poradnik

Iran – wpływ awarii reaktora jądrowego na giełdę i kryptowaluty

Iran – wpływ awarii reaktora jądrowego na giełdę i kryptowaluty

Ostatnie problemy z reaktorami jądrowymi Iranu mogą mieć realny wpływ na eksport ropy na świat z tego kraju. Czy kryptowaluty również odczują kryzys?

Kilka dni temu doszło do pożaru ośrodka, który znajduje się w Natanz. Ośrodek ten zajmuje się wzbogacaniem Uranu.

Wystąpienie jego awarii, w dłuższej perspektywie może spowolnić budowę zaawansowanych technologicznie wirówek w elektrowni.

Taką informację podał w niedzielę rzecznik finansowy agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi.
 
Kamalwandi, który jest cytowany przez Irańską Gazetę Prawną poinformował również, że zniszczony budynek w Natanz zostanie zastąpiony innym ośrodkiem, który został wyposażony w ulepszone i bezpieczniejsze technologie. Pożar w zakładach wzbogacania uranu miał miejsce w ten czwartek.

Ciekawostką jest fakt, że już w piątek Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego poinformowała, że zna przyczynę pożaru, jednak nie ujawni jej w chwili obecnej do wiadomości publicznej.

Dziennik Kuwejcki dziennik "Al-Dżarida" napisał, że z wypadkiem powiązany jest Izrael.

Jako podobny  przykład można wskazać sytuację z 2010 roku, gdzie doszło do ataku zaprojektowanego przez USA, która stworzyła wirusa komputerowego mającego na celu zakłócenie pracy części irańskich wirówek. Media ustaliły, że już w maju 2020 roku Izrael przeprowadził atak na komputery w irańskim porcie Szahid Radżaje, co spowodowało kilkudniowe zakłócenia w jego pracy.     

Należy wskazać że ośrodek w Natanz znajduje się w środkowym Iranie i jest jednym z najbardziej kluczowych elementów irańskiego programu nuklearnego.     

Jaki wpływ ma sytuacja w Iranie na gospodarkę świata?

Gospodarka Iranu jest na chwilę obecną jedną z najdynamiczniej rozwijających się na Bliskim Wschodzie gospodarek. Iran, to jeden z niewielu krajów muzułmańskich, który rozwija swoje inne sektory gospodarki niezwiązane wyłączeni z eksportem ropy.  W chwili obecnej, to ten kraj jest jednym z głównych eksporterów tegoż produktu.

Analizując historie gospodarek światowych i konfliktów trzeba zaznaczyć, że wzrost wszelkich cen ropy następował w momencie kiedy dochodziło do  jakichkolwiek problemów w jej wydobyciu, bądź w gospodarce danego kraju. Oznacza to w praktyce, że niszczenie podwalin jednego z głównych projektów nuklearnych w Iranie może odbić się na cenach ropy eksportowanej do innych krajów. 

Czy świat Zmierza w kierunku gdzie królować będzie zdecentralizowana gospodarka?

Związki państw tworzących poważne instytucje gospodarcze takie jak OPEC czy Unia Europejska przeżywają od kilku lat swoje kryzysy lub się rozpadają. Kryptowaluty również odnotowują spadki, jednak bardzo rzadko są powiązane z gospodarką danego kraju. Nikt w chwili obecnej nie jest w stanie przewidzieć tego, co się stanie z rynkiem kryptowalut w momencie kiedy wzrośnie znacząco cena ropy.  Może się jednak okazać że kryptowaluty skorzystają na takim incydencie.

Bitcoin może zostać uznany jako bezpieczna przystań gdzie kursy są niezależne od gospodarki światowej oraz krajów które są narażone na takie ataki jak ten, który miał miejsce kilka dni temu. Wojna handlowa pomiędzy Chinami oraz USA, zagrożenie konfliktem zbrojnym na tle Iranu, a także panika związana z koronawirusem mogą odnieść trwałe konsekwencje na sektory gospodarcze wielu krajów.

Dla wielu osób Bitcoin oraz kryptowaluty mogą w tym momencie okazać się elementem niepowiązanym z sytuacją makroekonomiczną oraz mikroekonomiczną danych krajów. Warto z tego powodu rozważyć inwestycję w ten sektor!