artykuł

Debata na temat kryptowalut w Stanach Zjednoczonych

Debata na temat kryptowalut w Stanach Zjednoczonych

W chwili obecnej największą wolnorynkową gospodarką pojedynczego państwa na świecie jest gospodarka Stanów Zjednoczonych. Wartość PKB USA w 2013r. wyniosła prawie 16,8 bln dolarów. Jest to spowodowane dużo większym liberalizmem ekonomicznych dla wielu podmiotów w porównaniu do ograniczeń prawnych funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej.

Stany Zjednoczone zapewniają komfortowy system podatkowy dla wielu biznesów oraz nikłą ingerencję rządu w gospodarkę. Ciekawym faktem jest wiadomość, że Stany Zjednoczone mają dużo mniejsze zaplecze socjalne, niż Unia Europejska.

Nie bez znaczenia jest wpływ gospodarki na sektor finansowy Stanów Zjednoczonych. Nowy Jork jest uznawany za jeden z największych ośrodków finansowych na świecie.

To w tym miejscu znajdują się takie giełdy jak:

  • New York Stock Exchange
  • NASDAQ

Chicago w swojej ofercie posiada giełdę rolniczą Chicago Mercantile Exchange, która uznawana jest za największy tego rodzaju podmiot na świecie. W związku z tym, że USA prężnie działa na giełdzie, na terenie tego kraju znajdują się główne i międzynarodowe banki m.in. 

  • Citigroup, 
  • Bank of America, 
  • JPMorgan Chase,
  • Goldman Sachs
  • Washington Mutual. 

Nie powinno zatem nikogo dziwić, że Stany Zjednoczone dosyć mocno przyglądają się sektorowi kryptowalut. W ciągu ostatnich tygodni na temat technologii blockchain i privat coinów wypowiadał się Steven Mnuchin – Sekretarz Skarbu Państwa. Oprócz niego głos zabrali inni urzędnicy i politycy. Judy Shelton – główna doradczyni Donalda Trumpa w zakresie gospodarki poinformowała, że:

„Potrzebujemy cyfrowej waluty […], ale raczej, aby pomóc zachować prymat dolara na całym świecie”

– Zapytana, w jaki sposób chroniłaby dolara jako walutę rezerwową i jak wpływałoby to na dolara cyfrowego, odpowiedziała portalowi CoinDesk:

„Myślę, że to niezwykle ważna dyskusja i zgadzam się z twoją oceną: myślę, że jesteśmy zmuszeni o tym pomyśleć”.

Inną ważną personą, która zabrała głos w sprawie kryptowalut był senator Tom Cotton, który wypowiadał się na temat emisji walut cyfrowych, które tworzy Facebook oraz Chiński Bank Centralny. Facebook od dłuższego czasu próbuje uruchomić własną kryptowalutę Libra, natomiast Ludowy Bank Chin podejmuje wszelkie możliwe prawnie kroki, które pomogą w cyfryzacji juana. Każda gospodarka krajowa zmierza do kontroli emisji pieniądza i jego obiegu.

Wskazać na to mogą, chociażby ustawy, które blokują bezgraniczny przepływ gotówki. Z tego powodu zarówno Facebook, jak i Chiński Bank Centralny – które chcą działać wyłącznie na własną rękę w zakresie emisji środków i coinów okazują się być zagrożeniem dla gospodarki USA. Dolar w wersji cyfrowej jest niezwykle interesującą koncepcją. Pozwala on w większym stopniu kontrolować środki i ich przepływ, a także ograniczyć koszty produkcji pieniędzy.

Niestety kryptowaluty niosą za sobą nie tylko ciekawe i praktyczne rozwiązania, lecz również brak zrozumienia wśród wielu polityków i uniezależnienie finansów obywateli od Skarbu Państwa. Z tego powodu m.in. Steven Mnuchin wypowiadał się w trakcie debaty w kongresie na temat zwiększenia ochrony przed kryptowalutami i technologią blockchain od 2021 r. 

Czy Stany Zjednoczone pójdą z duchem czasu i nadal będą liberalną gospodarką w każdym zakresie? Dowiemy się pewnie na przestrzeni kilku kolejnych lat.