Wiele osób, które grają na giełdach kryptowalut posiadają informacje co do kursów i samej konstrukcji danej kryptowaluty. Nie wszyscy jednak posiadają informacje na temat skutecznego i bezpiecznego przechowywania swoich środków. Jak to robić? Przed czym możemy się uchronić?
Dzięki temu, że istnieje świat kryptowalut mamy niezwykle duże możliwości, jeśli chodzi o wszystkie transakcje czy gromadzenie naszych pieniędzy na wirtualnych portfelach. Nowoczesne technologie, jeśli chodzi o przelewy są znacznie lepsze i szybsze niż tradycyjne formy przekazywania środków. Mimo tego zdarza się, że dochodzi do kradzieży kryptowalut, bądź ich „zamrożenia”. Jest jednak szansa na zabezpieczenie swoich środków za pomocą określonych działań.
Transakcje kryptowalutowe i ich zalety
Kryptowaluty mają takie zalety, że przede wszystkim w naszym wirtualnym portfelu możemy przechowywać w zasadzie ich nieskończoną ilość i co najważniejsze tylko my mamy do niego dostęp. Jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z kryptowalutami, to jest to bardzo dobra i korzystna opcja do przechowywania naszych zasobów i co najważniejsze bezpieczna. Możliwości z tym związane pozwalają na łatwe oraz szybkie zainwestowanie finansów na dowolnie wybrany cel, a także rozliczenie wszelkich transakcji pomiędzy różnymi podmiotami.
Czy bitcoin jest bezpieczny?
W rzeczywistości kryptowaluty są tak popularne od roku 2017. Jednak z różnych przyczyn i opinii są środkiem przynajmniej w pewnym stopniu negatywnym i pozytywnym. Oprócz pochwał związanych z szybkością transakcji, a także rozwojem technologii blockchain zaczęły się pojawiać nagłówki w wiadomościach dotyczące oszustw, prania pieniędzy oraz hakowania. Niestety jak się okazuje nie wszyscy wyciągnęli wnioski z tych wiadomości i różnie bywało z uczciwością.
Kanadyjska giełda QuadrigaCX - kazus
Jak się okazuje 115 tysięcy użytkowników tej giełdy nie miało dostępu do swoich środków, a było to związane ze śmiercią dyrektora giełdy – Geralda Cottena. Jak się okazało w praktyce - Gerald to jedyna osoba, która wiedziała, gdzie znajdują się klucze prywatne użytkowników platformy.
Były to zatem informacje tak naprawdę niemożliwe do zdobycia po śmierci dyrektora. Gerald Cotten był jedyną osobą, która posiadała hasło do głównego komputera firmy, na którym są zlokalizowane kryptowaluty użytkowników giełdy. Powyższy sprzęt został już przekazany ekspertowi do spraw bezpieczeństwa informatycznego celem odzyskania kluczy. Może być tak, że wszystkie te informacje są w zasadzie nie do odzyskania, a wtedy niestety użytkownicy nigdy nie zobaczą już swoich środków.
Jeśli chodzi o ten kazus, to tak naprawdę trzy grupy ludzi wyciągnęło z tego wnioski:
- Ludzie, którzy nie ufali kryptowalutom. Ich pesymizm do tego sektora po tym zdarzeniu na pewno się zwiększył,
- Ludzie, którzy stracili swoje środki przechowywane na giełdzie i wraz z utratą kluczy ich zaufanie do kryptowalut z pewnością zostało nadszarpnięte,
- Ludzie, którzy w dalszym ciągu wierzą w giełdę i pomimo utraty środków są optymistycznie nastawieni do rynku kryptowalutowego, a przykład QuadrigaCX uważają za jedną z nielicznych katastrof finansowych, której można było zapobiec.
Mimo tego, że być może giełda posiadała specjalne zabezpieczenia to użytkownicy powinni uważać na swoje środki – a czasem są to ogromne sumy. Niestety nikt im tego nie jest w stanie zwrócić.
W jaki sposób chronić swoje środki?
Jak się okazuje ważnym czynnikiem jest odpowiednia metoda, jeśli chodzi o przechowywanie środków. Skuteczną metodą wydaje się przechowywanie prywatnych kluczy w trybie offline, w taki sposób aby bezproblemowo, w każdej chwili uzyskać do nich dostęp. Warto więc przynajmniej na początku korzystać z tanich i prostych opcji jak np. stworzenie własnego portfela. Później z kolei najlepiej jest wygenerować na specjalnych stronach Internetowych losowe ciągi znaków, gdzie będziemy przechowywać wszystkie nasze środki.
Jak się okazuje najlepiej jest swój portfel skopiować kilka razy i dać go w różne miejsca, aby w przypadku zgubienia któregoś z nich nadal posiadać dostęp do środków. Za każdym razem musimy upewnić się czy nie korzystamy z generatora kluczy na platformie phishingowej. Niezwykle istotna kwestia w kontekście kopiowania kluczy to odpowiedni program antywirusowy, aby mieć pewność, że nikt nam tego nie zabierze.
Czym jest hot wallet, czyli gorący portfel?
To portfel podłączony do Internetu: na komputerze, mobilny oraz internetowy. Portfele gorące mają tę zaletę, że zapewniają szybki i łatwy dostęp do naszych kryptowalut. Wygoda wiąże się jednak z ryzykiem. Takie portfele, mają wysoką podatność na ataki hakerskie i kradzieże. Często klucze prywatne są przechowywane online i są kontrolowane przez osoby trzecie (portfele internetowe), co zwiększa podatność na zagrożenia. Jeśli chodzi o takie gorące portfele to najlepiej jest nie przechowywać tam dużych ilości środków tak, aby były one tylko i wyłącznie na bieżące wydatki. Można to porównać do portfela w rzeczywistym świecie.
Teraz czas na cold wallet, czyli zimny portfel
Portfel ten charakteryzuje się brakiem dostępu do Internetu. Jest to niezwykle bezpieczne rozwiązanie i zazwyczaj w takim portfelu przechowuje się większe ilości środków. Zawsze warto trzymać się jednej zasady – kupować takie portfele tylko i wyłącznie bezpośrednio od producentów, ponieważ zakup od pośredników grozi tym, że będą miały dostęp do niego osoby niepożądane co zapewne w wielu przypadkach będzie wiązało się z utratą naszych środków.
Który portfel będzie najlepszy?
Jak się okazuje obecnie na rynku mamy do wyboru wiele różnego rodzaju portfeli na wirtualne waluty, a to na jaki z nich się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Zasadniczo, różne portfele oferują różne cechy takie jak dodatkowe bezpieczeństwo, łatwość obsługi lub wygoda. Jak zapewne wiele osób się domyśla warto jest przechowywać nasze klucze prywatne na oddzielnym sprzęcie. Najlepiej jest wtedy zainwestować w specjalny dysk, który służy do przechowywania kryptowalut. Co ciekawe obecnie na rynku znajdziemy portfele, z których można odzyskać to co straciliśmy, a wystarczy tylko wpisać odpowiednie słowa czy frazy. Chodzi tutaj głównie o wcześniej ustawione hasła.
W niektórych portfelach możemy mieć nawet ubezpieczenie naszych środków, jeśli je stracimy. W dużej mierze, to sam rynek weryfikuje niektóre giełdy kryptowalut oraz portfele dlatego warto zasięgnąć informacji na forach w sprawie miejsca na którym chcemy przechowywać nasze kryptowaluty.
Jak sprawdzić, czy giełda jest bezpieczna?
Warto wiedzieć o tym, że nigdy nie możemy być pewni tego czy na danej giełdzie nie stracimy naszych środków, ale trzeba wiedzieć na co najlepiej jest zwracać uwagę przy samym wyborze platformy. Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się czy dana giełda była kiedyś zhakowana. Jeśli była to powinniśmy uzyskać informacje czy zostało zrobione wszystko, aby taka sytuacja się nie powtórzyła. Ważne jest to, czy dany podmiot ma ubezpieczenie, a jeśli ma to istotne jest to, czy ubezpieczycielem jest prywatna firma czy może organ rządowy. Warto jest zwracać uwagę czy na danej giełdzie otrzymamy konkretną pomoc w razie jakiegoś problemu. Zwracajmy uwagę na to, czy powstały regulacje państwowe chroniące środki kryptowalutowe na danej platformie.
Ponadto istotna jest również reputacja danej firmy. Inwestowanie swoich środków w każdy projekt wiąże się z określonym ryzykiem, jednak warto przedsięwziąć odpowiednie kroki aby ryzyko dotyczyło jedynie ewentualnego rozwoju/spadku wartości projektu, aniżeli utraty środków w wyniku działań oszustów. Właśnie dlatego zawsze przed wyborem danej giełdy powinniśmy wszystko dokładnie przeanalizować i przynajmniej spróbować dowiedzieć się czy nasze środki będą na niej bezpieczne. Jak wiadomo bezpieczeństwo, to w tym przypadku sprawa kluczowa, a co za tym idzie musimy zawsze być pewni naszych środków.
Jakie są podstawowe zasady ochrony naszego kapitału?
W przeważającej ilości przypadków kradzieże wynikają z braku przestrzegania podstawowych zasad bezpiecznego przechowywania i użytkowania kryptowalut. Taki stan rzeczy jest spowodowany niewiedzą oraz lenistwem użytkowników. Niektóre osoby nie mają czasu na podjęcie konkretnych kroków, które zapewnią bezpieczeństwo ich środków. Praktyka pokazuje, że każdy oszukany człowiek zaczyna zastanawiać się nad tym, czy dało się przewidzieć incydent.
Problemy pojawiają się w momencie w którym nasz portfel zostanie wyczyszczony z środków pieniężnych. W takim momencie ludzie najczęściej zaczynają szukać kolejnych zabezpieczeń, celem zapobiegnięcia ponownej kradzieży. Jakie są zatem podstawowe i główne zasady ochrony naszych kryptowalut?
- Nasze środki najlepiej posiadać w col wallet - przechowywanie odbywa się offline, bez dostępu do internetu.
- Warto zakupić osobny komputer i stworzyć kopie naszych portfeli.
- Portfele kryptowalutowe należy brać wyłącznie z oficjalnych oraz sprawdzonych sklepów producenta.
- Hasło, które chroni nasze środki powinno być skomplikowane, długie, posiadać znaki specjalne, cyfry, wielkie i małe litery.
- Zanim dokonamy jakiegokolwiek przelewu sprawdź dokładnie adres docelowy.
- Nie dokonuj instalacji nieznanych aplikacji do kryptowalut.
- Analizuj próby wymuszeń i wyłudzeń danych.
- Zastosuj wszystkie zabezpieczenia, które mogą być przyznane na twoich kontach. Warto w tym wypadku korzystać z dwustopniowej weryfikacji 2FA i mailową.
Pamiętajmy, że w przypadku zainwestowania naszych środków w kryptowaluty warto stosować powyższe zabezpieczenia. Brak ich stosowania może przynieść nieodwracalne straty finansowe. Niniejsze informacje są podstawowymi formami pomagającymi chronić nasz kapitał w postaci kryptowalut oraz walut fiducjarnych. Każda metoda będzie łatwa do opanowania nawet dla laika. Od indywidualnych potrzeb zależy to, którą wybierzemy!