poradnik

Co to jest tokenizacja?

Co to jest tokenizacja?

Coraz więcej Państw dokonuje regulacji tokenów i ICO. Z tego powodu firmy, które dostrzegają potencjał inwestycyjny tokenizacji rozpoczynają przeprowadzanie zbiórki. Dlaczego zbieranie kapitału w wersji blockchain jest tak atrakcyjne?

Tokenizacja to proces przekształcania rzeczy w zasoby cyfrowe. Załóżmy, że masz farmę wartą 1 milion dolarów. Ma dużą stodołę, krowy, króliki, jeża - jakiekolwiek zwierzę chcesz. Nagle rozpaczliwie potrzebujesz pieniędzy. Możesz sprzedać tę farmę po staremu - wypełnić papierkową robotę, czekać na ofertę, sfinalizować transakcję itp. Ale co, jeśli potrzebujesz mniej niż 1 milion dolarów i wolisz zachować większość farmy dla siebie?

Wyobraź sobie np. druk cyfrowy 1 miliona tokenów pod symbolem „COW”, gdzie każda COW jest warta dokładnie 1% Twojej własności - lub inną, dowolną kwotę, o ile każdy token reprezentuje określoną część aktywów bazowych (w tym przypadku, twoja farma). Technicznie rzecz biorąc opracowałbyś algorytm, który zostałby zaimplementowany jako inteligentny kontrakt blockchain. Ten algorytm definiuje wszystkie cechy przyszłego tokena: jego wartość, ilość, nominały, nazwę itp.

Jak więc faktycznie możemy dostać te tokeny COW, aby można je było swobodnie kupować i sprzedawać na różnych giełdach? W tym celu potrzebujemy platformy obsługującej inteligentne kontrakty. Ethereum byłby najpopularniejszym wyborem. Zamiast wchodzić w szczegóły techniczne dotyczące tworzenia tokenów i zbyt daleko odbiegać od tematu, powiedzmy, że potrzebujesz inteligentnego szablonu umowy, edytora tekstu i adresu portfela Ethereum.

Voila, tokeny COW są już w obiegu! Z technicznego punktu widzenia są to tokeny ERC-20 - w zasadzie oznacza to, że są zasilane przez blockchain Ethereum. Teraz, gdy weszły na rynek, ich wartość może rosnąć lub spadać w zależności od popytu. Widzisz, jak blockchain może teraz pozwolić nam tokenizować rzeczy? Wzięliśmy farmę i stworzyliśmy jej cyfrową reprezentację, która istnieje na blockchainie. Krótko mówiąc, ta farma jest teraz tokenizowanym zasobem.

Historia tokenizacji 

Niezupełnie, ale ma nowoczesny akcent. Oczywiście koncepcja sekurytyzacji (jako bardziej ogólnej formy tokenizacji) sięga czasów przed pojawieniem się kryptowalut. Sekurytyzacja to proces łączenia różnych rodzajów umownych zobowiązań dłużnych - takich jak hipoteki, kredyty samochodowe lub zadłużenie z tytułu kart kredytowych - i sprzedaży związanych z nimi przepływów pieniężnych inwestorom zewnętrznym jako papiery wartościowe, które można określić jako obligacje, papiery wartościowe typu pass-through lub zabezpieczone zobowiązania dłużne (CDO).

Pamiętasz kryzys finansowy z 2008 roku? Pomyśl o tych instrumentach CDO, które ostatecznie stały się kamieniem węgielnym domyślnej umowy, jako o skrzynkach, które pobierają miesięczne płatności z wielu kredytów hipotecznych na Wall Street. 

Z technicznego punktu widzenia były to tak zwane strukturyzowane papiery wartościowe zabezpieczone aktywami (ABS).

Więc tak, podstawową ideą jest przekształcenie różnych rzeczy w papiery wartościowe - i widzieliśmy już, jak to działa.

Czym różni się tokenizacja od sekurytyzacji?

Krótko mówiąc: działa na blockchainie. Ale zanurzmy się trochę głębiej i zobaczmy, co w naszym przypadku oznacza „token”. Oczywiście, podobnie jak w przypadku wielu innych terminów związanych z kryptowalutami, nie ma jednej uzgodnionej definicji. Na najbardziej podstawowym poziomie token jest reprezentacją określonego zasobu lub narzędzia. Brzmi zbyt abstrakcyjnie? Przedstawmy trzy typy tokenów, z którymi możesz się regularnie spotkać, i podzielmy je:

Tokeny walutowe

Są najbardziej oczywiste. Pomyśl tylko o klasycznych kryptowalutach. Tokeny walutowe są zbudowane na własnych, niezależnych blockchainach. Nie opierają się na aktywach - zamiast tego ich wartość jest bezpośrednio związana z samym mechanizmem, który je dystrybuuje. Zgodnie z ich nazwą, celem żetonów walutowych jest handel, wydawanie i otrzymywanie. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut. Płacisz za frappuccino za pomocą bitcoinów? To jest przykład żetonów walutowych w najlepszym wydaniu.

Żetony użytkowe

Ten jest nieco trudniejszy. Tokeny użytkowe zapewniają przyszły dostęp do danego produktu lub usługi, a zapłacone za nie pieniądze pozwalają startupom zebrać wystarczający kapitał, aby faktycznie opracować ten produkt. Doskonałym przykładem jest tutaj Basic Attention Token (BAT) - narzędzie do ulepszania reklamy cyfrowej. Reklamodawcy kupują reklamy za pomocą tokenów BAT, które są następnie rozprowadzane zarówno wśród wydawców, jak i użytkowników przeglądarek jako wynagrodzenie odpowiednio za hosting reklam i ich oglądanie. Żetony użytkowe nie mają być inwestycjami z założenia; jednak ludzie często traktują je w ten sposób i kupują te tokeny z nadzieją, że ich wartość wzrośnie wraz z popytem na produkt lub usługę firmy.

Tokeny bezpieczeństwa

Z kolei tokeny zabezpieczające stanowią prostą inwestycję. Zdefiniowanie tego typu tokenów jest zaskakująco proste, zwłaszcza jeśli odniesiesz się do testu Howey, z którego amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) korzysta od 1946 roku i co dziwne, nadal ma zastosowanie również do kryptowalut. Gdy zobaczysz token, zadaj następujące pytania: Czy jest sprzedawany jako inwestycja? Czy spodziewane są zyski? Czy te zyski będą zależały wyłącznie od wysiłków promotora, który układa umowę, czy innej strony trzeciej? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na wszystkie trzy pytania, masz do czynienia z tokenem bezpieczeństwa.

Pamiętasz nasz token COW? Zastosujmy tutaj test Howey. Jest sprzedawany jako inwestycja. Inwestorzy polegają na Tobie, jako właścicielu farmy, jeśli chodzi o utrzymanie jej rentowności. Czy oczekuje się zysków? Jasne, dlaczego inaczej inwestorzy mieliby kupować token o nazwie COW?

Podsumowując, tokeny bezpieczeństwa mogą reprezentować dowolne aktywa zbywalne i zamienne. Nie są poparte whitepaperami z długimi wyjaśnieniami technicznymi - tokeny bezpieczeństwa to zasadniczo akcje, które żyją na wcześniej istniejącym blockchainie.

Tokenizacja, a technologia Blockchain 

Blockchain sprawia, że ​​tokenizacja jest przejrzysta. Każda transakcja dokonana za pomocą COW została zarejestrowana w blockchainie Ethereum, ponieważ COW jest tokenem ERC-20. Biorąc pod uwagę, że jest to niezmienna księga publiczna, nikt nie może kwestionować ani fałszować własności tokenów COW. Twoje prawa i obowiązki prawne są teraz osadzone bezpośrednio w tokenie. 

Blockchain sprawia również, że tokenizacja jest niezwykle opłacalna. Zamiast płacić wszystkim tym pośrednikom za papierkową robotę, po prostu zaprogramuj inteligentny kontrakt, aby wykonać zadanie. W ten sposób koszty administracyjne zakupu i sprzedaży COW są prawie zerowe, co więcej, podobnie jak w przypadku reszty handlu kryptowalutami, COW może być w sprzedaży 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w dowolnym miejscu na świecie, więc jest dostępny.

Jeśli chodzi o 0,01% - posiadanie tego małego kawałka farmy w tokenach COW jest w rzeczywistości jedną z głównych korzyści tokenizacji. Nazywa się to ułamkową własnością aktywów rzeczowych, co daje inwestorom więcej możliwości dywersyfikacji portfeli. Nie stać Cię na udział w Amazon? W porządku, ponieważ kosztuje około 1800 USD i można go kupić tylko w jednym kawałku. Ale co z jedną czwartą tego kawałka - ósmą? Dzięki tokenizacji jest to możliwe: wszystko, od akcji i nieruchomości Amazon, aż po dzieła sztuki i pizzę. Wszystko można teraz sprzedawać w częściach jako aktywa cyfrowe.

Nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby pójść na studia? Tokenizuj swoją farmę, sprzedawaj tyle COW, ile potrzebujesz, i kup te żetony z powrotem po wartości rynkowej, gdy tylko otrzymasz pracę po ukończeniu studiów.

Oczywiście pojęcie własności cząstkowej istniało wcześniej, na przykład w formie umów klubowych. Ale czy kiedykolwiek został tak zdemokratyzowany? Gdy aktywa są tokenizowane - zwłaszcza te tradycyjnie niepłynne, takie jak dzieła sztuki - stają się dostępne dla znacznie większej liczby odbiorców. W rezultacie usuwane są tak zwane „rabaty za brak płynności”, a aktywa bazowe przejmują większą wartość. Inwestorzy z kolei uzyskują większy dostęp do możliwości inwestycji na etapie wzrostu.

Innymi słowy, możliwość zainwestowania 30 dolarów w 30-milionowy obraz Basquiata może odblokować miliony dolarów w obecnie niepłynnych aktywach - i zwiększyć całkowity wolumen transakcji na całym świecie, ponieważ w samych Stanach Zjednoczonych pozyskuje się 2,4 biliona dolarów prywatnych funduszy. Oto, co ta nowa „tokenowa ekonomia” może zaoferować światu finansów.

Jakie są wady tokenizacji? 

Tokenizacja jest trudna do uregulowania, ale ma być w pełni zgodna z prawem.. Zastąpienie spółek celowych (SPV) - podmiotów prawnych wykorzystywanych przez firmy do izolowania firmy kupującej, od ryzyka finansowego w transakcji - notarialnymi umowami powierniczymi zawieranymi za pośrednictwem inteligentnych kontraktów i technologii blockchain nie wydaje się obecnie przekonujące dla żadnej jurysdykcji.

Wydaje się to sprawiedliwe: powiązanie między tokenem, a jego bazowym aktywem powinno być nierozerwalne. Co można zrobić z żetonami COW, jeśli twoja farma zostanie zniszczona przez tornado? Inwestorzy powinni mieć chroniony swój kapitał, a tylko organy regulacyjne mogą je faktycznie egzekwować.

Jednak niektóre startupy twierdzą, że mają rozwiązanie. Na przykład firma o nazwie Standard Tokenization Protocol (STP) twierdzi, że będzie korzystać z walidatora w blockchain, aby zapewnić regulacje specyficzne dla regionów. W zasadzie polegać ma to na tym, że sprawdzi czy wszystkie funkcje są spełnione i oceni różne firmy zarządzające tożsamością cyfrową dla danego zadania.

W takim przypadku umowa może zostać zawarta tylko pod warunkiem przestrzegania wszystkich przepisów. Nie jest jednak jasne, czy ten model kiedykolwiek odniesie sukces, ponieważ nie został jeszcze wdrożony w rzeczywistych warunkach. Inna firma tj. “Tokenized” ma na celu tworzenie tokenów dla rzeczywistych aktywów - udziałów, punktów lojalnościowych, biletów wstępu i członkostwa - w blockchainie Bitcoin SV (BSV), podkreślając jednocześnie, że jej produkt jest przyjazny dla regulacji. Ponadto startup twierdzi, że jego platforma umożliwia organom prawnym wydawanie podpisanych cyfrowo orzeczeń sądowych, które mogą prowadzić do zamrożenia inteligentnych kontraktów, a także otwierają możliwość konfiskaty tokenów. To mogłoby potencjalnie przekonać organy regulacyjne - ale na razie nic nie jest pewne. 

Ogólnie proces sprzedaży zgodnych z prawem tokenów zabezpieczających jest nazywany ofertą tokenów bezpieczeństwa (STO).

Czym jest STO?

STO to platforma pozyskiwania funduszy, która może ułatwić tokenizację. Pamiętasz boom na początkowe oferty monet (ICO), kiedy każdy projekt miał swój własny „przełomowy” token na wszystko, co można sobie wyobrazić? Model zbierania funduszy był tak wszechstronny, że w sprzedaży mógł uczestniczyć praktycznie każdy.

Oczywiście władzom nie podobał się pomysł, by ludzie zbierali miliony dolarów na podstawie jakiejś abstrakcyjnej, często słabo sformułowanej idei w Internecie i zaczęli rozprawiać się z ICO. Z kolei emitenci próbowali przechytrzyć wymogi regulacyjne, argumentując, że ich tokeny były w rzeczywistości tokenami użytkowymi, a nie papierami wartościowymi, ale SEC go nie miała - pamiętasz Howey Test?

Ostatecznie to emitenci nie powinni decydować, czy ich tokeny mają użyteczność, czy nie - według SEC tylko bitcoin i eter nie są papierami wartościowymi wśród kryptowalut, ze względu na ich zdecentralizowany model zarządzania. Reszta to tokeny bezpieczeństwa, które zamiast tego próbują przedstawiać się jako tokeny narzędziowe. W ten sposób ICO zignorowały aspekt prawny, co częściowo wyjaśnia ich fiasko (według raportu, aż 80% ICO w 2017 roku to oszustwa).

Tutaj STO stanowią punkt wyjścia: model podobny do ICO, ale z myślą o większym stopniu zgodności. Oparte na koncepcji tokenów bezpieczeństwa, STO są faktycznie wspierane przez prawdziwe aktywa i w przeciwieństwie do ICO, dobrze sobie radzą z koncepcją płacenia podatków, zgodnie z wytycznymi regulatora i grając według innych głównych zasad. Choć STO dążą do zachowania zgodności, to na chwilę obecną nie posiada jeszcze wymaganych ram regulacyjnych. W rzeczywistości wiele krajów de facto zakazało STO (wraz z ogólnym handlem kryptowalutami), w tym Chiny, Korea Południowa i Indie i inne.
Inne kraje nadal nie są zdecydowane, w jaki sposób należy regulować STO. Na przykład tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd argumentowała, że ​​powiązane z Tajlandią STO wprowadzone na rynek międzynarodowy złamałyby prawo.

Wreszcie, niektóre kraje takie jak Estonia, faktycznie rozpoznają tokeny bezpieczeństwa i pozwalają lokalnym firmom na współpracę z nimi. W rezultacie DX.Exchange, estońska firma kryptograficzna, uruchomiła platformę handlową, która umożliwia inwestorom kupowanie akcji popularnych spółek notowanych na Nasdaq - w tym Apple, Tesla, Facebook i Netflix - pośrednio za pomocą tokenów bezpieczeństwa. Niedawno DX.Exchange zajęła pierwsze miejsce w branży, wprowadzając listy STO. Od marca 2019 roku platforma umożliwia inwestorom zakup tokenów bezpieczeństwa przy użyciu zarówno tradycyjnych, jak i głównych kryptowalut. Aby handlować tokenami zabezpieczającymi, inwestorzy podobno muszą przejść dodatkową warstwę kontroli KYC, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie rynków instrumentów finansowych II.

Tokenizacja - przyszłość gospodarki 

Jest to słuszne założenie i - jak opisano powyżej - istnieją oznaki wskazujące na wyłanianie się branży. Ramy regulacyjne powinny zostać dostosowane, jeśli nie we wszystkich krajach na świecie, to chociaż w kluczowych, takich jak Stany Zjednoczone. Jednak już teraz staje się jasne, że potencjał tokenizacji jest obecnie powszechnie uznawany. Na przykład firma EY z Wielkiej Czwórki rozpoczęła niedawno tokenizację wina, kurczaków i jajek za pomocą platformy blockchain.

W rzeczywistości tylko w ciągu ostatniego miesiąca w raporcie forum UE stwierdzono, że tokenizacja obiektów fizycznych może zwiększyć zaufanie. Ponadto rosyjski miliarder potwierdził, że planuje tokenizować rzadki metal zwany palladem, a startup tokenizacyjny zebrał 7 milionów dolarów finansowania.

Gdy STO otrzymają ostateczne zielone światło od organów regulacyjnych, gospodarka oparta na symbolach może być nad nami, dając duży impuls globalnemu systemowi finansowemu - wszystko dzięki blockchain.