artykuł

Co mają wspólnego samochody Tesla i Bitcoin?

Co mają wspólnego samochody Tesla i Bitcoin?

W jaki sposób auta elektryczne mogą współdziałać z kryptowalutami? Pierwszym skojarzeniem będzie powiązanie wykonywania płatności kryptowalutami za parkowanie, mandat, bądź ładowanie baterii. Okazuje się jednak, że Tesla może zostać wzbogacona o zastosowanie węzła Bitcoin.

Tesla jest amerykańską marką aut sportowych i luksusowych, których napęd opiera się na elektryce. Sama nazwa pochodzi od sławnego wynalazcy oraz inżyniera Nikola Tesli. Amerykańska firma powstała w 2003 roku, a założył ją genialny miliarder Elon Musk. Do chwili obecnej marka rozwijała się w bardzo szybkim tempie tworząc coraz lepsze pojazdy i jeszcze bezpieczniejszą technologię.

Pomysłodawcy projektu Bcoin założyli sobie za cel alternatywne wdrażanie protokołu Bitcoina. Ich założeniem  jest wprowadzenie węzłów na różnych urządzeniach.

Węzeł może być używany na różne sposoby. Dla przykładu można wskazać, że sieci komputerowe lub telekomunikacyjne wykorzystują węzły jako punkty redystrybucji danych, bądź punkty końcowe komunikacji.

Każdy komputer lub urządzenie może łączyć się z interfejsem Bitcoin. Węzeł skonstruowany jest z reguły z urządzenia sieciowego, lecz występują również w wersji wirtualnej. Węzeł sieciowy, to punkt który umożliwia odbieranie lub transmitowanie wiadomości.

Twórcy Bcoin stworzyli węzeł Bitcoina w elektrycznym pojeździe Tesli. Wykorzystali do tego celu pokładowy system komputerowy pojazdu. Eksperyment zakończył się sukcesem, jednak w chwili obecnej trwają dywagację odnośnie tego, żeby wdrożyć to rozwiązanie na masową skalę.

Konsekwencją wdrożenia takiego węzła jest wykorzystywanie zasobów samego pojazdu, które są niezbędne do jego prawidłowego i bezpiecznego działania. Wymienić w tym wypadku można energię elektryczną, jednak wyżej wymieniony węzeł wykorzystuje dodatkowo moc obliczeniową komputera pokładowego Tesli.

W chwili obecnej nie wiadomo jaki ma to wpływ na bezpieczne użytkowanie samochodu. Koniecznością wdrożenia węzła BTC są notoryczne pobierane aktualizacje blockchaina, które mogą doprowadzić do zakłóceń w codziennym użytkowaniu Tesli. Brandy Lee Comacho zwraca uwagę na odmienny problem mający wpływ na wdrożenie węzła Bitcoin do Tesli. Dotyczy to kwestii związanych z ograniczeniami cykli odczytów i zapisów modułu pamięci komputera zainstalowanego w pojazdach Tesli. Już podczas przeprowadzanego eksperymentu wdrożenia węzła pojawił się komunikat na panelu Tesli o następującej treści:

„Proces ten wykorzysta dużą ilość przepustowości, CPU oraz potencjalnie miejsca na dysku.”

Nie stanowi tajemnicy fakt, że sam właściciel firmy Tesla – Elon Musk jest fanem kryptowalut i technologii blockchain. Do chwili obecnej nie odniósł się on jednak do samego eksperymentu, jego skutku, bądź wdrożenia węzła Bitcoin do swojej technologii. Elon znany jest ze szczerości, nieszablonowego podejścia do technologii oraz pozytywnego nastawienia do kryptowalut. Może niebawem okaże się, że Bitcoin na stałe będzie oddziaływać na pojazdy elektryczne?