artykuł

Joe Biden - wpływ nowego prezydenta na rynek kryptowalut

Joe Biden - wpływ nowego prezydenta na rynek kryptowalut

Polityka różnych krajów ma wpływ na sektor finansowy oraz kryptowalut. Stany Zjednoczone są w chwili obecnej jednym z najlepszych sektorów finansowych i kryptowalutowych na świecie. Jaki wpływ na ten kierunek będą miały wyniki wyborów prezydenckich w USA?

W dniu 7 listopada 2020r. ogłoszono publicznie, że większość głosów wyborców została podliczona i ostatecznie
Joe Biden zebrał ich tyle, aby zostać 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W swoich przemówieniach Biden kierunkuje politykę na to, by umocnić wiodącą rolę Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. W tym celu chciałby podjąć konkretne działania już w pierwszych dniach urzędowania. Samo założenie polityki zagranicznej Bidena ma być zwrotem o 180 stopni w stosunku do rozwiązań Donalda Trumpa. W momencie przejęcia władzy według CNN - nowy prezydent będzie chciał podjąć szereg działań wykonawczych, mających na celu cofnięcie decyzji podjętych przez jego poprzednika oraz przywrócenie Stanom Zjednoczonym pozycji i statusu, jakie miały po zakończeniu prezydentury Baracka Obamy w 2016 roku.

Kolejnym jego założeniem jest skierowanie wektora na kwestie związane z klimatem i ochroną środowiska. W tym celu prezydent USA powróci do porozumienia klimatycznego, z którego Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone w 2017 roku. Jest to "Porozumienie Paryskie", które nazywamy również "globalną umową"  z 12 grudnia 2015 roku, wynegocjowaną podczas szczytu klimatycznego ONZ w stolicy Francji. Czy powyższe założenia i nowy kierunek polityki mogą mieć wpływ na sektor kryptowalut?

Ustawa Stymulacyjna, a kryptowaluty

Joe Biden w jednym z założeń swojej polityki chce wprowadzić ustawę stymulacyjną, której wartość szacuje się na ponad 2 biliony dolarów. Wejście jej w życie może odnieść pozytywne konsekwencje na kurs bitcoina, ponieważ ponownie rynki finansowe w Stanach Zjednoczonych zostaną chwilowo "podkręcone". Zmieniło się również postrzeganie samej kryptowaluty, która przestaje być uznana jako "cyber zabawka" dla nieszablonowych ludzi. Wiele firm z Wall Street na poważnie zaczęło inwestować w ten sektor. Wymienić w tym wypadku możemy m.in. Microstrategy czy Square. Być może po wdrożeniu ustawy jeszcze więcej poważnych firm zainteresuje się bitcoinem?

Joe Biden - wpływ na dolara

Nie od dziś wiadomo, że cena bitcoina może być uzależniona od ceny dolara. Sukces Bidena może doprowadzić do umocnienia się kursu dolara, jednak nie jest to jednak pewna sytuacja. Pakiety proponowane przez Bidena mogą doprowadzić do pojawienia się większej ilości dolarów w obiegu. Co to oznacza w praktyce? Spadek siły nabywczej pieniądza, zatem wzrost inflacji. Nawet FED wskazuje, że tańszy dolar jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla Stanów Zjednoczonych, gdyż pobudza eksport krajowy. Zakończenie kampanii prezydenckiej jest równoznaczne z zakończeniem niepewności na rynkach finansowych. W praktyce może się to przełożyć na odbicie akcji. Z drugiej strony Biden ma zamiar podnieść podatki, co przyczyni się do inwestowania kapitału w papiery wartościowe firm.

Biden o kryptowalutach

Znany portal - Cointelegraph skontaktował się z prawnikiem Compound Finance, Jake’iem Chervinsky’m, który powiedział, że Biden nie wyraził na razie żadnego publicznego stanowiska wobec kryptowalut: 
„Prezydent elekt Biden nie powiedział nic publicznie o swoich poglądach na temat kryptowalut. Na razie to naprawdę nie jest wystarczająco duży problem, aby zasługiwać na jego uwagę. Kolejne cztery lata amerykańskiej polityki dot. kryptowalut zależą od tego, kogo wyznaczy na kluczowe stanowiska; będziemy wiedzieć więcej w miarę postępu zmian” – wskazał.

Czy wybory prezydenta będą miały wpływ na rynek krypotwalut? Jak widać - to zależy od wielu czynników, które nie są stałe, a ocena skutków wyborczych będzie możliwa dopiero po wdrożeniu planowanych przez Bidena ustaw.