poradnik

Na czym polega fenomen DeFi?

Na czym polega fenomen DeFi?

Sektor bankowy i finansowy przenosi się w nowe technologie. Nic dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się projekty typu DeFi. Czym są i jak działają? O tym przeczytacie w poniższym artykule! 
 

Chociaż potencjalnie mają większy dostęp do zasobów, nawet inwestorzy-miliarderzy nie są odporni na ryzyko utraty kapitału, jeśli chodzi o zdecentralizowane finanse lub DeFi.

Początkowo niektórzy w świecie kryptowalut spekulowali, że wiele projektów DeFi oscyluje na granicy oszustw finansowych, to w praktyce - wiele aplikacji i pomysłów korzysta z tego rodzaju finansowania. 

Niestety w ostatnim czasie oszustwa w przestrzeni DeFio gwałtownie wzrosły. Według CipherTrace między styczniem a kwietniem skradziono 156 milionów dolarów podczas włamań związanych z DeFi. Chociaż sam zamysł tego rodzaju finansów jest atrakcyjny, to ludzie uczestniczący w przestrzeni DeFi powinni mieć świadomość ryzyka i korzyści z tego rodzaju inwestycji. Zanim wejdą Państwo w ten rynek, bądź się nim zainteresują, warto poznać jego definicję i sposób działania. 

Co to jest DeFi?

Zdecentralizowane finanse (powszechnie określane jako DeFi) to forma finansowania oparta na blockchain, która nie polega na centralnych pośrednikach finansowych, takich jak biura maklerskie, giełdy kryptowalut lub banki, które są stworzone w celu oferowania tradycyjnych instrumentów finansowych.

Zamiast tego DeFi  wykorzystuje inteligentne kontrakty na blockchainach. Platformy DeFi pozwalają ludziom pożyczać lub zbierać fundusze od innych uczestników finansowego organizmu. Ponadto można spekulować na temat ruchów cen różnych aktywów za pomocą instrumentów pochodnych, handlować kryptowalutami, ubezpieczać się od ryzyka i zarabiać na rachunkach oszczędnościowych. DeFi wykorzystuje architekturę warstwową i wysoce komponowalne elementy konstrukcyjne. Niektóre aplikacje DeFi promują wysokie stopy procentowe, ale są obarczone wysokim ryzykiem utraty kapitału. Do października 2020 r. ponad 11 miliardów dolarów (o wartości w kryptowalutach) zostało zdeponowanych w różnych zdecentralizowanych protokołach finansowych, co stanowiło ponad dziesięciokrotny wzrost w ciągu jednego roku.  Od stycznia 2021 r. do chwili obecnej w DeFi . zainwestowano około 20,5 mld USD. Aplikacje DeFi mają na celu odtworzenie tradycyjnych systemów finansowych, takich jak banki i giełdy, za pomocą kryptowaluty. Większość działa na blockchainie Ethereum.

Różnica polega na tym, że aplikacje DeFi działają bez centralnej usługi sprawującej kontrolę nad całym systemem.

Jakie są zalety DeFi?

Dzięki pożyczkom DeFi użytkownicy mogą pożyczać kryptowalutę, tak jak robi to tradycyjny bank za pomocą waluty fiducjarnej i zarabiać odsetki jako pożyczkodawca.  Pożyczki i zbiórki należą do najczęstszych przypadków użycia aplikacji DeFi, ale istnieje również wiele bardziej złożonych opcji, takich jak zostanie dostawcą płynności dla zdecentralizowanej wymiany.

Dostawca płynności ma zagwarantowane to, że stopy procentowe są zazwyczaj bardziej atrakcyjne niż w przypadku tradycyjnych banków, a bariera wejścia na pożyczkę jest niska w porównaniu z tradycyjnym systemem. W większości przypadków jedynym wymogiem do zaciągnięcia pożyczki DeFi jest możliwość zapewnienia zabezpieczenia innymi aktywami kryptowalutowymi. Użytkownicy mogą czasami oferować swoje NFT lub tokeny niewymienialne jako zabezpieczenie  w zależności od używanego protokołu DeFi.

Jakie są ryzyka związane z DeFi? 

Ważne jest to, aby zrozumieć, że inwestowanie w DeFi może przynieść spore zyski lub znaczne straty.  Myślę, że każdy protokół, czy projekt DeFi ma inny poziom ryzyka i inny poziom nagrody. Warto zwrócić uwagę na to dlaczego nagroda jest wysoka, ponieważ w praktyce oznacza to, że ryzyko utraty kapitału jest wyższe. Poniżej przedstawiamy trzy rodzaje ryzyka związane z projektami typu DeFi?

  1. Ryzyko technologiczne - Inteligentne kontrakty lub zbiory kodu, które wykonują zestaw instrukcji w blockchainie, są niezbędne do działania aplikacji DeFi. Jeśli wystąpi problem z kodem programisty, może to oznaczać potencjalne słabości w protokole DeFi. Ostatecznie oprogramowanie jest tak dobre, jak kod, który został wykonany, a czasami występują nieznane błędy w kodzie, który zarządza tymi protokołami.
  2. Ryzyko aktywów - Pożyczając w aplikacji DeFi, zazwyczaj oferujesz inne aktywa kryptowalutowe będące własnością jako zabezpieczenie. Na przykład DeFi Protocol Maker wymaga od pożyczkobiorców zabezpieczenia swojej pożyczki majątkiem w postaci co najmniej 150% wartości pożyczki. Ponieważ kryptowaluty są niestabilne, ich wartość często się zmienia. W przypadku spadku wartości - kryptowaluty wykorzystywane jako zabezpieczenie mogą gwałtownie stracić na wartości, a niektóre z nich mogą zostać zlikwidowane. Dlatego niektórzy używają stablecoinów, które mają być powiązane z fiat i być mniej niestabilne na spadki i na zamknięcie pożyczki.
  3. Ryzyko produktu - Zazwyczaj mniej dojrzałe pule lub nowsze protokoły będą miały wyższe większe ryzyko utraty kapitału, ponieważ nie są testowane. Ważne jest również, aby pamiętać, że w przeciwieństwie do tradycyjnego banku, nie ma żadnych regulacji ani ubezpieczenia twoich pieniędzy podczas korzystania z DeFi. Chociaż pożyczki DeFi są zabezpieczone innymi aktywami kryptowalutowymi, to pożyczkobiorcy korzystający z protokołów DeFi nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli nie są w stanie skutecznie spłacić pożyczki. Te czynniki ryzyka są po części powodem, dla którego eksperci ostrzegają, aby inwestować tylko tyle kapitału, ile jesteś w stanie stracić. Ponadto przed każdą inwestycją zaleca się, by szczegółowo sprawdzić projekt i umowę z nim związana.

Co powinni wiedzieć początkujący?

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w jakąkolwiek aplikację DeFi, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić aplikacje, które eksplorujesz, aby upewnić się, że są bezpieczne i dobrze skontrolowane.

Kiedy wybierasz sieć bazową, taką jak blockchain, protokół lub giełdę zaleca się poszukiwanie takiej, która nie jest kontrolowana przez małą grupę graczy, i taką, która może obsłużyć duże zapotrzebowanie użytkowników, a ponadto ma przystępne opłaty transakcyjne.

Należy wystrzegać się aplikacji, które nie udostępniają swojego kodu lub ignorują obawy dotyczące bezpieczeństwa na swoich forach i kanałach społecznościowych. Niektóre z najlepszych projektów są prowadzone przez anonimowych lub pseudo-anonimowych założycieli, którzy chronią swoją prywatność, więc nie odpisują na wiadomości w ramach swojego projektu, jednak powinni dostarczać przejrzystości aplikacji. 

Pamiętajmy, że jeśli coś jest wg nas nie tak - prawdopodobnie tak jest. DeFi rośnie tak szybko, a zyski są tak wysokie, że możliwości mogą wydawać się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. W razie wątpliwości zaufaj instynktowi lub poszukaj bardziej obiektywnych członków społeczności z wiedzą techniczną, aby dokładnie przejrzeć kod.

Przyszłość i krytyka DeFi 

Patrząc w przyszłość można przewidzieć, że aplikacje DeFi będą nadal replikować struktury finansowe, które już znamy i kochamy w tradycyjnym świecie finansów, takie jak np. wysokodochodowe konta oszczędnościowe. W przyszłości pojawią się nowe zdecentralizowane produkty i usługi finansowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych, które już istnieją, w tym nowe sposoby otrzymywania przez twórców opłat za treści online.

W zakresie krytyki warto zwrócić uwagę na kilka ważnych problemów:

  1. Transakcje Blockchain są nieodwracalne, co oznacza, że ​​nie zawsze można łatwo naprawić nieprawidłową transakcję z platformą DeFi, a nawet wdrożenie kodu smart-kontraktu zawierającego błędy.
  2. Błędy kodowania i hacki są powszechne.W 2020 r. platforma znana jako Yam Finance szybko zwiększyła swoje depozyty do 750 milionów dolarów, zanim upadła kilka dni po uruchomieniu z powodu błędu kodu.
  3. Kod inteligentnych kontraktów wdrażających platformy DeFi jest ogólnie oprogramowaniem typu open source, które można łatwo skopiować w celu skonfigurowania konkurencyjnych platform, co powoduje niestabilność w miarę przesuwania się funduszy z platformy na platformę.
  4. Osoba lub podmiot stojący za protokołem DeFi może być nieznana i zniknąć wraz z pieniędzmi inwestorów.

Warto zaznaczyć, że DeFi zostało porównane do początkowego szału na monety z różne kryptowaluty, będące częścią bańki w 2017 roku. Niedoświadczeni inwestorzy są szczególnie narażeni na utratę pieniędzy na platformach DeFi. Pamiętajmy o tym, zanim postanowimy przeznaczyć nasze środki na inne projekty.