poradnik

Jakie kryptowaluty są najbardziej anonimowe?

Jakie kryptowaluty są najbardziej anonimowe?

Anonimowość kryptowalut stała się ich zaletą, a także przekleństwem. Niestety coraz więcej przestępstw w tym sektorze sprawiło, że kryptowaluty stały się elementem coraz bardziej transparentnym dla niektórych rządów. Istnieją takie rozwiązania, które pomimo tego pomagają zachować anonimowość.

Kryptowaluty zyskały popularność dzięki kilku czynnikom, w tym prywatności i anonimowości. Niektóre z nich pomagają użytkownikom ukryć swoją tożsamość i transakcje. W obliczu narastających obaw o anonimowość wczesnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, użytkownicy szukają nowych opcji.

Przyjrzyjmy się niektórym popularnym kryptowalutom ukierunkowanym na prywatność. Według wielu podmiotów, poniższe kryptowaluty oferują ulepszone funkcje bezpieczeństwa lub opcje, które pomagają utrzymać tożsamość i działania użytkowników w ukryciu. Zaczynajmy!

Najbardziej anonimowe kryptowaluty 

Chociaż istnieje szereg kryptowalut, które może cechować znaczny poziom anonimowości, to postanowiliśmy wybrać do opisania takie, które cieszą się największą popularnością. 

  1. Monero - Popularność Monero (XMR) rośnie, głównie ze względu na jego zdolność do anonimizacji użytkowników. Transakcje Monero są znacznie trudniejsze do śledzenia, ponieważ wykorzystują podpisy pierścieniowe i ukryte adresy. Te metody pomagają ukryć tożsamość nadawcy i odbiorcy. Dodatkowo Ring Confidential Transactions lub RingCT pomaga ukryć kwotę transakcji, zapewniając większą prywatność. Monero jest na 26 miejscu pod względem wielkości kryptowaluty oraz ogólnej wartości rynkowej, osiągając około 2,8 miliarda USD.
  2. Zcash (ZEC) - Zcash wdrożył narzędzie kryptowalutowe o nazwie Zero-Knowledge Proof i zapewnia uczestnikom opcję ochrony transakcji. Ponadto pozwala uczestnikom na dokonywanie transakcji bez ujawniania swoich adresów innym osobom. Zero-Knowledge Proof maskuje również kwotę transakcji. Zcash zajmuje 60 miejsce na liście kryptowalut z kapitalizacją rynkową 1,49 miliarda dolarów.
  3. DASH - Stworzony w 2014 roku, DASH to kryptowaluta, która pozwala użytkownikowi wybrać, czy jego transakcje są anonimowe i prywatne, korzystając z funkcji PrivateSend. Ta funkcja działa poprzez zamaskowanie pochodzenia twoich środków. Wybór opcji wysyłania prywatnego nieznacznie podniesie opłatę za transakcję. DASH osiąga to dzięki protokołowi mieszania wykorzystującemu innowacyjną zdecentralizowaną sieć serwerów zwanych węzłami głównymi. Dash zajmuje 61. miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej z łączną wartością ponad 1,46 mld USD. 
  4. Horizen (ZEN) - oferuje chronione prywatność adresy Z i publiczne adresy T, które działają podobnie do Bitcoina. Jednak przesłanie środków z adresu Z na adres T pokaże otrzymaną kwotę. Horizen może się również pochwalić rozległą siecią węzłów, co pomaga poprawić anonimowość. Jego całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi około 776,56 mln USD. To czyni ją 83 największą kryptowalutą.
  5. Verge (XVG) - Zamiast polegać na technikach kryptowalutowych, Verge (XVG) stawia na istniejącą i przetestowaną technologię The Onion Router (TOR) i Invisible Internet Project (I2P) w celu ochrony tożsamości użytkowników. TOR odbija komunikację użytkownika przez rozproszoną sieć przekaźników i tuneli prowadzonych przez wolontariuszy rozsianych po całym świecie, ukrywając w ten sposób tożsamość użytkownika. Z drugiej strony I2P szyfruje dane użytkownika przed wysłaniem ich przez anonimową, równorzędną i prowadzoną przez wolontariuszy globalną sieć. Pozwala ukryć lokalizacje i adresy IP uczestników transakcji. Verge trafiło na nagłówki gazet, gdy popularna witryna dla dorosłych przyjęła ją, aby zacząć akceptować płatności w kryptowalutach. Głównym powodem rozwoju były funkcje prywatności Verge. Verge zajmuje 111 miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej z łączną wartością 393,63 mln USD. 
  6. Beam - Beam to token ukierunkowany na bezpieczeństwo z podstawowymi funkcjami, które obejmują pełną kontrolę nad twoją prywatnością. Wszystkie transakcje są domyślnie prywatne, a w blockchainie nie są przechowywane żadne adresy ani inne prywatne informacje. Zapewnia doskonałą skalowalność dzięki kompaktowemu rozmiarowi blockchaina, możliwości audytu, obsłudze transakcji online i offline, atomic swaps i integracji portfeli sprzętowych. Tokeny Beam są oszacowane na łączną kwotę rynkową 39,77 mln USD, co czyni je 462 najcenniejszą kryptowalutą.

Anonimowość, a rynek kryptowalut

Chociaż prywatność jest bardzo pożądaną funkcją w wirtualnym świecie, niesie ze sobą niebezpieczeństwa w postaci wykorzystania kryptowalut do przestępstw. Operatorzy kryptowalut muszą odpierać liczne próby włamań dokonywane przez złośliwych uczestników tego rynku. Organy ścigania i organy regulacyjne również częściej badają osoby dokonujące dużych transakcji. Pomimo faktu, że Bitcoin pozostaje najpopularniejszym wyborem transakcji, to  coraz mocniej nadzorują go rozmaite agencje rządowe.

Wiele krajów posiada narzędzia pomocne w śledzeniu transakcji Bitcoin. Takie działanie tworzy silną zachętę dla użytkowników ceniących anonimowość, do przejścia na bardziej prywatne kryptowaluty. W taki sposób koło rynku kryptowalutowego ponownie się zamyka. Rządzący chcą w ten rynek bardziej ingerować, a użytkownicy oczekują anonimowości. Sensownego rozwiązania na dzień dzisiejszy brak.

Inwestowanie w kryptowaluty i Initial Coin Offerings (ICO) jest bardzo ryzykowne i wysoce spekulacyjne. Ten artykuł nie jest rekomendacją aby inwestować w kryptowaluty lub ICO. Ponieważ sytuacja każdej osoby jest wyjątkowa, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji finansowych należy zawsze skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą.