artykuł

Kopanie kryptowalut, a wspieranie gospodarki krajowej w Iranie

Kopanie kryptowalut, a wspieranie gospodarki krajowej w Iranie

Minęło ponad 10 lat od momentu kiedy powstała najstarsza kryptowaluta. Rynek kryptowalut stale się rozwijał i zmieniał pod względem gospodarczym oraz prawnym. Wiele krajów w chwili obecnej kładzie coraz większy nacisk na to, by ten sektor został właściwie unormowany prawnie.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się mining. Kopanie kryptowalut, to kluczowy element umożliwiający działanie krypto walutom jako zdecentralizowanie sieci peer to peer. Nie jest w tym wypadku wymagane posiadanie centralnego organu, który nadzoruje całą branże.

Kopanie to proces, który powoduje, że transakcje pomiędzy użytkownikami są weryfikowane i dodawane do publicznego rejestru blockchain. Ponadto dzięki kopaniu dochodzi do wprowadzania nowych jednostek tokenów, bądź kryptowalut do podaży.

W świat kryptowalut wchodzi jeszcze głębiej Iran. Bez wątpienia jest to kraj, który rozwija się niezwykle dynamicznie na bliskim wschodzie. Jest to jednocześnie jeden z niewielu krajów muzułmańskich, który rozwija inne sektory gospodarki niezwiązane wyłącznie z ropą naftową. Niestety wyż demograficzny i ogromna ilość młodych ludzi sprawia, że ciężko jest wykorzystać rozwój gospodarki w sposób właściwy. Wzrost PKB wynosi 7%, natomiast bezrobocie przekracza 15%. Problemem okazuje się być również inflacja, która sięga 12-18%.

Średni dochód na mieszkańca Iranu wynosi 8000 dolarów rocznie. Niestety wielu obywateli żyje na granicy nędzy i minimum socjalnego. Rząd planował rozwinąć możliwości zarobkowania na rzecz osób młodych, wykształconych i ambitnych.

Rząd Iranu wydał 1000 licencji na to, by firmy kryptograficzne, które specjalizują się w miningu mogły wydobywać jeszcze większą ilość kryptowalut. Licencje z pewnością pomogą dużym farmom, które mogą pozwolić sobie na liczne wydobywanie kryptowalut dzięki posiadaniu środków na zapłacenie rachunków za prąd.

Amir Hossein Saeedi Naeini (urzędnik ICT Guild Organization)  poinformował, że, przemysł wydobywczy to nowość w gospodarce Iranu. Wiele osób dostrzega w kopaniu kryptowalut potencjał, który może ściągnąć inwestorów zza granicy oraz wzbogacić gospodarkę irańską. Szacuje się, że dzięki wydaniu powyższych licencji, Iran uzyska około 8,5 mln dolarów. Licencje są niezwykle istotne, ponieważ w Iranie minig jest legalny wyłącznie w przypadku posiadania zezwolenia. Niestety trzeba podkreślić, że kopanie wiąże się z zużywaniem dużej ilości energii elektrycznej. Taka sytuacja wpływa wyjątkowo negatywnie na górników, gdyż wyłącznie duże podmioty mogą sobie pozwolić na wydobywanie kryptowalut i posiadanie przy tym środków na opłacenie rachunków za energię elektryczną.

Jeżeli Iran uzyska dobre wyniki w zakresie zalegalizowania górnictwa, to będzie to pierwszy krok do rozwinięcia i wykorzystania miningu celem wsparcia gospodarki krajowej. Jaki będzie efekt? Dowiemy się pewnie jeszcze w tym roku.