Ranking Giełd Kryptowalut - Marzec 2024

Rozwój technologii blockchain oraz rynku walut cyfrowych sprawia, że coraz więcej osób zaczyna inwestować w ten sektor finansowy. Jego zdecentralizowany rynek, swoboda umów, a także pomijanie zbędnej biurokracji sprawiają, że inwestowanie na chwilę obecną jest stworzone w sposób wyjątkowo dostępny niemal dla każdej osoby!

Zapoznaj się z rankingiem giełd

Gdzie kupować kryptowaluty, na co zwracać uwagę, jakie spełnić formalności? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym porównaniu giełd kryptowalutowych.

#
Giełda / Broker
Opis
Fiat
Kryptowaluty
Zonda (BitBay)

Zonda (BitBay)

(2014)
4.5 na 5 gwiazdek
Opis

Zonda (dawniej BitBay) to największa giełda kryptowalut w Europie Środkowo-Wschodniej, która powstała w 2014 roku w Katowicach.

Fiat
  • pln
  • eur
  • usd
  • gbp
  • jpy
Kryptowaluty
+ ponad 50 innych
Binance

Binance

(2017)
4.5 na 5 gwiazdek
Opis

Binance to młoda giełda kryptowalut, która działa od 2017 roku. Jest to giełda na wskroś nowoczesna i zostawiająca w tyle wiele podobnych podmiotów.

Fiat
  • pln
  • usd
  • eur
  • gbp
  • jpy
Kryptowaluty
+ ponad 700 innych
Kanga Exchange

Kanga Exchange

(2018)
4.5 na 5 gwiazdek
Opis

Kanga Exchange to polska giełda kryptowalut, która działa od 2018 roku. Giełda, kantor, bramka płatności, platforma IEO to tylko część wchodząca w skład Kanga.

Fiat
  • pln
  • eur
  • usd
Kryptowaluty
+ ponad 50 innych i tokeny personalne
X-Trade Brokers

X-Trade Brokers

(2002)
4.5 na 5 gwiazdek
Opis

XTB jest brokerem należącym do firmy X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. To czołowy broker działający na polskim rynku, który posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego.

Fiat
  • pln
  • usd
Kryptowaluty
+ ponad 20 CFD
Coinbase

Coinbase

(2012)
4.5 na 5 gwiazdek
Opis

Coinbase to amerykańska giełda kryptowalut, która pozwala na zakup i sprzedaż walut wirtualnych za dolary lub euro.

Fiat
  • eur
Kryptowaluty
Bitfinex

Bitfinex

4 na 5 gwiazdek
Opis

Giełda Bitfinex zdobyła zaufanie wielu osób. W chwili obecnej jest to jedna z najpopularniejszych giełd na świecie.

Fiat
  • usd
  • eur
  • gbp
  • jpy
Kryptowaluty
Bitstamp

Bitstamp

4 na 5 gwiazdek
Opis

Bitstamp, jej podejście do transparentności i legalności sprawia, że wzbudza ona spore zaufanie wśród użytkowników.

Fiat
  • usd
  • eur
Kryptowaluty
CoinDeal

CoinDeal

3 na 5 gwiazdek
Opis

CoinDeal jest polską giełdą, która została założona w 2018 roku w Polsce. Zapewnia użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Fiat
  • pln
  • eur
  • usd
  • gbp
Kryptowaluty
Bittrex

Bittrex

3.5 na 5 gwiazdek
Opis

Bittrex cieszy się w chwili obecnej wyjątkową popularnością na rynku giełd kryptowalutowych. Miejscem jej powstania jest Las Vegas.

Fiat
    Kryptowaluty

    Czym jest giełda kryptowalut?

    Giełda kryptowalut jest miejscem przeznaczonym na dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut. Platforma o takim charakterze posiada w sobie oferty kupna, bądź sprzedaży nie tylko walut cyfrowych, lecz również tzw. tokenów.

    Tradycyjne inwestycje, które odbywają się na giełdzie i dokonywane są przez maklerów różnią się od tych, które dokonywane są na giełdzie kryptowalutowej. Na rynku giełdy kryptowalut jest największy obrót i wolumen w zakresie cyfrowych walut.

    Niemal każda platforma oferuje możliwość wymiany zarówno kryptowaluty, jak i tradycyjnych fiatów. Oznacza to, że można kupować złotówki, dolary, euro bądź funty za bitcoiny, litecoiny, ethereum i inne. Istnieje możliwość kupowania kryptowalut za kryptowaluty np. ethereum za bitcoina i w drugą stronę.

    Giełda jest pośrednikiem pomiędzy wymianą tych towarów i dzięki technologii blockchain pozwala nam na bezpieczną i wygodną transakcję. Należy wskazać, że wymiana tych walut odbywa się w wersji cyfrowej.

    Kryptowaluty nie istnieją w wersji fizycznej. Można jednak dokonać zakupu kryptowalut za pomocą kantorów stacjonarnych bądź bitomatów.

    Jaką rolę pełni giełda kryptowalut?

    Giełda pełni bardzo ważną rolę w zakresie kupowania i sprzedaży kryptowalut, ponieważ w jednym momencie na rynku spotyka się osoba, która kupuje kryptowaluty, jak i sprzedawca kryptowaluty. Oba podmioty mają dostęp do wszelkich ofert na dany towar w konkretnym zleceniu. Inwestor może sprzedawać swoją kryptowalutę za cenę wyższą, bądź niższą w zależności od tego jak reaguje konkurencja.

    Wzajemna rywalizacja inwestorów oraz osób handlujących na giełdzie kryptowalut sprawia, że każda z giełd rozwija się w bardzo szybkim tempie.

    Niektóre giełdy tworzą platformy w zakresie edukacji. Te platformy mają za zadanie ułatwiać młodym inwestorom wdrożenie się w temat giełdy kryptowalutowej.

    Chociaż większość rynku kryptowalut jest zdecentralizowana, to giełda kryptowalut oparta jest co do zasady o formę scentralizowaną. Konkurencyjność podmiotów tworzących rynek handlowy dla kryptowalut sprawia, że coraz więcej powstaje platform zdecentralizowanych. Zdecentralizowane transakcje na giełdzie odbywają się za pomocą parowania odpowiednich zamówień, które są zastosowane w blockchain’ie. Środki w tym przypadku znajdują się na naszym portfelu. Do tego portfela mamy klucz prywatny, co podnosi bezpieczeństwo.

    Niezależnie od tego którą giełdę wybierzemy i tak musimy zapłacić prowizję od kupna bądź sprzedaży kryptowaluty. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że giełda kryptowalut nie jest portfelem, a jedynie miejscem przeznaczonym do inwestowania w kryptowaluty. Nie warto przechowywać na niej przez dłuższy czas naszych środków. W przypadku gdy będziemy przechowywać nasze finanse dłużej, znacząco zwiększa się ryzyko ich kradzieży poprzez np. ataki hakerskie. 

    Czym są kryptowaluty?

    Kryptowaluty to inaczej waluty cyfrowe, bądź wirtualne. Cyfrowa waluta może być również postrzegana jako „coin”. Jest to alternatywna forma dokonywania sposobu płatności na rzecz transakcji internetowych.

    Ich wartość jest uzależniona od rynku, który je tworzy. Są one z reguły zdecentralizowane, nie podlegają ingerencji rządu oraz zewnętrznym wpływom. Poszczególne jednostki, które tworzą kryptowalutę są zaszyfrowanym ciągiem danych.

    Jako pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutę uważa się Bitcoina. Jest on kontrolowany przez bazę danych transakcji Blockchain. Transakcje blockchain możemy utożsamiać z księgową, która księguje każdą transakcję do momentu wychwycenia błędu, co powoduje blokadę środków. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie o charakterze informatycznym, które wychwytuje natychmiastowo wszelkie wadliwe transakcje i zapobiega ich powielaniu. Jego ogromną zaletą jest decentralizacja oraz otwarty dostęp dla każdego użytkownika.

    Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

    Przede wszystkim wybierając giełdę kryptowalut należy skupić się na tym, jakie prowizje pobierane są od transakcji (im mniejsza  prowizja - tym więcej zostaje w naszej kieszeni) oraz jaki wolumen transakcji dana giełda rejestruje.

    Nie ulega wątpliwości, że bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wybór giełdy jest również zapewnienie przez nią bezpieczeństwa. Jeżeli giełda oferuje uwierzytelnienie wielopoziomowe, to jest ona z pewnością formą bezpieczniejszą niż standardowa platforma. Każda z giełd jest określana za pomocą podmiotu, który znajduje się w określonym miejscu. W związku z licznymi atakami hakerskimi warto sprawdzić kto stoi za dana platformą oraz gdzie znajduje się jej siedziba.

    Czym kierować się przy wyborze giełdy kryptowalut?

    Inwestując nasze środki na jakąkolwiek platformę warto uprzednio zastanowić się nad tym, czy możemy powierzyć jej finanse bez uszczerbku wynikającego z problemów technicznych istniejących po stronie giełdy. Aby zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy bądź kryptowalut powinniśmy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

    • ulokowanie siedziby giełdy, a co za tym idzie – prawa, które obowiązują w zakresie jej działania. Jeżeli siedziba giełdy znajduje się w Afryce, to w razie oszustwa istnieje nikła szansa na odzyskanie jakichkolwiek środków, ponieważ nie przewidują tego umowy bilateralne w tym zakresie,
    • jaką formę ochrony naszych środków zapewnia giełda. Uwierzytelnianie naszego logowania, a także liczne zabezpieczenia powodują, że minimalizujemy ryzyko „podszycia” się pod nas samych na platformie,
    • kapitał giełdy – im większy kapitał, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że giełda kryptowalut jest „firmą krzak”,
    • opinie innych użytkowników. Warto w tym przypadku sprawdzić, czy dochodziło do wcześniejszych ataków hakerskich na daną giełdę oraz czy wypłaca ona środki na rzecz użytkowników bez większych problemów.

    Wszelkie powyższe kroki należy podjąć w momencie, gdy chcemy przekazać na rzecz obcej platformy nasze środki finansowe. Zapobieganie oszustwom jest dużo prostsze, niż ewentualne egzekwowanie należności.

    Jak wybrać bezpieczna giełdę kryptowalut?

    Wybierając odpowiednią dla siebie giełdę kryptowalut powinieneś kierować się zwłaszcza bezpieczeństwem własnych środków. Niebezpieczeństwo straty środków będzie zawsze występowało na giełdach kryptowalut. Stąd przy wyborze właściwej giełdy należałoby sugerować się opiniami ekspertów oraz uwagami obecnych użytkowników. Im więcej danych uzbierasz tym lepiej dla Ciebie.

    Ważne byś potrafił realnie i na chłodno oszacować niebezpieczeństwo, a do każdej giełdy podchodził z ogromną dozą ostrożności. Nie warto trzymać wszystkich środków na jednej giełdzie. Powinniśmy mieć kilka miejsc, jakie pozwalają nam chronić kryptowaluty. Należy przyswoić sobie pewną zasadę - nasze środki na giełdzie do momentu ich wypłacenia nie są nasze. W każdej chwili, nawet największa giełda kryptowalut może zbankrutować, tym samym stracisz każdą kryptowalutę przechowywaną na niej.

    Jak założyć konto na giełdzie?

    Założenie konta na giełdzie kryptowalut nie stanowi większego wyzwania. W zależności od giełdy rejestracja użytkownika trwa od 5 do 15 minut.

    Większość platform wymaga uwierzytelnienia konta za pomocą skanu lub zdjęcia dowodu osobistego.

    Wynika to z procedury KYC zwanej w języku polskim „Poznaj swojego klienta”. Głównym jej zadaniem jest kontrola podmiotów, które dokonują transakcji na ryku kryptowalutowym. W swym założeniu KYC ma gromadzić oraz przetwarzać dane na temat uczestników, którzy dokonują wymiany środków pieniężnych/kryptowalut, a także dokonywać ustaleń w zakresie tego, czy klient nie działa w charakterze „słupa”. Taka procedura nie jest wyjątkowo uciążliwa, ponieważ ma ona zastosowanie również podczas zakładania jakiegokolwiek rachunku bankowego.

    Na jej podstawie giełda może żądać od nas następujących informacji: 

    • imię i nazwisko osoby posiadającej konto na giełdzie kryptowalut,
    • miejsce zamieszkania,
    • numer PESEL,
    • numer dowodu osobistego,
    • obywatelstwo.

    Po zweryfikowaniu naszego konta będziemy mogli korzystać z platformy. Przelewy środków z platformy na rachunek bankowy dokonywane są z reguły w ciągu 24 godzin od momentu zlecenia transakcji. 

    Jak zacząć inwestować na giełdzie?

    Zarabianie na kryptowalutach powinno opierać się o zdrowo-rozsądkowe podejście, ponieważ można w nich zyskać, jak i stracić.

    Pierwszą rzecz, jaką powinniśmy zrobić przed inwestycją w kryptowaluty jest zapoznanie się z rynkiem tych produktów i szczegółowe zapoznanie się z ich funkcjonowaniem oraz konstrukcją

    Drugą radą, którą można polecić jest inwestowanie takiej ilości kapitału, którą jesteśmy w stanie stracić bez większego uszczerbku na naszym dorobku. Nie warto inwestować wszystkich środków w jeden projekt, ponieważ takie zachowanie w przypadku zmiany kursu wiąże się z ryzykiem utraty wszelkich oszczędności. 

    Niektóre platformy oferuję grę na tzw. „dźwigni”. Takie rozwiązanie systemowe sprawia, że można przy niskim wkładzie finansowym dużo zyskać. Jednocześnie gra za pomocą takiego instrumentu sprawia, że w przypadku odwrócenia kursu, nasze oszczędności topnieją wielokrotnie szybciej, niż w przypadku gry standardowej!

    Skupianie uwagi na prawne otoczenie giełdy

    Ze względu na rzekome ograniczenia prawne dużo giełd prowadzi własną działalność w “egzotycznych” krajach takich jak: Seszele, Bahamy, Wyspy Dziewicze i inne mało regulowane jurysdykcje. Jest to rozwiązanie atrakcyjne dla samej platformy, jednak dla klienta, bądź ofiary oszustwa - taka legislacja może stać się prawdziwym koszmarem jeżeli przyjdzie mu walczyć o swoje utracone środki.

    Fundusz gwarancyjny kryptowalut

    Można go nazwać pewnego rodzaju ubezpieczeniem. Obecnie mało giełd korzysta z tego narzędzia. Osobiście uważam, że każda giełda winna ubezpieczać środki użytkowników. Dobrym przykładem jest Binance, która po poprzednim ataku hakerskim oddała utracone środki użytkownikom( ponad 32 mln USD), wypłacając je z funduszu gwarancyjnego. Także środki użytkowników na BitBay są ubezpieczone.

    Kontakt z klientem

    Innym istotnym elementem jest komunikacja ze wspólnotą serwisu. To niezwykle ważne, by użytkownik znał wszystkie niezbędne informacje i otrzymywał odpowiedzi na własne zapytania. Czasem konieczna jest nam pomoc, zatem uzyskanie szybkiej reakcji jest bardzo ważne, szczególnie jeśli gramy na giełdzie, gdzie stawki potrafią się zmieniać i przez brak odpowiedzi, możemy utracić bardzo atrakcyjną okazję.

    Giełda scentralizowana czy zdecentralizowana?

    Choć w większości blockchainowe pomysły są oparte na idei decentralizacji, giełdy kryptowalut są nadal właśnie w przeważającej części podmiotami scentralizowanymi.

    Okazuje się z czasem, że również to zaczyna powoli podlegać zmianie i wraz z postępem rynku występuje coraz więcej giełd zdecentralizowanych.

    Wybrane giełdy scentralizowane decydują się również na stworzenie własnych zdecentralizowanych odpowiedników – tzw. DEX’ów (od decentralised exchange). Na dzień dzisiejszy, giełdy zdecentralizowane, stanowiące jednak tylko formę testu, natomiast nie wzorca.

    Zasadnicza cecha wyróżniająca giełdy zdecentralizowane od scentralizowanych jest taka, iż wspomniana wcześniej „giełda jako trzeci podmiot”, w teorii nie istnieje. Dlaczego tylko w teorii? Transakcje działają dzięki parowaniu właściwych zamówień bezpośrednio na blockchainie. Znaczy to, że środki zawsze są umieszczane na naszym portfelu, do którego mamy klucz prywatny, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo kapitału.

    W praktyce i tak musimy zapłacić prowizję od kupna/sprzedaży operatorowi giełdy. Zdecentralizowane giełdy kryptowalut to wciąż nowy i dopiero co rozwijany pomysł. Problem stanowi fakt, że ich obsługa nie zawsze jest prosta. Dlatego poleca się, by korzystali z nich użytkownicy bardziej zaznajomieni z rynkiem kryptowalut.  Warto wspomnieć, że giełda kryptowalut (niezależnie od tego, czy jest zdecentralizowana, lub scentralizowana), do dziś stanowi jedną z bezpieczniejszych form nabywania kryptowalut.