artykuł

Jak Włoskie miasteczko wykorzystuje kryptowaluty?

Jak Włoskie miasteczko wykorzystuje kryptowaluty?

Kryzys gospodarczy wynikający z pandemii koronawirusa sprawia, że niektóre kraje, bądź miasta postanawiają chronić swoją gospodarkę w sposób niestandardowy. Podobnie postąpiła włoska miejscowość  Castellino del Biferno. Zobaczcie Państwo w jaki sposób malutka mieścina wykorzystała kryptowaluty do ochrony przedsiębiorstw!

Nieuknikniony kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa doprowadza niektóre miasta do stosowania niestandardowych metod ochrony pieniędzy.
Włoskie miasteczko, które jest położone na południu kraju - Castellino del Biferno rozpoczęło emisję własnej kryptowaluty, która nazywa się Ducati. Ciekawostką jest fakt, że miasto zamieszkuje około 550 mieszkańców, jednak wielu z nich posiada wiedzę na temat kryptowalut. Na pomysł ochrony miejscowej gospodarki poprzez emisję kryptowalut wpadł burmistrz miasta - Enrico Fratangelo.    

Miejscowy polityk od wielu lat interesował się bankami oraz centralizacją środków finansowych. Enrico Fratangelo wypowiedział się w następujący sposób o swoim pomyśle:

– Postanowiliśmy emitować [swoje] pieniądze, aby lokalna gospodarka mogła wytrzymać wpływ tej sytuacji [epidemii]. Jakkolwiek niewielka może być [nasza lokalna] gospodarka, wciąż są otwarte trzy lub cztery firmy, bez uwzględnienia barów i pubów – wyjaśnił Fratangelo.

Ciekawym rozwiązaniem jest przeliczenie wartości Ducati na euro oraz docelowe przeznaczenie kryptowaluty. W chwili obecnej 1 Ducati jest równowarte 1 euro. Rada miasta otrzymała pomoc od rządu w kwocie 5500 euro w zakresie wydania tych środków za pomocą bonów żywnościowych w oparciu o kryptowalutę Ducati.

Emisja Ducati została przedstawiona w następujący sposób:

– Zaczynamy od papieru ze znakiem wodnym, a następnie drukujemy banknoty – zgodnie z projektem uzgodnionym z administracją – na jednym arkuszu papieru. Następnie laminujemy arkusz, aby można było [łatwo] zdezynfekować banknoty. Po laminowaniu wycinamy banknoty o ostatecznych wymiarach.

Sklepy, które przyjmują kryptowalutę mogą co dwa tygodnie wymienić ją w radzie miasta na walutę euro.

Co daje takie działanie?

Emisja kryptowaluty w małym włoskim miasteczku pokazuje, że świat idzie w kierunku kryptowalut. Wiele krajów oraz miejscowości ma świadomość faktu, że:

  • kryptowaluty występują w wersji cyfrowej, co oznacza, że nie trzeba pokrywać kosztów ich drukowania,
  • kryptowaluty nie podlegają inflacji, gdyż nie można ich dodrukować,
  • transakcje kryptowalutowe są dokonywane szybciej, niż w przelewy tradycyjne,
  • nie da się podrobić kryptowalut, co zapewnia duże bezpieczeństwo środków,
  • kryptowaluty nie przenoszą zarazków.

Warto skupić się na ostatnim punkcie powyższej wypowiedzi. Problem skażonych banknotów bardzo mocno dotknął Chiny.

W związku z pandemią odkażano tam wszystkie klamki, drzwi, guziki w windach, a także gotówkę. Ludowy Bank Chin (bank centralny) postanowił odkażać i "prać" swoją gotówkę. Oczyszczanie polegało na dezynfekcji banknotów za pomocą wysokiej temperatury/ultrafioletu, a następnie przetrzymywanie pieniędzy przez tydzień lub dwa zanim trafią do obiegu.    

Banknoty znajdujące się w szpitalach, autobusach, targowiskach były nawet niszczone celem zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Szacuje się, że w styczniu wyprano, bądź zniszczono w Wuhan banknoty o nominale 573 mln dolarów (cztery miliardy jenów), co pokazuję skale problemu. Włoskie miasteczko chociaż działa na mniejszą skalę chce uniknąć takich problemów.