artykuł

Bitcoin oficjalnym środkiem płatniczym we Francji

Bitcoin oficjalnym środkiem płatniczym we Francji

Ważna informacja dla osób zajmujących się kryptowalutami. Francja, podobnie jak Niemcy oraz Japonia, oficjalnie nadała bitcoinowi status pieniądze. Stało się to możliwe na podstawie orzeczenia sądu.

Sprawa ma swój początek w 2014 roku.

Wtedy to firma Paymium zawarła z spółką BitSpread  umowę pożyczki na mocy której przekazała ją pewną ilość BTC. Kluczowym okazał się rok 2017 roku, kiedy to na skutek słynnego hardforka, na rynek wszedł Bitcoin Cash (BCH). Doprowadziło to bowiem do sytuacji, w której każdy posiadacz bitcoina otrzymał BCH w stosunku 1:1, przez co zrodziło się pytanie – czy BitSpread zwracając bitcoiny firmie Paymium zobligowany był również do przekazania otrzymanych z sieci jednostek bitcoin cash.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie. W lutym bieżącego roku, Sąd gospodarczy w Nanterre uznał, że bitcoin stanowi “wymienny składnik wartości niematerialnych, podobny do waluty fiducjarnej”, co oznacza nic innego jak to, że według francuskiego prawa, bitcoin jest pieniądzem – środkiem płatniczym. W środowisku zawrzało, ponieważ konkluzja jest jedna -  we Francji można legalnie płacić bitcoinami, co na pewno przyczyni się do rozwoju gospodarczego. 

Bitcoin w Japonii i Niemczech

Francja nie jest pierwszym krajem, w którym bitcoin został uznany za środek płatniczy, ponieważ 1 kwietnia 2017 roku dokonała tego Japonia, co przez wielu uznawane jest za początek intensywnego wzrostu krypotwalut na wykresie, który doprowadził aż do stworzenia bańki spekulacyjnej. W przypadku Niemiec nastąpiło to znacznie później, ponieważ regulacje prawne w tym zakresie obowiązują dopiero od 1 stycznia 2020 roku. Zgodnie z ich treścią bitcoin został uznany jako „prywatne pieniądze” i jednocześnie narzędzie finansowe, co więcej banki mają także możliwość przechowywania kryptowaluty dla swoich klientów. 

Dlaczego orzeczenie jest istotne dla kryptowalut?

Kryptowaluta jest każdą cyfrową lub wirtualną walutą, która wykorzystuje kryptografię, czyli technikę bezpiecznej komunikacji. To zaszyfrowanie sprawia, że większości kryptowalut jest niemożliwych do podrobienia. Nie oznacza to jednak, ze jest to jedyny środek ochronny, ponieważ na bezpieczeństwo kryptowalut wpływ ma również szereg innych elementów.

Jeśli chodzi o sposób działania, wskazać należy, że zasadnicza większość kryptowalut tworzy zdecentralizowany system, którego podstawą jest technologia łańcucha blokowego (ang. blockchain). Blockchain to nic innego jak publiczny rejestr transakcji, utrzymywany i na bieżąco aktualizowany przez dziesiątki tysięcy osób, na całym świecie, popularnie nazywanych górnikami, a to z uwagi na proces powstawania kryptowalut. Istotną kwestią jest również fakt, że wszelkich transakcji dokonujemy anonimowo, przy czym każda z nich dostępna jest publicznie.

Analizując aktualną sytuację gospodarczą wielu państw, które dotknęła pandemia warto wskazać, że bitcoin oraz inne kryptowaluty dzięki anonimowości, łatwości przepływu, braku inflacji mogą pomóc podczas zbliżającego się kryzysu. Z tego powodu uważamy, że orzeczenie francuskie jest niezwykle istotne i może stanowić precedens dla innych krajów.