artykuł

Ciemna strona sektora kryptowalutowego

Ciemna strona sektora kryptowalutowego

Specjaliści Ciphertrace oraz Intsights w najnowszym raporcie pokazali to, w jaki sposób cyberprzestępcy działają za pośrednictwem kryptowalut w Ameryce Południowej. Według badań ustalono liczne zagrożenia oraz wyzwania wynikające z problemów w stosowaniu prawa na terenie konkretnego kraju.

Ameryka Łacińska jest terenem, który obejmuje 20 krajów oraz 9 autonomii Ameryki Południowej i Środkowej. Cyberprzestępstwa na tych terenach są niezwykle popularną formą działalności kryminalnej. Wynika to z faktu, że 69% ludności tych terenów posiada dostęp do sieci, przy czym większość stanowią mieszkańcy Brazylii oraz Kolumbii. Coraz większy postęp technologiczny, problemy gospodarcze oraz niesabilność polityczna doprowadza do wzrostu hakerstwa, oszustw internetowych, prania pieniędzy oraz piractwa.

W chwili obecnej najwięcej przestępstw internetowych, które są powiązane z Bitcoineem, to pranie pieniędzy za pośrednictwem platform P2P lub granie i hakowanie na nieuregulowanych prawnie giełdach kryptowalutowych. Kolejnym problemem są kryptowalutowe miksery, które pomagają utajnić obieg brudnych pieniędzy. Polegają one na wpłacie Bitcoina na konto giełdy, a następnie wymiany waluty cyfrowej na altociny celem utrudnienia namierzania źródła pochodzenia środków pieniężnych. Darkweb niesie za sobą kolejny problem, który stanowi sprzedaż nielegalnych substancji, produktów itd. Najczęstszą formą płatności w takim wypadku okazują się być kryptowaluty. Związane jest to z pełną anonimowością transakcji oraz znacząco utrudnionym przebiegiem kapitału.

Gospodarka wielu krajów Ameryki Łacińskiej opiera się w dużej mierze na przepływie gotówkowym. Tradycyjne podejście do tematu rozliczeń sprawiło, że mało który kraj wdrożył jakiekolwiek procedury związany z AML/KYC. Nawet, jeżeli zostały one wdrożone wśród niektórych podmiotów, to nastąpił problem z realnym egzekwowaniem prawa w tym zakresie/
Na obronę kryptowalut można wskazać, że nie są one jedynym "złem" które dotyczy cyberprzestępstw. Bardzo wiele naruszeń prawa związanych jest z oszustwami wykonanymi za pomocą kart płatniczych lub kart kredytowych.

Ciekawostką jest informacja dotycząca rozliczeń finansowych karteli narkotykowych. Okazuje się, że przestępcy z tego rodzaju działalności współpracują z hakerami celem opracowania skomplikowanych narzędzi mogących służyć do cyberprzestępstw. 

W szczególności kartele upatrują przyszłość w zakresie prania dużych kwot brudnych pieniędzy za pośrednictwem giełd peer-to-peer.

Jak widać, kryptowaluty mogą zawierać w sobie tyle samo zalet finansowych, jak i wad. Nie mniej jednak klasyczne środki finansowe przez wiele lat również były wykorzystywane do popełniania przestępstw, a następnie prane na rozmaite sposoby.