poradnik

Analiza techniczna kryptowalut

Analiza techniczna kryptowalut

Analiza techniczna w dużym procencie może pomóc nam osiągnąć sukces na rynku kryptowalut. Jakie są jej podstawowe założenia i czym ona jest?

Bitcoin (BTC) oraz pozostałe kryptowaluty podlegają takim samym założeniom analizy technicznej jak i pozostałe sektory finansowe. Nic więc dziwnego, że z roku na rok więcej osób rozpoczyna naukę tychże narzędzi. 

Prawidłowo przeprowadzona Analiza Techniczna Kryptowalut to wstęp do tego, by zacząć uzyskiwać efektowne zyski na rynkach kryptowalutowych i nie tylko.

Czym jest Day Trading? 

By odpowiednio poznać pojęcie analizy technicznej należy wytłumaczyć pojęcie day trading. Day trading to zawieranie umowy nabycia albo wyprzedaży na rozmaitego typu giełdach na krótki albo średni czas w celu osiągnięcia przychodów pochodzących z różnicy wartości poszczególnego waloru. Transakcja skupu oraz sprzedaży poszczególnego waloru przeważnie wykonywana jest w przeciągu jednego dnia jednak nie stanowi to reguły. Niezwykle często traderzy skupiają się w przeciągu dnia na prowadzeniu jak największej ilości korzystnych transakcji szczególnie z niskim zyskiem. Zazwyczaj pojedyncza transakcja nie trwa dłużej aniżeli 2- 3 tygodnie. Jeżeli transakcja jest podpisywana na znaczniejszy czas to powinniśmy mówić bardziej o lokacie, aniżeli tradingu.

Gdy robimy day trading, to mamy wyróżnione dwie podstawowe formy oceny przed podjęciem decyzji. Pierwsza z nich, to analiza fundamentalna. Analiza fundamentalna polega na wycenie wartości waloru wypływającej zwłaszcza z zestawień finansowych lub też wyceny możliwości określonej gałęzi handlowej. Inną natomiast jest analiza techniczna Obie obecne metody potrafimy używać samodzielnie albo też komplementarnie.

Czym jest analiza techniczna? 

Analiza techniczna – zakłada, iż wartość poszczególnego waloru w postaci na przykład Bitcoina pokazuje wszelkie dostępne publiczne wiadomości oraz skupia się na statystycznej analizie trendów cenowych. Czyli ujmując rzecz bardziej praktycznie - analiza techniczna to planowanie kolejnych trendów cenowych podparte o wycenę poprzednich ruchów cenowych. Do tegoż typu analiz używamy wykresy historyczne wartości poszczególnego waloru finansowego. Ciężko oszacować przyszłą wartość poszczególnego waloru w oparciu o czysty wykres. Na szczęście te wykresy potrafimy zmieniać stosując specjalne narzędzia AT. Są to przykładowo: linie trendu, obroty lub również oscylatory.

Jakie są podstawowe założenia analizy technicznej? 

Wyróżnić można podstawowe trzy założenia, które wynikają z analizy technicznej:

  1. Rynek dyskontuje wszystko — cena rynkowa uwzględnia wszystkie dostępne informacje dotyczące danego papieru wartościowego, jego emitenta, sytuację mikro i makroekonomiczną oraz uwarunkowania gospodarcze i polityczne. Przykładem są newsy wrzucane przez większych graczy na rynku kryptowalut.
  2. Ceny podlegają trendom — ceny znajdują się w określonych trendach (wzrostowym, spadkowym, horyzontalnym) i będą tym trendom podlegać, dopóki nie nastąpią wyraźne sygnały oznajmujące odwrócenie tego trendu. Patrząc z perspektywy czasu rynek kryptowalut jest dużo bardziej dynamiczny, niż rynek tradycyjnych walut, więc trend niekoniecznie w tym przypadku jest naszym „friend”.
  3. Historia się powtarza — analiza techniczna zajmuje się prognozowaniem przyszłości w oparciu o badanie przeszłości, wychodząc z założenia, że zbiorcze zachowania inwestorów na danym rynku powtarzają się według określonych schematów.

Jak zacząć handlować z analizą techniczną? 

Dużo młodych adeptów traderów rozpoczyna własną przygodę próbując używać niezwykle rozbudowanych technologii analizy technicznej takich jak na przykład oscylatory ( RSI, MACD, RSI) bez uprzedniego zapoznania się z regułami analizy technicznej. Wykorzystując tegoż rodzaju podejście nierzadko narażają się oni na duże straty, co przynosi ich frustracje i w rezultacie zaprzestanie używania narzędzi analizy technicznej szczególnie na rzecz analizy fundamentalnej.

Niejednemu traderowi potrafi się wydawać na wstępie, iż im bardziej analiza techniczna będzie trudna oraz zaawansowana tym szybciej konkretna osoba uzyska zysk finansowy. Niewątpliwie nie możemy kwestionować rozwiniętych technologii analizy. Są osoby, które mogą w znaczący sposób zagospodarować jednocześnie dużo metod analizy technicznej.

Niestety rzeczywistość jest jednak taka, iż używając dużo metod jednocześnie niezwykle często możemy natrafiać na przeciwne sygnały i w wyniku tego podejmiemy niewłaściwe decyzje inwestycyjne. Którykolwiek analityk potrzebuje poznać możliwość od podstaw, odnaleźć idealny do siebie zakres narzędzi analizy spośród setek widocznych wszelkiego typów systemów oraz wykresów. Odpowiednio dopasowane narzędzia powinny umożliwić traderowi spełniać własne cele tradingowe jak i uzyskiwać radość ze własnej działalności.

Jakie są zalety i wady analizy technicznej? 

Jak każda metoda grania na rynkach, finansowych, tak i analiza techniczna mają swoje wady i zalety. Do zalet możemy wskazać, że osoby mające podstawowe wiadomości na temat danej kryptowaluty, znają historię jej kursów i zależności w stosunku do innych kryptowalut, to mają lepszą intuicję do inwestowania. Intuicja ta wynika jednak również ze zdobytej większej wiedzy odnośnie danego towaru, a nie tylko z wykresów. W związku z tym, że historia bardzo często zatacza koło to dochodzi do powtórzeń na wykresach.

Analiza techniczna pomaga nam poznać historię danej kryptowaluty, jej wzrostu, a także ewentualnych trendów, którym ona podlega. Niestety jako sektor wyjątkowo dynamiczny, kryptowaluty nie mogą być w pełni podległe narzędziom do analizy technicznej. Pamiętajmy, że ten temat jest już stosowany od wielu lat na Wall Street, a i tak dochodzi do krachu oraz przegrania środków. Wadą analizy technicznej jest jej skomplikowanie, które nie dla każdej osoby może być jasne. Ilość narzędzi oraz wykresów może doprowadzić do tego, że inwestor pogubi się w handlowaniu krypto, gdyż większą uwagę zwróci na wykresy i rysunki. Ponadto analiza techniczna może doprowadzić do “uśpienia” czujności, gdyż założymy, że skoro wykresy i narzędzia mówią prawdę, to tak jest zawsze.

Pamiętajmy, że za sukces w handlu na giełdach analiza techniczna odpowiada w około 25%. Pozostały procent to fundamentalna wiedza, trendy, a także czynniki na które nikt z nas nie ma wpływu.