów. Sieć związana z Bitcoinami zawiera algorytm związany z samoregulacją jego rozwiązywania. Górna granica wydobycia tej kryptowaluty wynosi 21 mln Bitcoinów. To reguluje trudność wykonania zadań kryptograficznych. Takie działanie ma na celu hamowanie wzrostu liczby Bitcoinów, aby nie utraciły na wartości.

Początkowa faza rozwoju Bitcoina w aspekcie kryptografii była prosta, ponieważ miała na celu zwiększenie zainteresowania tą kryptowalutą. W związku z powyższym wykopywanie kryptowalut jest opłacalne, o ile mamy świetny sprzęt, dostęp do taniej energii, a także znamy się na samej tematyce kryptowalut.

Jak kupić Bitcoina i inne kryptowaluty?

Bitcoina oraz kryptowaluty można kupić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest kupno danej kryptowaluty na giełdzie kryptowalut, która w swojej ofercie posiada Bitcoina bądź inną kryptowalutę. Taką kryptowalutę kupuje się za pomocą tradycyjnych walut typu dolar, euro, funt (nazywane popularnie fiatami. Zaletą giełdy oraz kupna walut/kryptowalut na giełdzie jest niska prowizja wynikająca z danego działania.

Kolejną możliwością zakupu Bitcoina oraz innych kryptowalut jest skorzystanie z bitomatu. Bitomat to urządzenie podobne w konstrukcji do bankomatu, z tym że odbywają się w nim transakcje kryptowalutowe, a nie „fiatowi”.

Bitomat daje możliwość wymiany kryptowaluty na gotówkę, a także gotówki na kryptowalutę. Jest to obecnie najszybsza oraz najmniej restrykcyjna pod względem administracyjnym forma zakupu oraz wymiany kryptowalut. Nie wymaga ona z reguły weryfikacji za pomocą dowodu osobistego, co zachodzi na giełdach. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że bitomat ma pewien minus w stosunku do giełdy kryptowalutowej. Jego wadą są prowizje, które z pewnością przewyższają prowizje określone na giełdzie kryptowalutowej. 

Gdzie da się płacić Bitcoinem?

Bitcoin jest bardzo popularną kryptowalutą, która pozwala na korzystanie z niej w przestrzeni publicznej. Wiele podmiotów gospodarczych coraz częściej wprowadza możliwość płatności za pomocą tego środka. Niestety, w chwili obecnej ilość firm, które realnie obsługują płatności kryptowalutowe jest mała w porównaniu do tych, które rozliczają się za pomocą tradycyjnej gotówki. Pocieszeniem jest fakt, że z roku na rok rośnie liczba firm, które obsługują sektor kryptowalut w zakresie płatności za towary, czy usługi. W chwili obecnej Bitcoinem można płacić w następujących firmach:

  • Pyszne.pl,
  • Regeneratory.pl,
  • Pizzaportal.pl,
  • Fasttech.com,
  • Naszywki.pl

Warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej firm wprowadza metodę płatności BTC.

W związku z trendem wzrostowym może okazać się, że za parę lat nasza standardowa waluta nie będzie nam potrzebna do robienia jakichkolwiek zakupów. 

Jak przechowywać kryptowaluty?

Kryptowaluty można przechowywać na parę sposobów. Najmniej bezpieczną formą przechowywania kryptowalut jest giełda kryptowalutowa. W chwili obecnej wiele giełd kryptowalutowych narażonych jest na ataki hakerskie, a także są przedmiotem licznych przestępstw finansowych. Kradzież kryptowalut z giełdy w chwili obecnej jest niemal niemożliwa do namierzenia. Wykrycie realnego oszusta okazuje się niewykonalne.

Środki, które przechowujemy na giełdzie powinny znajdować się w takiej ilości, która ma nam wystarczyć na obecne inwestycje. Jeżeli nie wykonujemy operacji finansowych na podstawie wszystkich naszych środków, to warto dokonać wypłaty kryptowalut. Celem wypłacenia środków z giełdy kryptowalutowej należy znaleźć na jej profilu zakładkę „wypłać” lub „withdrawal”. Następnie na adres wygenerowany w związku z naszym portfelem dokonujemy przeniesienia środków finansowych.

Bezpiecznniejszą formą od platformy giełdowej jest przechowywanie środków na naszym osobistym komputerze. Jest to tzw. „hot wallet”.  Taka forma z pewnością jest bezpieczniejsza niż giełda, jednak dalej pozostaje narażona na ataki hakerskie.

Każde z naszych urządzeń będzie miało osłabione bezpieczeństwo, ponieważ korzystamy z Internetu. Komputery oraz urządzenia mobilne są wielokrotnie narażane na kradzież danych. Antywirus może nie być wystarczającą formą zabezpieczenia naszych środków.

Wiele użytkowników próbuje chronić swoje środki za pomocą kodów QR oraz adresów portfela wskazanych na plastikowych lub stalowych kartach. Portfele finansowe możemy podzielić na:

  • Pełne – przechowują one całość naszych kryptowalut. Na naszym komputerze przechowywany jest cały łańcuch bloków, co jednak ma wpływ na jego zasób oraz długi czas synchronizacji. Sprzęt na którym pracujemy może zostać znacznie spowolniony w powodu jego przeciążenia.
  • Lekkie – w takim charakterze doprowadzamy do  przechowywania łańcucha bloków za pomocą zewnętrznego serwera. W praktyce jest to forma lżejsza dla naszego komputera.
  • Mobilne – przechowujemy nasze środki na urządzeniach mobilnych.

Warto zainwestować w przechowywanie środków na nośniku wymiennym tzw. Cold Wallet. W chwili obecnej ten sposób przechowywania informacji jest jednąz bezpieczniejszych opcji, które zapobiegną kradzieży naszych kryptowalut. Portfele umieszczone są najczęściej na usb, cd, dvd, kartach sd i mają one służyć za kopie zapasowe portfeli, które znajdują się na komputerze.

Bezpieczeństwo przechowywania środków w takiej formie jest większe, ponieważ nie maja one dostępu do Internetu. Niektóre z nich umieszczane są nawet w sejfach. Mało doświadczone osoby na rynku kryptowalut mogą mieć problem z tego typu zabezpieczeniami, ponieważ jest to proces bardziej skomplikowany niż standardowe działania operacyjne na giełdzie, bądź podstawowych e-platformach mających na celu przechowywanie naszych środków.

Środki można przechowywać również na portfelu „hardware”, który jest profesjonalnym nośnikiem, przeznaczonym wyłącznie do tego celu. W chwili obecnej na rynku znajdują się profesjonalne portfele w postaci nośnika usb, które zapewniają w sposób bardzo bezpieczny na przechowywanie naszych środków.

Nośniki są zabezpieczone kodem PIN oraz systemem 2-FA. Jest to bardzo wygodna forma trzymania naszych środków. Minusem trzymania naszych środków na takich portfelach jest koszt ich zakupów, który oscyluje w okolicach 300 złotych. Zwrócić uwagę należy na to, że niektórzy oszuści oferują sprzedaż takich urządzeń z PIN-em na zdrapce. Problem w tym wypadku polega na tym, że wcześniej ten PIN został już skonfigurowany w tym sprzęcie. Oznacza to, że oszust miał od samego początku dostęp do naszego PIN-u USB, a zatem do naszych środków. Dlatego pamiętaj aby kupić sprzęt w oficjalnym sklepie producenta danego sprzętu!

Najbanalniejsza i najprostsza forma przechowywania środków, to opcja papierowa. Polega ona na tym, że drukujemy klucz prywatny na kartkę papieru, co wiąże się z zachowaniem 100% poufności danych. Taki papier z tym kluczem do naszych środków umieszczamy w sejfie lub innym miejscu, które zapewnia ograniczony dostęp do tego klucza. Wadą tego banalnego rozwiązania jest duże ryzyko związane ze zniszczeniem tego nośnika. Takie rozwiązanie wydaje się być opcją najtańszą, najprostszą i najbezpieczniejszą. Warto jednak zastosować dobry papier oraz tusz, które zapewnią długotrwałą jakość druku. 

Podsumowanie

Technologia Blockchain oraz kryptowaluty rozwijają się w szybkim tempie. Na obecnym rynku kryptowalut istnieje wiele możliwości, które pozwalają nam na ich zakup. To, czy kupimy Bitcoina na giełdzie, kantorze czy w bitomacie uzależnione jest od naszych priorytetów administracyjno-finansowych. Niezależnie od metody, którą zastosujemy w kupnie kryptowaluty warto zadbać o bezpieczeństwo jej przechowywania, ponieważ ono determinuje nasz spokój w aspekcie psychologicznym oraz materialnym.