poradnik

Czym są boty handlowe?

Czym są boty handlowe?

Boty Tradeingowe zdobywają coraz większe zainteresowanie wśród transakcji handlowych. W chwili obecnej szacuje się, że około 80% transakcji jest przeprowadzonych w sposób automatyczny. Jak działają boty i czy są godne uwagi?

Boty handlowe to po prostu programy, które obserwują warunki rynkowe i umieszczają transakcje w oparciu o predefiniowane algorytmy, pozwalając na zautomatyzowany i przeprowadzany handel z dużą częstotliwością. Tradycyjne rynki finansowe od dziesięcioleci wykorzystują zautomatyzowane systemy do handlu aktywami i obecnie szacuje się, że 80% rynku akcji jest kontrolowane przez maszyny. Zasadniczo trader może tworzyć programy oparte na strategii handlowej, które następnie obserwują rynek 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i umieszczają transakcje zgodnie ze zdefiniowanym algorytmem. Oczywiście nadal oznacza to, że użytkownicy potrzebują solidnej strategii, a rynek musi być dla niej sprzyjający, ale przy prawidłowym użyciu bota oznacza to, że inwestorzy nie muszą obserwować rynku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby mieć oko na swoje pozycje.

Dodatkowo, używanie komputerów do zawierania transakcji oznacza, że ​​mogą one reagować tysiące razy szybciej niż człowiek, co otwiera możliwości strategii, których zwykły trader nie mógłby wykorzystać samodzielnie. Nazywa się to „handlem z wysoką częstotliwością”. Takie zjawisko stało się dość powszechne wśród użytkowników z najwyższej półki tradeing’u. Jeśli połączymy to wszystko z faktem, że te aktywa są cyfrowe, a rynki są zawsze otwarte, nie jest zaskoczeniem, że używanie botów w wielkim stylu pojawiło się w świecie kryptowalut.

Jak działają boty handlowe?

Typów botów jest naprawdę tyle, ile jest potencjalnych strategii. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre z nich to boty podążające za trendami, boty arbitrażowe i boty skalpujące. Trendy są w zasadzie esencją tego, czego szuka wielu traderów, tworząc swoje strategie, a boty zaprojektowane do podążania za trendami w zasadzie automatyzują to, co i tak dobry trader powinien robić. Opierając się na tym, w jakim kierunku zmierza rynek, modne boty kupują i sprzedają towar/kryptowalutę, gdy uznają, że zachodzą sprzyjające ku temu okoliczności. Boty wykorzystują matematykę i dane rynkowe, więc mogą zawieść, jeśli nie są dobrze zaprojektowane, ale jeśli są odpowiednio „wyszkolone”, to ich skuteczność powinna być znacząca.  

Boty arbitrażowe próbują osiągać zyski, wykorzystując rozbieżności cenowe na wielu giełdach. Programy śledzą ceny aktywów z wielu różnych rynków i jeśli na przykład Bitcoin będzie miał nieco wyższą cenę na jednej giełdzie, a niższą na innej, wówczas bot może szybko kupić tańszą monetę, obrócić ją i sprzedać za niewielki zysk. Te różnice cen są dość powszechne, ale nie trwają długo. W rzeczywistości wzrost liczby tych botów sprawił, że stały się one znacznie bardziej konkurencyjne, a w rezultacie uważa się, że możliwości arbitrażu stają się coraz rzadsze.

W przeciwieństwie do podążania za trendem, programy skalpowania działają lepiej na rynkach bocznych. Scalperzy próbują zarobić pieniądze, kupując i sprzedając w ramach spreadu oferty kupna, kupując walutę na dole i sprzedając na górze. Te spready mogą wynosić zaledwie kilka groszy lub mniej, ale jeśli proces jest zautomatyzowany, a pozycje są wystarczająco duże, to w ten sposób można zobaczyć rzeczywiste zwroty, co czyni tę strategię kolejną, która stała się dość popularna wśród traderów korzystających z botów. Oczywiście, podobnie jak w przypadku arbitrażu, to również stało się dość waleczne, ponieważ często tylko najszybsze systemy są w stanie wykorzystać te spready, zanim się zmienią.

Dlaczego matematyka jest tak przydatna w kryptowalutach? 

Istnieje wiele elementów handlu kryptowalutami, które sprawiają, że jest to gorące podłoże do handlu botami. Na przykład to, że rynki te są cyfrowe, otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i znacznie mniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Aktywa cyfrowe z natury są logicznym wyborem dla handlowców, którzy wdrażają boty. Po pierwsze dlatego, że same zasoby są całkowicie online, podobnie jak giełdy. Całkowicie zautomatyzowane platformy upraszczają integrację botów. Nie stanowi również przeszkody fakt, że  rynki te nigdy się nie zamykają. Oznacza to, że zawsze istnieją możliwości dostępne przez cały dzień, każdego dnia, z czego człowiek handlujący nigdy nie mógłby w pełni skorzystać.

Nie szkodzi również to, że ze względu na znacznie mniejszy rozmiar świata aktywów cyfrowych w porównaniu z tradycyjnymi rynkami, wpływ na ceny może być znacznie bardziej trywialny, niż miałoby to wpływ na coś takiego jak giełda.  Za pomocą botów niewielka grupa uczestników może potencjalnie wpłynąć na akcję cenową danej waluty albo z korzyścią dla siebie, albo ze szkodą dla całego rynku. 

W chwili obecnej większość botów po prostu szuka okazji do zarobku dla każdego, kto je wdraża. Na przykład pod koniec 2017 r. Występowały rozbieżności sięgające 30% między giełdami południowokoreańskimi i amerykańskimi. Może się to zdarzyć z różnych powodów. Jednym z nich może być nawet niespójność pomiędzy przepisami różnych rządów. Bez względu na przyczynę, wspomniane boty arbitrażowe doskonale nadają się do tego typu szansy na zysk.

Jakie są pozytywne skutki tych botów na rynku kryptowalut?

Boty handlowe oczywiście przynoszą korzyści osobom z nich korzystającym, ale także pomagają rynkom poruszać się bardziej efektywnie i zapewniać płynność na giełdach. 

Zdrowszy, bardziej inkluzywny rynek - powód dla którego trader może chcieć używać bota, jest teraz prawdopodobnie oczywisty. Tego typu narzędzia są zwykle dostępne tylko dla dużych instytucji finansowych, jednak teraz praktycznie każdy może zacząć się angażować w automatyzację procesów finansowych. To przybliża kryptowalutę o kolejny krok do wyrównywania szans między tymi, którzy znajdują się w dysproporcjach ekonomicznych. Jeśli chodzi o kondycję giełd, to zwolennicy handlu zautomatyzowanego i o wysokiej częstotliwości twierdzą, że systemy te faktycznie zwiększają wydajność całego rynku. Wyżej wspomniane wahania cen na różnych giełdach szybko znikają. W ciągu zaledwie kilku ostatnich lat średnie rozrzuty cen na giełdach dramatycznie spadły, a wiele osób przypisuje to wzrostowi wykorzystania botów HFT na całym świecie.

Płynność rynku -  Większa płynność może prowadzić do większego zainteresowania instytucjonalnego. Płynność oznacza posiadanie wystarczającej liczby kupujących i sprzedających, aby handlowcy mogli wierzyć, że mogą dokonać transakcji, kiedy i gdzie tego potrzebują. Jednym z ważnych źródeł płynności są animatorzy rynku, którzy są zasadniczo podmiotami, które składają zarówno oferty kupna, jak i sprzedaży w ramach spreadu bid-ask i czerpią zyski z różnicy. Gdy strategia ta jest wykonywana z dużą częstotliwością przy użyciu algorytmów, to może dojść do zwiększenia zysków dla strony, która jej używa, ale także zwiększyć płynność. Może to przyciągnąć większą liczbę dużych inwestorów, co spowoduje dalszą ekspansję rynku, tworząc pozytywną pętlę sprzężenia zwrotnego opartą na tym efekcie. Biorąc to pod uwagę, mając niezliczone boty działające przez cały dzień, każdy dzień może również potencjalnie stwarzać problemy dla rynku.

Jakie są wady botów kryptowalutowych? 

Chociaż boty mogą być świetnym narzędziem dla wielu traderów, niektórzy obawiają się, w jaki sposób mogą one stworzyć przestrzeń do manipulacji.

Boty mogą manipulować giełdami - Korzystanie z serii botów w celu zapewnienia dodatkowej płynności na giełdzie wydaje się na początku wystarczająco nieszkodliwe, ponieważ powinno po prostu zapewnić klientom lepsze oferty kupna-sprzedaży. Jeśli jednak zdecydowana większość operacji handlowych na giełdzie to boty, może to oznaczać, że coś jest nie tak. Używanie botów do symulacji rzeczywistej aktywności handlowej w celu zwiększenia aktywności giełdy jest znane jako „handel z praniem” lub „poślizg”. Jest to nielegalne na tradycyjnych rynkach, ale wiele z kryptowalut jest nadal nieuregulowanych, więc z pewnością tak się dzieje. Spekulowano nawet, że aż 95% wolumenu kryptowalut na niektórych giełdach może być podejrzane.

Oszustwa związane z pompą i zrzutem - Innym sposobem, w jaki boty mogą szkodzić kryptowalutom, są tak zwane oszustwa typu „pompuj i zrzucaj”. Używając botów, oszuści w zasadzie sprawiają, że wygląda na to, że jedna czy druga moneta zaczyna rosnąć. Co do zasady  te oszustwa dotyczą monet o małej kapitalizacji, które od jakiegoś czasu niewiele się zmieniają. Kiedy zwykli handlowcy widzą, że cena nieco wzrosła, często zaczynają dokonywać zakupu sztucznie napompowanych produktów. Często sprawcy łączą tę sztuczną pompę z jakąś formą kampanii w mediach społecznościowych, celem zwiększenia zasięgu dla swojego oszustwa spekulacyjnego. Gdy moneta dostatecznie wzrośnie, inicjatorzy sprzedają ją i pozwalają rynkowi nieuchronnie załamać się, ponieważ jedyną wartość danej kryptowaluty wykreowały boty i marketing. 

Awarie Flash -  Polegają one na tym, że nagły spadek ceny może wywołać całą serię botów, które nadal będą  obniżać wyprzedaż, uruchamiając więcej botów, co może następnie stworzyć efekt kaskady. W maju 2010 roku podobne wydarzenie miało miejsce na giełdzie, kiedy Dow spadł o 1000 punktów w zaledwie kilka minut. Ostatecznie to właśnie ten rodzaj niekontrolowanego zautomatyzowanego efektu został uznany za winowajcę. Kryptowaluta nie tylko jest podatna na wahania z tego powodu lecz również dlatego, że jest to znacznie mniejszy rynek finansowy, a zatem podlega większym wahaniom. 

Nieuczciwe firmy -  Istnieją potężni gracze instytucjonalni, którzy również wykorzystują moc automatycznego handlu, ale często mają przewagę nad użytkownikami detalicznymi dzięki czymś, co nazywa się kolokacją. Kolokacja to usługa oferowana przez niektóre duże firmy, która umożliwia podmiotom wynajmowanie i hostowanie serwerów w tym samym miejscu, w którym znajduje się giełda, z bezpośrednim połączeniem z systemami transakcyjnymi. Oznacza to, że ci klienci mają absolutnie najszybszą możliwość wysyłania zamówień, całkowicie deklasując tych, którzy nie mają usługi. Oczywiście rachunki te mogą być dość drogie, co może pozostawić wielu inwestorów detalicznych daleko w tyle.

Czy warto korzystać z botów transakcyjnych?

Jeśli używanie botów do automatyzacji transakcji brzmi jak coś, co chciałbyś zbadać dalej, to z pewnością możesz zacząć od zagłębienia się w różne strategie handlowe i zobaczyć, jakie boty są dostępne, które je kreują Jeśli jesteś wyjątkowo ambitny i zdolny, to możesz oczywiście zbudować własne boty, jednak jest to przeznaczone głównie dla użytkowników z wysokim stopniem zarówno wiedzy programistycznej, jak i handlowej.

Dla początkującego tradera - mądrzejsze może być skorzystanie z usługi, która pomoże Ci przejść przez niektóre opcje związane z handlem botami. Po prostu odpowiedz na kilka pytań m.in. takich:

  • czym chcesz handlować
  • gdzie chcesz handlować, 
  • jaka metoda Cię interesuje.

W chwili obecnej systemy informatyczne mogą wymyślić najbardziej dochodowe dostępne strategie w oparciu o aktualne warunki rynkowe.  Korzystając z botów wyselekcjonowanych przez profesjonalistów i poświęcając czas na zrozumienie, jak działają, handlowcy z pewnością mają potencjał do nowego sposobu obsługi swoich transakcji. Jak każde inne narzędzie, boty nie tylko utożsamiają sukces, ale z pewnością mogą sprawić, że sukces będzie bardziej lukratywny. Ponieważ nie wygląda na to, że te programy w najbliższym czasie znikną, użytkownicy mogą chcieć dowiedzieć się więcej o botach, gdyż to one prawdopodobnie będą kształtować rynek kryptowalut przez wiele lat.