Poradnik i opinie

Zonda - poradnik i opinie

Giełda kryptowalut Zonda to największy tego typu podmiot w tej części Europy, który powstał w 2014 roku w Katowicach. Obecnie giełda Zonda jest zarejestrowana na Estonii (BB Trade Estonia OÜ, Tallinn, Lasnamäe linnaosa, Lõõtsa tn 5, 11415, Estonia), co jest wynikiem takich, a nie innych przepisów i działań Komisji Nadzoru Finansowego. Czy Zonda opinie ma pochlebne i jest to giełda warta bliższego zainteresowania?

4.5 na 5 gwiazdek
Fiat
 • pln
 • eur
 • usd
 • gbp
 • jpy
Kryptowaluty

Co oferuje giełda Zonda?

Zonda to giełda, którą założył jej wieloletni CEO - Sylwester Suszek (pod nazwą BitBay). To postać, której nikomu, kto interesuje się kryptowalutami, szczególnie przedstawiać nie trzeba. Suszek jest bowiem popularyzatorem idei kryptowalut, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, ale również prelegentem wielu branżowych konferencji w kraju i za granicą. Jeszcze przed stworzeniem giełdy kryptowalut współtworzył wcześniej dwie duże firmy z sektora finansowego. To wszystko pozwoliło mu wraz ze wspólnikami zbudować silną giełdę Zonda, co miało miejsce w 2014 roku. Cztery lata później firma przeniosła się na Maltę, a obecnie firma zarejestrowana jest na Estonii.

Z punktu widzenia użytkownika giełdy Zonda najważniejsze jest, że do swojej dyspozycji mają oni w pełni bezpieczny instrument do wymiany kryptowalut. Zonda w sposób bardzo poważny podchodzi bowiem do polityki AML oraz KYC, a więc kwestii związanych z weryfikacją użytkowników. To jest z kolei niezbędne z zaleceniami GIODO oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dlatego dział bezpieczeństwa jest zmuszony do weryfikacji każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodatkowo zweryfikowany musi być każdy nowo rejestrujący się gracz, który swoje konto na Zonda chce zasilić zwykłym przelewem bankowym.

Obecnie użytkownicy Zonda mają do dyspozycji już trzecią wersję platformy, która pojawiła się na początku 2016 roku. To z kolei nowe funkcjonalności, np. Stop Market (wystawienie oferty realizowanej, gdy kurs wymiany spadnie do określonej przez użytkownika wartości) czy Fill or Kill (oferta limitowana, która musi zostać zrealizowana w całości lub być anulowana). To nie wszystko, ponieważ niebawem pojawią się zaawansowane narzędzia tradingowe (SWAPy i kontrakty).

Zonda - kryptowaluty, waluty FIAT i pary walutowe

Na Giełdzie Zonda kryptowaluty są bardzo różne, tj. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCC), Bitcoin Gold (BTG), Litecoin (LTC), Dash (DASH), Lisk (LSK) i GameCredits (GAME).

Z kolei wśród walut FIAT (fiducjarnych) są: PLN, EUR, USD i GBP.

Wymienić należy także pary walutowe, czyli: BTC/PLN, BTC/EUR, BTC/USD, ETH/PLN, ETH/EUR, ETH/USD, ETH/BTC, BCC/PLN, BCC/EUR, BCC/USD, BCC/BTC, BTG/PLN, BTG/EUR, BTG/USD, BTG/BTC, LTC/PLN, LTC/EUR, LTC/USD, LTC/BTC, DASH/PLN, DASH/EUR, DASH/USD, DASH/BTC, LSK/PLN, LSK/EUR, LSK/USD, LSK/BTC, GAME/PLN, GAME/EUR, GAME/USD oraz GAME/BTC.

Opłaty i prowizje giełdy Zonda

Prowizje w Zonda dla transakcji krypto - krypto wynoszą 0,1%.

Prowizjami obarczone są również wpłaty i wypłaty. Przy wpłacie w PLN prowizja wynosi 2% wartości przelewu, przy EUR i USD - 5%. Natomiast bez prowizji możliwe są wpłaty w kryptowalutach.

W przypadku wypłat opłaty wyglądają następująco:

 • kryptowaluty: 0.0005 BTC, 0.001 LTC, 0.0035 ETH, 0.2 LSK, 0.001 BCC, 0.1 GAME, 0.001 DASH
 • przelew bankowy SEPA: 0,1% (min. 1,5 EUR, max 150 EUR)
 • przelew bankowy SWIFT: 0,25% (min. 10 USD, max 125 USD)
 • przelew bankowy: 6 PLN, wypłata w bankomacie: 10 PLN (100 – 1000 PLN)

Darmowe jest natomiast założenie konta, jak i jego prowadzenie.

Jak wpłacić środki na giełdę Zonda?

Różna jest ilość potwierdzeń niezbędnych do zaksięgowania wpłat kryptowalut lub walut, np.:

 • dla Bitcoina - 3 potwierdzenia
 • dla BitcoinCash - 10 potwierdzeń
 • dla ETH - 18 potwierdzeń
 • dla LiteCoin - 6 potwierdzeń
 • dla DASH – 50 potwierdzeń

Z kolei przy zwykłych przelewach walutowych walutami FIAT, środki na koncie są księgowane w trzech sesjach, tj. ok. 11:00, 14:00 oraz 17:00 każdego dnia roboczego.

Załóż konto Zonda online

Bezpieczeństwo giełdy Zonda

Zonda to również najwyższy poziom bezpieczeństwa. Po części już o tym wspomniano przy konieczności weryfikacji konta. To jednak nie wszystko, ponieważ użytkownicy giełdy kryptowalut Zonda mogą zabezpieczyć swoje konto oraz skorzystać z pewnych udogodnień - między innymi dwustopniowej weryfikacji 2FA - Google Authentication.

Uwierzytelnianie 2FA służyć ma potwierdzaniu tożsamości przy logowaniu, ale i do zmiany ustawień konta oraz zatwierdzania wypłat. To doskonały sposób na to, aby właściwie zabezpieczyć swoje konto przed włamaniem lub nieautoryzowanym wypłaceniem środków. Każda akcja wykonana na giełdzie Zonda musi wówczas zostać zarejestrowana przy pomocy dwóch urządzeń.

Alternatywą jest zabezpieczenie konta za pomocą kodów z wiadomości na pocztę elektroniczną e-mail. Oczywiście użytkownik może wybrać wyłącznie jedną opcję uwierzytelniania. Nie ma więc możliwości autoryzacji przez e-mail i aplikację Google.

Poza tym użytkownik ma dostęp do listy ostatnich logowań, jak i aktywnych sesji z możliwością ich zakończenia. To przydatne w momencie nieautoryzowanego dostępu do konta. Same środki użytkowników są natomiast przechowywane na szyfrowanych "cold walletach", gdzie nie są połączone z serwerami giełdy Zonda.

O najwyższym poziomie bezpieczeństwa najlepiej świadczy fakt, iż mimo prób hakerskich, serwery i zabezpieczenia giełdy nigdy nie zostały złamane.

Narzędzia do analizy i handlowania na Zonda

Zonda to giełda kryptowalut, która daje możliwość skorzystania z narzędzi wspomagających handel i pomagających w inwestycjach. Wystarczy wspomnieć o regularnie organizowanych webinarach. Dają one możliwość poznania giełdy od środka jeszcze przed rozpoczęciem inwestowania.

Poza tym to narzędzie typu API. Dzięki niemu użytkownicy mają szansę podłączyć specjalne oprogramowanie, które może handlować za gracza. Z kolei już po aktualizacji giełdy do platformy Zonda 3.0, zaoferowano użytkownikom dodatkowe udogodnienia. Między innymi to opisane już opcje Stop Market czy Fill or Kill. Dostępna jest również wersja PRO dostępna dla zaawansowanych traderów. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ platforma ciągle się rozwija i w planach ma dostarczanie użytkownikom nowych narzędzi ułatwiających inwestowanie.

bitbay panel giełdy

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o szeroko rozbudowanym supporcie. Obsługa Klienta na Czacie problemy użytkowników rozwiązuje, działając od poniedziałku do soboty w godzinach 09:00 - 17:00 .

Jak założyć konto na giełdzie Zonda?

Rejestracja konta na Zonda jest szybka i prosta, a wszystko zawiera się w kilku krokach, tj.:

 1. Kliknij "Rejestracja" na stronie głównej giełdy Zonda.
 2. Wybierz metodę rejestracji przez e-mail.
 3. Wpisz swój adres e-mail i zapoznaj się z regulaminem oferty.
 4. Zaakceptuj wymagane zgody i kliknij przycisk "Zarejestruj się".
 5. Otwórz pocztę e-mail i kliknij przycisk "Aktywuj konto".
 6. Wpisz swój login, hasło i kod bezpieczeństwa tzw. PIN (niezbędny do kontaktu z supportem giełdy), po czym kliknij "Dalej".
 7. Wybierz kraj pochodzenia i domyślną walutę.
 8. Kliknij "Stwórz konto".

Aplikacja mobilna Zonda

Na Zonda grać można również z poziomu aplikacji mobilnej, do pobrania w sklepach Google Play (dla Androidów) oraz App Store (dla systemów iOS). Użytkownicy korzystający z aplikacji mobilnej mają dostęp do pełnej funkcjonalności konta, tj.: wpłat i wypłat, logowania hasłem i loginem, filtrowania historii, obsługi walut FIAT, powiadomień o zmianach kursu itd.

Wady i zalety giełdy Zonda

 • szeroki wybór par kryptowalutowych
 • możliwość korzystania z tradycyjnych walut
 • prosta i intuicyjna platforma transakcyjna
 • webinary i inne materiały szkoleniowe
 • szybko reagujący support
 • ciągły rozwój giełdy
 • najwyższe standardy bezpieczeństwa
 • wysokie prowizje przy zawieraniu transakcji
 • prowizje przy składanych depozytach i wypłatach
 • konieczność weryfikacji konta

Podsumowanie

Nie ulega więc wątpliwości, że Zonda to bardzo ciekawa giełda ciesząca się dużą popularnością. Nic dziwnego, że również Zonda opinie ma bardzo pochlebne. Najwyższe oceny giełda Zonda zbiera za ogromne możliwości i funkcjonalności. Niczym szczególnie skomplikowanym nie jest również sam handel.

Jeżeli dodać do tego wysoki poziom bezpieczeństwa, warto pamiętać o tej giełdzie. Nawet pomimo stosunkowo wysokich prowizji i nieprzychylnego stosunku organów Polski do giełd walut krypto. W tym przypadku to giełda legalna z licencją estońską, która mimo pewnych mankamentów i tak jest jedną z najlepszych opcji dla użytkowników z PL.