Ranking Kantorów Kryptowalut - Luty 2024

Rozwój kryptowalut sprawia, że coraz więcej osób zaczyna interesować się cyfrowymi walutami. Inwestowanie w tym sektorze jest wyjątkowo proste i warto zapoznać się z wszystkimi możliwościami na rynku.

Zapoznaj się z rankingiem kantorów

Na co zwracać uwagę przy wyborze kantora, jakie spełnić formalności, który jest najbezpieczniejszy? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym porównaniu kantorów kryptowalutowych.

#
Kantor
Opis
Fiat
Kryptowaluty
X-Trade Brokers

X-Trade Brokers

(2002)
4.5 na 5 gwiazdek
Opis

XTB jest brokerem należącym do firmy X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. To czołowy broker działający na polskim rynku, który posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego.

Fiat
 • pln
 • usd
Kryptowaluty
+ ponad 20 CFD
Binance

Binance

(2017)
4.5 na 5 gwiazdek
Opis

Binance to młoda giełda kryptowalut, która działa od 2017 roku. Jest to giełda na wskroś nowoczesna i zostawiająca w tyle wiele podobnych podmiotów.

Fiat
 • pln
 • usd
 • eur
 • gbp
 • jpy
Kryptowaluty
+ ponad 700 innych
Zonda (BitBay)

Zonda (BitBay)

(2014)
4.5 na 5 gwiazdek
Opis

Zonda (dawniej BitBay) to największa giełda kryptowalut w Europie Środkowo-Wschodniej, która powstała w 2014 roku w Katowicach.

Fiat
 • pln
 • eur
 • usd
 • gbp
 • jpy
Kryptowaluty
+ ponad 50 innych
Swaply

Swaply

(2013)
4.5 na 5 gwiazdek
Opis

Swaply (wcześniej Inpay) to rodzimy kantor, w którym możemy nabyć najpopularniejsze kryptowaluty za walutę PLN i EUR.

Fiat
 • pln
 • eur
Kryptowaluty

Czym jest kantor wymiany kryptowalut?

W chwili obecnej nazwa „kantor kryptowalut” jest również tożsama z  „kantorem bitcoin”. Jest to miejsce w którym zachodzi wymiana kryptowalut w zakresie ich kupna, bądź sprzedaży.

Sama nazwa ukształtowała się na podstawie tego, że Bitcoin był i jest uznawany za pierwszą cyfrową walutę, najbardziej wartościowy produkt oraz rozpoznawalny na skalę światową. Podobne nazewnictwo stosuje się do giełd kryptowalutowych, które bywają nazywane „giełdą Bitcoin”.

Kantory wymiany kryptowalut są idealnym miejscem dla osób, które chcą w błyskawicznym tempie zakupić takie kryptowaluty jak np. Bitcoin, Ethereum, Litecoin i inne.

Czy na kantorze trzeba się rejestrować? Kupowanie bez weryfikacji

Szybkość zakupu kryptowaluty wynika z faktu, że można go dokonać z pominięciem jakiejkolwiek procedury potwierdzającej naszą tożsamość. Weryfikacja polegająca na przesłaniu skanu dowodu osobistego, oczekiwaniu na zaakceptowanie danych przez administratora nie zachodzi w przypadku kantoru kryptowalut. Jest to znacząca przewaga kantoru kryptowalut nad giełdami, które wymagają od nas przejścia całej procedury rejestracyjnej i weryfikacyjnej.

Giełda kryptowalut ma przewagę natomiast nad kantorem w zakresie opłaty, która jest pobierana od dokonanej transakcji. Dokonując zakupu kryptowaluty za pomocą kantoru poniesiemy większe koszty, niż przy zakupie waluty cyfrowej za pomocą giełdy. Nie ulega jednak wątpliwości, że dokonania transakcji za pomocą kantoru bardziej chroni naszą prywatność w porównaniu do giełdy kryptowalut.

Rejestracja w kantorach jest błyskawiczna i pozbawiona zbędnej biurokracji. Niestety wiele z tego rodzaju podmiotów wprowadza na rzecz użytkownika określone limity wysokości transakcji. Zwiększenie limitu transakcji będzie z reguły możliwe po weryfikacji swojej osoby za pomocą odpowiedniego dokumentu np. dowód osobisty, paszport. Większość osób nie dokonuje natomiast transakcji w kwotach, które nie wymagają potwierdzania tożsamości. 

Jak kupić Bitcoin na kantorze i jakie inne kryptowaluty można na nim kupić?

Kantor kryptowalut umożliwia zakup wielu popularnych kryptowalut m.in.:

 • Bitcoina, 
 • Litecoina, 
 • Ethereum,
 • Ripple, 
 • Monero. 

Przebieg zakupu kryptowaluty wygląda następująco:

 1. Dokonanie wyboru kantoru kryptowalutowego.
 2. Wybranie parametrów transakcji tj. określenie kwoty oraz waluty, którą chcemy zakupić.
 3. Wykonanie przelewu na wskazane przez kantor konto bankowe. Takiej transakcji można dokonać za pomocą przelewu standardowego, szybkich płatności lub przekazu pocztowego. 
 4. Środki, które zostaną wysłane zostaną przekonwertowane i wpłacone na portfel kryptowalutowy.  
 5. W przypadku wymiany BTC na PLN należy dokonać przekazu środków na adres BTC, który wskaże nam kantor. Złotówki zostaną przekazane na nasze konto bankowe bądź otrzymamy wiadomość SMS z numerem PIN, który zezwoli na wypłatę środków w bankomacie. 

Duże miasta jak np. Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków dają możliwość wymiany kryptowalut w kantorach stacjonarnych.

Czym się różni kantor od giełdy kryptowalut?

Pomimo wstępnego podobieństwa pomiędzy kantorem kryptowalut, a giełdą kryptowalut istnieją podstawowe różnice, które pozwalają na dokonanie najlepszego wyboru w zakresie kupna kryptowalut.

Każdy zainteresowany uczestnik po przeanalizowaniu poniższych warunków będzie mógł dokonać najlepszego wyboru w zakresie przeprowadzenia transakcji. Różnice są następujące:

 1. Biurokracja – kantor kryptowalut nie wymaga od nas przeprowadzania weryfikacji za pomocą wysyłania skanów dokumentów, które potwierdzą naszą tożsamość. Przewaga w tym zakresie kantoru nad giełdą jest realna, o ile nie dokonujemy transakcji w większych kwotach.
 2. Klarowność – kantor kryptowalut opiera się o proste działania polegające na zleceniu wymiany cyfrowej waluty. Giełda wymaga od nas znajomości funkcjonowania platformy, zapoznania się z wykresami oraz różnymi rodzajami zleceń.
  Przeciętny obywatel może pogubić się na platformie giełdowej, natomiast kantor kryptowalut jest skonstruowany na takim poziomie, żeby zrozumiał go każdy przeciętny człowiek. 
  Kantor posiada banalny i czytelny interfejs, który przeprowadzi nas przez całą procedurę  kupno/sprzedaż kryptowaluty. 
 3. Cena usługi – kantor kryptowalut ma niestety koszty transakcji o około 2% wyższe w stosunku do cen opiewających na giełdach kryptowalut. Właściciel kantoru ustala kursy kryptowalut i zarabia na różnicy pomiędzy ceną nabycia a ceną zbycia kryptowaluty. Oprócz tego użytkownik musi opłacić prowizję w zakresie wpłaty oraz wypłaty środków. Zmiana cen w tym zakresie następuje w okresach kilku sekund!

Jak wybrać najlepszy kantor kryptowalut?

Dokonując wyboru najlepszego kantoru kryptowalut należy sugerować się kilkoma kwestiami.

Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo naszych środków. Najbezpieczniejszym wyborem w takim wypadku są kantory kryptowalutowe o charakterze międzynarodowym, ponieważ zapewniają one możliwość zakupu cyfrowych walut za dolary, euro oraz pln. Kantory międzynarodowe niemal zawsze dają możliwość zakupu najpopularniejszych kryptowalut jak np. Bitcoin, Monero, Ripple, Litecoin, Ethereum i innych. Międzynarodowy kantor daje możliwość zainwestowania w bardziej unikatowe kryptowaluty, które mogą przynieść korzyści dla inwestorów posiadających wiedzę ponadpodstawową w zakresie kryptowalut.  

Wybór kantoru kryptowalut powinien być uzależniony od analizy kosztów transakcji, których będziemy dokonywać danej platformie. Na powyższe koszty składać się będzie prowizja dotycząca wpłaty oraz wypłaty środków, a także różnica wynikająca z aktualnego kursu kryptowaluty. Osoby, którym zależy na dokonywaniu transakcji większych powinny przeanalizować limity kantorów, które mogą okazać się w tego typu transakcjach problematyczne. Niektóre kantory dają możliwość transakcji za pomocą karty kredytowej – jest to opcja interesująca dla osób, które  takich kart korzystają. 

Analizując rozwój kantorów kryptowalut, a także korzyści płynące z ich zastosowania warto rozważyć zakup kryptowalut za pomocą tej metody. Niemal 100% anonimizacji naszej osoby, zapewnienie bezpieczeństwa za pomocą uwierzytelnienia transakcji, a także szybkość dokonywanej transakcji z pominięciem zbędnej biurokracji powodują, że kantory kryptowalutowe są mocną konkurencją w stosunku do giełd. Taka tendencja z pewnością będzie rosnąć na korzyść kantorów.