Poradnik i opinie

Bitstamp - poradnik i opinie

Giełdy kryptowalut zdobywają coraz większą popularność. Niestety wiele z nich padło ofiarą ataków hakerskich. Bitstamp w chwili obecnej jest uznawana, za jedną z najbezpieczniejszych giełd.

4 na 5 gwiazdek
Fiat
  • usd
  • eur
Kryptowaluty

Giełda Bitstamp powstała w 2011 roku. Już po trzech latach na rynku została uznana za najpopularniejszą i największą giełdę kryptowalut na świecie. Ocena powyższa dotyczy wolumenów handlowych. Sama siedziba giełdy znajduje się w Wielkiej Brytanii. Osobą, która stoi za platformą jest Nejc Kodric -  jest znaną osobą w sektorze kryptowalut od lat. Założeniem firmy było stworzenie platformy konkurencyjnej dla Mt. Gox. Obszar działania miał obejmować rynek europejski.  Co ciekawe - Bitstamp, celem pełnego uregulowania prawnego swojej działalności wystąpiła o uzyskanie licencji od FCA. Jest to dokument odf angielskiego organu regulującego rynki finansowe, który pozwala na legalne przechowywanie i obracanie środków. Zgodnie z ówczesną opinią Wielkiej Brytanii - Bitcoin nie był uznany za walutę, zatem nie podlega krajowym regulacjom prawnym. Chcąc spełnić międzynarodowe wymagania, które znajdują się również ponad prawem krajowym w zakresie AML i KYC -  Bitstamp stworzył własne regulacje, które pozwalają mu na uzyskanie dokumentacji od użytkowników, która potwierdza ich tożsamość a także miejsce zamieszkania.

Następnie, po dwóch latach od założenia firmy giełda uzyskała dodatkowe dokumenty finansowe, które jeszcze bardziej zwiększyły jej wiarygodność na rynku finansów i kryptowalut. Platforma zdobyła licencję Komisji Nadzoru Sektora Finansowego w Luksemburgu. Taki ruch sprawił, że w praktyce była to pierwsza w pełni legalna i uregulowana przepisami prawa giełda kryptowalutowa na świecie! Uzyskana licencja pozwala na działanie na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej.

Co oferuje giełda Bitstamp? 

Na Bitstamp istnieje możliwość tworzenia API, pozwalającego na dokonywanie zautomatyzowanych czynności na koncie użytkownika. Powyższe czynności polegają na możliwości wdrożenia własnego programu, który zautomatyzuje nam handel na giełdzie kryptowalutowej, bądź przechowywanie kapitału. Oprócz powyższego posiadamy funkcję SMS Price Alerts.Dzięki niej użytkownicy na bieżąco mają wiadomości odnośnie każdej zmiany wybranych kryptowalut. Co ciekawe - bieżąca zmiana ceny kursu jest przekazywana do nas za pośrednictwem wiadomości sms. Użytkownicy mogą również posiadać subkonta. Jednym z bardziej oryginalnych rozwiązań jest możliwość dokonania wypłaty środków z giełdy kryptowalutowej za pomocą złota. Działa to w ten sposób, że Bitstamp nabywa odpowiednią ilość złota, które odpowiada zleconej wypłacie, a następnie wysyła złoto na wskazany adres.

Oprócz niestandardowych rozwiązań, które zostały wymienione powyżej giełda umożliwia nam handlowanie poniższymi walutami i kryptowalutami:

Kryptowaluty:

Bitstamp oferuje Bitcoina, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum oraz Ripple.

Waluty Fiat:

Bitstamp obsługuje dolary amerykańskie oraz euro.

Pary walutowe:

BTC/USD, BTC/EUR, EUR/USD, ETH/USD, ETH/EUR, ETH/BTC, LTC/USD, LTC/EUR, LTC/BTC, BCH/USD, BCH/EUR, BCH/BTC, XRP/USD, XRP/EUR, XRP/BTC.

Jak zweryfikować konto na giełdzie Bitstamp?

Weryfikacja konta na giełdzie nie jest czynnością czasochłonną i skomplikowaną. W pierwszej czynności musimy rozpocząć proces rejestracji i otrzymać wiadomość na skrzynkę e-mail.
Sam formularz wymaga przedstawienia poniższych danych:

  • imię i nazwisko,
  • narodowość,
  • dokładny adres,
  • data urodzenia.

Podczas weryfikacji musimy również wskazać, czy jesteśmy rezydentem lub podatnikiem USA.

Spełniając powyższe przesłanki mamy pierwszy etap weryfikacji za sobą.

Drugi etap powinien być przeprowadzony celem spełnienia wymogów KYC i AML.Polega on na weryfikacji konta przez wysłanie skanu dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Dokumentami w tym wypadku są:

  • dowód osobisty (wymagany skan obustronny dokumentu)
  • paszport,
  • prawo jazdy (wymagany skan obustronny dokumentu).

Ostatnim etapem jest zatwierdzenie swojego adresu zamieszkania. Polega on na załączeniu dowodu w postaci wykazu konta bankowe, rachunku za prąd, mieszkanie, czy deklaracja podatkowa. Jeżeli przyjechaliśmy z zagranicy, to powinniśmy posiadać kartę stałego pobytu.

Opłaty i prowizje w Bitstamp

Jak każda platforma, tak i Bitstamp posiada swoje opłaty i prowizje, które pozwalają na opłacenie obsługi giełdy.

Wskazać w tym miejscu możemy kilka rodzajów opłat i prowizji:

Prowizja uzależniona od obrotu - Dla każdej pary walutowej prowizje są takie same i zależą od 30 dniowego obrotu.

  • 0.25% < $20,000
  • 0.24% < $100,000
  • 0.22% < $200,000
  • 0.20% < $400,000
  • 0.15% < $600,000
  • 0.14% < $1,000,000
  • 0.13% < $2,000,000
  • 0.12% < $4,000,000
  • 0.11% < $20,000,000
  • 0.10% > $20,000,000

W przypadku par walutowych, które nie są wyrażone w USD (np. LTC/EUR), podlegają one przeliczeniu na dolary przy pomocy aktualnego kursu wymiany pomiędzy daną walutą a dolarem amerykańskim.

W przypadku wysokich obrotów (powyżej 20 000 000 $ miesięcznie). Istnieje możliwość uzyskania indywidualnej opłaty po uprzednim kontakcie z giełdą. 

Prowizje od wpłat i wypłat na konto.

Karta debetowa Brak prowizji Do 1 000 $ kosztuje 10 $. Powyżej 1 000 $ kosztuje 2 % sumy wypłacanej kwoty.    

Transfer SEPA Brak prowizji 0.9 EUR    

Karta kredytowa (kupno) Przy zakupie 5 %. – Transfer międzynarodowy 0.05 % fee (minimum 7.5 USD lub 7.5 EUR, maximum 300 USD lub 300 EUR) 0.09 % (minimum 15 USD lub 15 EUR) 

SEPA - transfery międzynarodowe oraz SEPA są obciążone innymi opłatami, niż te, które wskazaliśmy powyżej.
Zarówno przelew międzynarodowy, jak i transfer środków SEP fee wynosi 0.25 %. Minimalna wysokość transakcji wynosi:

  • dla SEPA 25 EUR,
  • dla transferu międzynarodowego min. 50 USD.

Oprócz tego pojawiają się koszty administracyjne dla obu rodzaju transferów. Koszty administracyjne wynoszą 50 euro dla SEPA i 50 dolarów dla transferu międzynarodowego. Można również śledzić transfer. Opłata w tym wypadku wynosi dla SEPY 30 EUR, a dla transferu międzynarodowego 35 USD.

Czy giełda Bitstamp jest bezpieczna?

Bitstamp jest powszechnie uważany za platformę stosunkowo bezpieczną. Platforma posiada zabezpieczenie w postaci
2-factor authentication. Użytkownika można zweryfikować za pośrednictwem aplikacji Google Authentificator. Powyższa aplikacja tworzy indywidualny ciąg cyfr, który w momencie logowania na giełdę pomaga zweryfikować logowanie. Oprócz tego giełda korzysta z aplikacji DUO. Kolejne zabezpieczenia, które możemy wdrożyć celem zabezpieczenia środków to obowiązek potwierdzenia każdej wypłaty poprzez kliknięcie odpowiedni link wysłany na pocztę użytkownika. Oprócz tego panel informacyjny daje nam dostęp do historii logowania do konta, a także śledzenie historii wykonanych transakcji zarówno w kryptowalutach, jak i walutach fiducjarnych. 

Powinniśmy zaznaczyć, że w obecnej sytuacji na rynku większości giełd zaleca ochronę swoich środków za pomocą
uwierzytelnienia dwuskładnikowego (two-factor authentication). Platforma Bitstamp podchodzi bardziej ambitnie do tematu ochrony kapitału i z tego powodu wdrożyła uwierzytelnianie 2FA jako obowiązkowa metoda ochrony środków dla każdego klienta. Z tego powodu giełda sugeruje korzystanie z w/w dwóch aplikacji jakimi są Google Authenticator lub DUO two-factor authentication. Niezmiernie ważną kwestią w zakresie ochrony kapitału jest metoda jego przechowywania. Liczne włamania hakerskie na giełdy i kradzież środków doprowadzały często do ich upadku. Na szczęście Bitstamp informuje, że
98% walut cyfrowych jest przechowywanych w systemie Cold Wallet. Oprócz powyższego rozwiązania w spółce są prowadzone audyty coroczne, które wykonują najpoważniejsze instytucje w Wielkiej Brytanii - KPMG, Deloitte, Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers.

Podsumowując, giełda Bistamp cieszy się dobrą reputacją, która wynika z bezpieczeństwa i stabilności platformy. Oprócz tego mamy na niej niskie opłaty, a także wysoką płynność euro. Wadami mogą okazać się ograniczone ilości kryptowalut, skomplikowany proces weryfikacji dla przeciętnego użytkownika. Zachęcamy jednak do indywidualnego zapoznania się z ofertą giełdy!