artykuł

FED a kryptowaluty

FED a kryptowaluty

Państwa na całym świecie odczuwają problemy polityki pieniężnej, które uwypukliły się w związku z pandemią koronawirusa. Nic dziwnego, że niektóre z nich planują wdrożenie kryptowalut do swojego sektora. W jaki sposób przebiega takie działanie i o które państwo chodzi?

Kryptowaluty zdobywają coraz większe zainteresowanie nie tylko prywatnych inwestorów, lecz również programów rządowych. Nic dziwnego, że Rezerwa Federalna również zainteresowała się tym sektorem. W tamtym tygodniu publicznie ogłoszono, że rozważane jest stworzenie waluty cyfrowej, która ma zastąpić tradycyjną politykę monetarną.

FED stawia na innowacyjność

Bostoński Bank Rezerw Federalnych zaczął kooperację z Massachusetts Institute of Technology. Współpraca ma w założeniu stworzyć cyfrową walutę banku centralnego. Czas jaki na to przeznaczono wynosić będzie około 3 lat.
Jeden z urzędników FED poinformował, że bank centralny stawia na rozwój i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych:

Biorąc pod uwagę ważną rolę dolara, istotne jest, aby Rezerwa Federalna pozostała na pierwszej linii frontu badań i rozwoju myśli technicznej w zakresie CBDC.

W ramach tych badań banki centralne badają potencjał innowacyjnych technologii, aby zaoferować cyfrowy odpowiednik gotówki.

Podobnie jak inne banki centralne, kontynuujemy ocenę możliwości i wyzwań związanych z CBDC, a także przypadków wykorzystania tej technologii jako uzupełnienia gotówki i innych opcji płatności.

Proces wdrożenia kryptowalut

Wprowadzenie CBDC wymaga długiej drogi związanej z unormowaniami prawnymi i legislacją. Istotnym elementem jest również stworzenie samej waluty i wdrożenie struktur Rezerwy Federalnej celem jej kontrolowania. Legislacja Stanów Zjednoczonych stanie przed zadaniem stworzenia przepisów, które będą w pełni regulowały tę kwestię.

Ponadto, aby rozważyć wprowadzenie CBDC, konieczny byłby obszerny proces legislacyjny wraz z szeroko zakrojonymi rozważaniami i współpracą z innymi częściami rządu federalnego i szerokim gronem innych zainteresowanych stron.

– wskazuje urzędnik FED.

Temat jest na tyle ciekawy i kontrowersyjny, że jego wdrażanie ma być na bieżąco publikowane oficjalnie!

Lekcje z tej współpracy zostaną opublikowane, a każda baza kodowa stworzona w ramach tej inicjatywy będzie oferowana jako oprogramowanie open-source dla każdego, kto będzie chciał z nim eksperymentować.

– zapowiedziała Lael Brainard.

Jeżeli FED psiągnie sukces w tworzeniu własnej kryptowaluty, to może okazać się, że inne państwa również pójdą w tym kierunku. Zaznaczamy, że niektóre kraje mocno stawiają na technologię blockchain i kryptowaluty (m.in. IRAN, CHINY, KOREA, KANADA), co w naszej opinii jest dobrym zwiastunem dla tego sektora.