Poradnik i opinie

Coinbase - poradnik i opinie

Coinbase to giełda, która na rynku zadebiutowała w 2012 roku. Jest produktem amerykańskim służącym do handlu kryptowalutami. Poza najpopularniejszymi walutami wirtualnymi (Bitcoin, Ethereum i Litecoin) na Coinbase traderzy znajdą również wiele innych kryptowalut.

4.5 na 5 gwiazdek
Fiat
 • eur
Kryptowaluty

Czym charakteryzuje się ta giełda, jak wygląda amerykańska platforma do handlu, jakie ma prowizje i jak widzą ją sami traderzy? W recenzji odpowiadamy na powyższe i wiele innych pytań dotyczących giełdy Coinbase.

Historia i specyfika działania giełdy Coinbase

Giełda Coinbase wystartowała w 2012 roku, co czyni ją jedną z najstarszych giełd kryptowalut w historii. Należy do firmy o tej samej nazwie z siedzibą w San Francisco w Kalifornii i siostrzaną spółkę z Londynu. Pomysłodawcami platformy są Brian Armstrong i Fred Ehrsam, choć platforma inwestycyjna powstała we współpracy z Nowojorską Giełdą Papierów Wartościowych (NYSE). Inwestorzy dofinansowali projekt kwotą rzędu kilkunastu milionów dolarów, dzięki czemu giełda Coinbase była najlepiej finansowanym startupem.

Obecnie to jedna z największych giełd kryptowalut na świecie. Dlatego dla zachowania płynności działania serwisu i świadczenia usług na najwyższym poziomie przy giełdzie pracuje około pół tysiąca osób.

Specyfika działania giełdy nie odbiega znacząco od innych podmiotów w branży. Coinbase jest platformą, która pozwala użytkownikom na swobodny zakup i sprzedaż walut wirtualnych, a źródłem jej zysków są tak znienawidzone przez traderów prowizje. Głównymi kryptowalutami na giełdzie Coinbase są Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Bitcoin Cash, aczkolwiek oferta walut wirtualnych jest na tyle szeroka, że każdy trader znajdzie optymalną dla siebie opcję do handlu. Poza tym to osobna platforma Coinbase Pro (powstała na skutek przejęcia giełdy walut wirtualnych GDAX), która pozwala handlować egzotycznymi parami (np. BTC/USD, BTC/EUR, ETC/BTC itp.). Giełda nie daje natomiast możliwości handlu opcjami binarnymi lub forex.

Coinbase oferuje usługi handlu kryptowalutami z użyciem walut fiat i możliwość przechowywania BTC, będąc platformą dostępną w ponad 100 krajach. Łączna liczba użytkowników Coinbase przekroczyła 30 milionów.

Kryptowaluty dostępne w Coinbase

Jako że Coinbase to jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych giełd dla rozwoju handlu walutami cyfrowymi, zrozumiałe jest, że również ich oferta jest szeroka.

Do najpopularniejszych należą Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) i Bitcoin Cash (BCH).

Poza tym to jeszcze wiele innych walut wirtualnych, a w tym: XRP (XRP), EOS (EOS), Stellar Lumens (XLM), Tezos (XTZ), Chainlink (LINK), USD Coin (USDC), Ethereum Classic (ETC), Dash (DASH), Basic Attention Token (BAT), Zcash (ZEC), 0x (ZRX), Augur (REP), Dai (DAI), Orchid (OXT).

W przypadku platformy transakcyjnej Coinbase Pro dostępne pary walutowe prezentują się następująco: BTC-USD, ETH-USD, XRP-USD, LTC-USD, BCH-USD, EOS-USD, DASH-USD, OXT-USD, XLM-USD, XTZ-USD, ETC-USD, LINK-USD, REP-USD, ZRX-USD, ALGO-USD, BTC-EUR, ETH-EUR, XRP-EUR, LTC-EUR, BCH-EUR, EOS-EUR, XLM-EUR, ETC-EUR, ZRX-EUR, BTC-GBP, ETH-GBP, LTC-GBP, BCH-GBP, ETH-BTC, XRP-BTC, LTC-BTC, BCH-BTC, EOS-BTC, DASH-BTC, XLM-BTC, XTZ-BTC, ETC-BTC, ZEC-BTC, REP-BTC, ZRX-BTC, LINK-ETH, BAT-ETH, BTC-USDC, ETH-USDC, ZEC-USDC, BAT-USDC, DAI-USDC, GNT-USDC, MANA-USDC, LOOM-USDC, CVC-USDC, DNT-USDC, ETH-DAI.

Opłaty i prowizje na Coinbase

Mimo iż giełda dostępna jest częściowo w języku polskim, a ceny pokazywane domyślnie w PLN, zakupu kryptowalut dokonać można wyłącznie w EUR (poza tym jest USD, ale nie dla Europejczyków). Nie jest to problem, ponieważ przelewy SEPA (Single Euro Payments Aera) są bezkosztowne, podobnie jak wpłaty w walutach cyfrowych. Mniej opłacalne jest zasilenie konta kartą debetową lub kredytową:

 • wpłata w Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin – bez opłat,
 • wpłata w EUR przez przelew SEPA – bez opłat,
 • wpłata kartą - 3,99%.

Tanie są również wypłaty:

 1. Wypłata w Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin – bez opłat ze strony Coinbase (w przypadku transferu na zewnętrzny portfel pobierana jest opłata sieciowa; jej wysokość pokazywana jest w trakcie realizacji transakcji),
 2. Wypłata w EUR (przelew SEPA) – 0,15 EUR.

Poza tym w Coinbase występuje tzw. conversion fees, czyli opłata transakcyjna. Niestety, giełda nie informuje wprost, ile wynosi ta opłata, aczkolwiek występuje ona przy każdej transakcji sprzedaży i kupna waluty cyfrowej. Prowizja uzależniona jest od kilku czynników (m.in. lokalizacji i wybranej metody płatności) i naliczana jest jedną z dwóch metod:

 • metoda 1 – stała opłata przy transakcjach poniżej 200 EUR lub prowizja w wysokości 1,49% (większa z dwóch wymienionych wartości),
 • metoda 2 – zmienna opłata w wysokości 1% wartości transakcji (nie mniej niż 1 EUR i nie więcej niż 50 EUR).

Wygląda to dość skomplikowanie. Jednak w praktyce, przy zakupie i sprzedaży najpopularniejszych walut krypto, prowizje kształtują się następująco:

 • transakcja powyżej 200 EUR = 1,49%,
 • transakcja w przedziale 51 EUR - 200 EUR = stała prowizja 2,99 EUR,
 • w przedziale 26 EUR – 50 EUR = stała prowizja 1,99 EUR,
 • w przedziale 11 EUR – 25 EUR = stała prowizja 1,49 EUR,
 • w przedziale 1 EUR – 10 EUR = stała prowizja 0,99 EUR.

Prowizje nie są niskie. Z drugiej strony Coinbase ma atrakcyjny system poleceń. Przez rejestrację z linka polecającego i realizację pierwszej transakcji na kwotę 100 USD lub jej równowartość w EUR, użytkownik otrzymuje ilości bitcoinów o równowartości 10 USD (8 EUR).

Wpłata pieniędzy na giełdę Coinbase

Zakup BTC lub innej kryptowaluty jest prosty. Wcześniej trader musi zasilić swoje konto. Jak wspomnieliśmy, możliwe jest to tylko z wykorzystaniem EUR, przez przelew bankowy lub kartę.

Zdecydowanie lepiej wybrać przelew. Środki na koncie pojawią się w ciągu 1-2 dni roboczych. Wprawdzie wpłata kartą jest natychmiastowa, ale obłożona prowizją w wysokości 3,99%. Natomiast nie ma możliwości anonimowego zasilenia konta, np. przez wpłaty na poczcie czy w innych placówkach. Podanie przez tradera źródła wpłaty to zabezpieczenie się przed ewentualnymi próbami "prania pieniędzy".

Bezpieczeństwo giełdy

Giełda Coinbase jest jedną z najbezpieczniejszych platform handlowych na rynku. Każde konto jest chronione przez uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Dlatego poza podaniem nazwy użytkownika i hasła, trader musi wprowadzić określony kod wysłany na telefon lub skorzystać z innej formy uwierzytelnienia (np. Google Authenticator, Duo Mobile lub Microsoft Authenticator).

Użytkownik Coinbase zostanie również powiadomiony, kiedy na jego konto powiedzie się logowanie z innego adresu IP niż ten użyty podczas procesu rejestracji. W końcu nie jest bez znaczenia fakt, że aż 98% wszystkich środków klientów Coinbase przechowuje offline, dzięki czemu są one wolne od ataków hakerskich.

Poza tym profesjonalni traderzy mogą korzystać z funkcji Multisig Vault, która zabezpiecza konto na trzy sposoby: przez klucz publiczny, klucz znany dla Coinbase oraz klucz zaszyfrowany i wydawany przedsiębiorcy. Przy inicjacji transakcji trader musi użyć klucza zaszyfrowanego i jednego z dwóch pozostałych kluczy.

Narzędzia do analizy i handlu

Sam handel na platformie Coinbase nie jest skomplikowany. Przemawiają za nią czytelność i prostota. Warto natomiast skupić się na dodatkowych funkcjach. Platforma udostępnia ustawienia API, dzięki czemu w szybki sposób można zautomatyzować wiele czynności (np. zakup i sprzedaż walut krypto po określonym czasie lub kursie).

W analizie danej waluty cyfrowej pomagają również notowania. Na Coinbase notowania BTC i innych kryptowalut widoczne są dla ostatniej godziny (1G), 24 godzin (24H), 1 tygodnia (1T), 1 miesiąca (1M) i 1 roku (1R). W ten sposób łatwo sprawdzić tendencję wzrostu lub spadku danej waluty krótko i długoterminowo.

Rejestracja konta na Coinbase

Założenie konta na Coinbase nie jest trudne. Tradera od rozpoczęcia handlu na giełdzie dzieli rejestracja i proces weryfikacji. Rejestracja rozpoczyna się od wypełnienia standardowego formularza, podając adres e-mail, login i hasło. Na pocztę elektroniczną podaną przy rejestracji zostaje wysłany link aktywacyjny, którego kliknięcie skutkuje aktywacją konta.

Następnie trader musi określić jego charakter — konto indywidualne lub biznesowe. Konieczne jest też podanie numeru aktywnego telefonu komórkowego, na który zostaje wysłany kod aktywacyjny. Ostatnim etapem jest podanie podstawowych danych (m.in. adresu, imienia, nazwiska, daty urodzenia), po czym weryfikacja danych personalnych przez przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy).

Załóż konto CoinDeal online

Obsługa klienta Coinbase

W przypadku wystąpienia problemów użytkownik Coinbase może skontaktować się z obsługą klienta. Z supportem porozmawiać można wyłącznie w języku angielskim. Najszybsza forma kontaktu to czat na żywo. Giełda oferuje również kontakt mailowy (formularz kontaktowy) oraz telefoniczny. W każdej chwili odpowiedzi na swoje pytanie trader może poszukać w szeroko rozbudowanym dziale FAQ. Niestety, nawet w polskiej wersji językowej strony odpowiedzi i pytania działu FAQ są w języku angielskim.

Zalety giełdy Coinbase

 • duże doświadczenie i ugruntowana pozycja na rynku,
 • dostępność z poziomu komputerów i urządzeń mobilnych,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa,
 • bonus w wysokości 8 EUR za pierwszą transakcję w wysokości 100 EUR,
 • dynamiczny rozwój i ekspansja nowych rynków.

Wady giełdy Coinbase

 • wpłaty tylko w USD i EUR (dla Europejczyków tylko w EUR),
 • wysokie prowizje przy mniejszych transakcjach,
 • niewiele metod wpłat i wypłat,
 • kontakt z supportem w języku angielskim,
 • limity transakcji nakładane na konta.

Podsumowanie

Coinbase to giełda walut cyfrowych, która przecierała szlak dla handlu kryptowalutami. To duże doświadczenie, a co za tym idzie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Konto na Coinbase na pewno powinni założyć wszyscy ci, którzy zamierzają po raz pierwszy kupić kryptowaluty i chcą do tego użyć bezpiecznej platformy o długim stażu na rynku. Nacisk na bezpieczeństwo aktywów to bowiem jeden z głównych atutów Coinbase. Poza tym to platforma nie tylko do zakupu i sprzedaży walut wirtualnych, ale również ich przechowywania, odbierania i wysyłania.