poradnik

Co to jest Tether (USDT)?

Co to jest Tether (USDT)?

USDT to stablecoin, który może pomóc w polepszeniu szybkości przekazywania środków. Cechuje go stabilność, niskie koszty transakcji  i popularność. Jak go zdobyć i w jaki sposób go używać?

Tether (USDT) to kryptowaluta oparta na blockchainie, której tokeny w obiegu są zabezpieczone równoważną kwotą dolarów amerykańskich, co czyni go stablecoinem o cenie ustalonej na 1,00 USD. Stablecoins śledzą tradycyjne waluty fiducjarne, takie jak dolar, euro lub jen japoński, które są przechowywane na wyznaczonym koncie bankowym.

Tokeny Tether, które zostały opracowane przez giełdę kryptowalutową BitFinex, są natywnymi tokenami sieci Tether i oznaczone są pod symbolem USDT. Według stanu na październik 2021 r. USDT jest piątą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, o wartości ponad 68 miliardów dolarów!

Dlaczego powstał Tether? 

Tether należy do klasy kryptowalut zwanych stablecoinami, które mają na celu utrzymanie stabilnych wycen kryptowalut, w przeciwieństwie do szerokich wahań cen innych popularnych kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum. Takie rozwiązanie pozwoliło na wykorzystanie go jako środka wymiany i sposobu przechowywania wartości środków, zamiast używania go jako środka spekulacyjnych inwestycji.

Tether należy konkretnie do kategorii stablecoinów zabezpieczonych fiat. Oznacza to, że waluta fiducjarna, taka jak dolar amerykański, euro lub jen, zabezpiecza każdą znajdującą się w obiegu kryptowalutę Tethera. Inne kategorie stablecoinów obejmują krypto-zabezpieczone stablecoiny, które wykorzystują rezerwy kryptowalut jako zabezpieczenie, lub niezabezpieczone stablecoiny. Niezabezpieczone stablecoiny nie mają żadnego zabezpieczenia, ale działają w sposób podobny do banku rezerwowego, aby utrzymać niezbędną podaż tokenów, w zależności od sytuacji ekonomicznej.

Tether został specjalnie zaprojektowany tak, aby zbudować niezbędny pomost między walutami fiducjarnymi, a kryptowalutami i zapewnić użytkownikom stabilność, przejrzystość i minimalne opłaty transakcyjne. Jest powiązany z dolarem amerykańskim i utrzymuje stosunek 1 do 1 z dolarem amerykańskim pod względem wartości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Tether Ltd. nie udziela żadnej gwarancji dotyczącej jakiegokolwiek prawa do wykupu lub wymiany Tetherów na prawdziwe pieniądze.
Według badania przeprowadzonego przez CryptoCompare (globalnego dostawcę danych na temat rynku kryptowalut) w lutym 2021 r. 57% całego handlu bitcoinami odbywało się w USDT. Oznacza to, że Tether pozostaje głównym źródłem płynności na rynku kryptowalut.

Tether został wprowadzony na rynek jako RealCoin w lipcu 2014 r. i został przemianowany na Tether w listopadzie przez Tether Ltd. - firmę odpowiedzialną za utrzymywanie rezerwowych kwot waluty fiducjarnej. 

Kontrowersje wokół Tether 

W listopadzie 2017 r. rzekomo zhakowano Tether i skradziono coiny Tether o wartości 31 milionów dolarów, po czym wykonano hard fork. W styczniu 2018 r. sam projekt napotkał kolejną przeszkodę, ponieważ niezbędny audyt mający na celu zapewnić utrzymanie rezerwy w świecie rzeczywistym nigdy się nie odbył! Zamiast tego ogłoszono, że firma rozstaje się z opcją audytorską, co skutkowała wniesieniem pozwów. Coraz więcej mówiono o tym, czy firma odpowiedzialna za wprowadzenie Tether jest słusznie oskarżana o brak przejrzystości, a ponadto pojawiły się wątpliwości o to, czy istnieją wystarczające rezerwy pieniężne mogące zapewnić płynność stablecoina. 

W kwietniu 2019 roku nowojorska prokurator generalna Letitia James oskarżyła iFinex Inc., spółkę współtworzącą “Tether Ltd.”  i operatora giełdy kryptowalut Bitfinex, o ukrywanie przed inwestorami straty w wysokości 850 milionów dolarów z tytułu połączonych funduszy klientów i korporacji. Z dokumentów sądowych wynika, że ​​fundusze te zostały przekazane do panamskiego podmiotu o nazwie “Crypto Capital Corp” bez umowy. Bitfinex rzekomo “uzyskał” co najmniej 700 milionów dolarów z rezerw gotówkowych Tethera, aby ukryć lukę po zniknięciu pieniędzy.

W oświadczeniu, firmy, które współtworzą Tether stwierdziły, że dokumenty i zarzuty zostały stworzone w złej wierze i są pełne fałszywych twierdzeń. Według spółek stojących za Tetherem kwoty o których mówiła prokuratura nie zostały utracone, ale w rzeczywistości zostały zajęte i zabezpieczone. Spór w tym zakresie jest otwarty. Dlaczego jednak Tether pomimo takiej kontrowersji nadal jest atrakcyjny? 

Między innymi z powodu swojej popularności. Tokeny tether mogą być przedmiotem transakcji na popularnych giełdach kryptowalut, takich jak Binance, CoinSpot, BitFinex i Kraken.

Tether - jak go kupić i czy warto? 

Tether jest przydatny dla inwestorów kryptowalutowych, ponieważ oferuje sposób na uniknięcie ekstremalnej zmienności innych kryptowalut. Ponadto posiadanie USDT (w przeciwieństwie do dolara amerykańskiego) usuwa koszty transakcji i opóźnienia, które utrudniają realizację transakcji na rynku kryptograficznym.

Jak kupić USDT? Tokeny tether mogą być przedmiotem transakcji na popularnych giełdach kryptowalut, w tym Binanace, CoinSpot, BitFinex i Kraken.
Tether to pierwszy i najbardziej znany stablecoin w świecie kryptowalut. Inne stablecoiny to True USD (TUSD), Pazos Standard (PAX) i USD Coin (USD).

Tether - zalety i wady 

Jak każdy produkt, tak i Tether posiada swoje wady i zalety. 

Plusy USDT są następujące:

  • Czasy transakcji - Transakcje USDT odbywają się w ciągu kilku minut. Jest to korzystne dla wszystkich, w tym traderów, którzy chcą handlować natychmiast w ciągu kilku minut, a nie dni. Z drugiej strony, wpłaty/wypłaty w USD mogą potrwać kilka dni przy użyciu konwencjonalnych systemów bankowych.
  • Stabilność - Inne kryptowaluty są znane ze swojej zmienności, gdy zdecydujesz się je kupić lub sprzedać. Tak nie jest w przypadku Tethera. Poza tym wiele giełd jest otwartych na przyjmowanie USDT, a nie walut fiducjarnych.
  • Opłaty transakcyjne - Przelewy SWIFT mogą być dość drogie. Opłata może być bardzo wysoka, gdy w grę wchodzą nieobsługiwane waluty fiducjarne. Przelewy między portfelami Tethera wiążą się z zerowymi opłatami.

Wady USDT:

  • Kilka punktów działających  przeciwko USDT, to: 
  • Brak anonimowości - Anonimowość jest podstawą kryptowalut. Jeśli chcesz kupić USDT, będziesz musiał dostarczyć dokumenty potwierdzające twoją tożsamość, aby otworzyć konto. Mimo to istnieje kilka giełd, które umożliwiają otwarcie konta bez potwierdzania tożsamości.
  • Stabilność ceny - Koncepcja wartości USDT w stosunku do USD wydaje się być idealna do utrzymania stabilności cen. Jednak wartość waluty fiducjarnej nigdy nie pozostaje stała. Dlatego koncepcja Tethera nie zawsze pozostaje prawdziwa. Poziom zmienności zawsze mieścił się w przedziale 2% i 3%, ale nigdy nie schodzi do zera.
  • Zakaz wydobycia - Jeśli chcesz kopać Tether, nie ma takiej opcji. Tylko firma stojąca za USDT może to zrobić. To najprawdopodobniej utrzyma jednolitość wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Bez centralnego sterowania nie będzie możliwe utrzymanie tej stabilności.

Pamiętajmy o tym, że inwestowanie w kryptowaluty i inne początkowe oferty monet („ICO”) jest wysoce ryzykowne i spekulacyjne, a ten artykuł nie jest rekomendacją aby inwestować w kryptowaluty lub inne ICO. Ponieważ sytuacja każdej osoby jest wyjątkowa, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji finansowych należy zawsze skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą.