artykuł

Czy technologia blockchain może zostać wykorzystana przez BIK?

Czy technologia blockchain może zostać wykorzystana przez BIK?

Technologia blockchain budzi zainteresowanie nie tylko wśród klasycznego biznesu prywatnego i sektora kryptowalut. Ostatnimi czasy zainteresowało się nią Biuro Informacji Kredytowej. W jaki sposób dana branża może skorzystać z technologii blockchain?

Biuro Informacji Kredytowej jest przedsiębiorstwem założonym przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki. Zadaniem biura jest gromadzenie, integrowanie oraz udostępnianie danych, które dotyczą historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów, a także parabanków. BIK postanowił skorzystać z sektora kryptowalut w ten sposób, że wdrożył Platformę Blockchain BIK. Niniejsza platforma będzie dostępna dla klientów banków. Rozwiązanie zostało stworzone przez ekspertów w dziedzinie fintech z firmy Billon.

Plaftorma Blockhain ma za zadanie umożliwić klientom polskich banków otrzymywanie zmian regulaminów produktowych za pomocą drogi elektronicznej. Komunikację w tym zakresie oferuje platforma oparta o technologię blockchain, która przechowuje dokumenty w sposób wyjątkowo bezpieczny.

Dokumenty są rozpraszane do wielu miejsc, a każdy dokument posiada swój indywidualny adres. 

„Faktem staje się uruchomienie pierwszego etapu rozwoju Platformy Blockchain BIK. Dziś jest to odpowiedź na wymagania regulatora i zautomatyzowanie procesów związanych z wysyłką dokumentów do klientów. Wierzę, że Platforma Blockchain BIK, w dobie wzrastającej liczby transakcji dokonywanych kanałem cyfrowym,  pociągnie za sobą kolejne implementacje naszego rozwiązania w instytucjach finansowych oraz w innych sektorach rynku w Polsce” - mówi  prezes zarządu BIK Mariusz Cholewa.

Platforma Blockchain BIK to synergia wieloletniego doświadczenia BIK w budowie rozwiązań dla całego sektora finansowego, zaawansowanej wiedzy informatycznej 
i autorskiego projektu firmy Billon, dostawcy nowoczesnej technologii. 

„Cieszymy się, że wspólna inicjatywa BIK i Billon, która wypłynęła z potrzeby regulacyjnej, materializuje się. Jestem przekonany, że zwłaszcza klienci odczują różnicę, docenią walory takie jak bezpieczeństwo i wygodę, jaką stwarza blockchain w zarządzaniu dokumentami. Z kolei sam bank czy jakakolwiek instytucja w przyszłości spoza sektora bankowego, poza znaczącym usprawnieniem procesu komunikacji z klientami, odczuje także realne korzyści biznesowe zarówno po stronie kosztowej, jak i przychodowej” - mówi Wojtek Kostrzewa, prezes Grupy Billon.

Blockchain BIK jest wynikiem doświadczenia przedsiębiorstwa w zakresie tworzenia wszelkich rozwiązań dla sektora finansów przy uwzględnieniu postępującej informatyzacji. Takie rozwiązanie jest jednym z pionierskich elementów naszej bankowości jeżeli chodzi o wykorzystanie technologii blockchain.

Istnieje możliwość stworzenia rozmaitych i dedykowanych sieci blockchainowych, które mogą zostać wykorzystane także poza sektorem finansów. Być może blockchainem zacznie się interesować telekomunikacja, ubezpieczenia, bądź sektor energetyczny?