G7 to zebranie siedmiu najpotężniejszych pod względem gospodarczym krajów świata. W chwili obecnej przewodzi nim Francja. Ten kraj powołał zespół do spraw regulacji kryptowalut. Dlaczego jest to ważne wydarzenie?
G7, to grupa siedmiu państw, które stanowią najważniejsze na świecie gospodarki. W skład tej grupy wchodzą:
- Francja,
- Japonia,
- Niemcy,
- Stany Zjednoczone,
- Wielka Brytania,
- Włochy,
- Kanada.
To szeroko pojęte zebranie, gdyż władcy wyżej wymienionych krajów, które należą do G7, a także przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej raz w roku spotykają się w celach polityczno-gospodarczych. Państwa spotykają się rotacyjnie w różnych krajach m.in w:
- Francji,
- Stanach Zjednoczonych,
- Wielkiej Brytanii,
- Niemcy,
- Japonia,
- Włochy oraz Kanada.
Należy podkreślić, że G7 nie stanowi organizacji międzynarodowej. W praktyce to grupa państw, gdzie ich głowy spotykają się w celach polityczno-ekonomicznych, jednak nie są to spotkania sformalizowane, brak jest struktur w grupie. Prezydencja w grupie obejmowana jest co rok, na zmianę przez każdy członkowi kraj. Prezydencja zajmuje się w tym wypadku organizacji spotkań ministerialnych. Dlaczego kryptowaluty zaskarbiły sobie uwagę wśród najpotężniejszych gospodarek w świecie?
W chwili obecnej Francja odpowiedzialna jest za zorganizowanie zespołu do spraw stablecoinów oraz kryptowalut o stałym kursie. Grupa ma za zadanie pomóc państwom z G7 w zakresie zajęci się projektami takimi jak m.in. Libra.
Facebook jako pomysłodawca emisji kryptowaluty Libra spowodował spore zamieszanie na rynku gospodarczym. O powyższej informacji wypowiedział się nawet Mark Carney -gubernator Banku Anglii oraz Jerome Powell = szef Fed-u. Całość projektu zostanie zbadana przez kraje wchodzące w G7. Według informacji wskazanych przez Reuters - zespół organizowany przez Francję ma być dowodzony przez członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego - Benoita Coeure’a, a także szefa francuskiego banku centralnego - Francoisa Villeroy’a de Galhau.
Warto podkreślić, że inicjatywa Francji w zakresie kryptowalut jest niezwykle ważna, gdyż ten kraj w chwili obecnej przewodzi G7. W samym projekcie głównie będzie brała Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.
Całkiem niedawno zainteresowanie kryptowalutami wyraziły Niemcy, które chcą otworzyć się na sektor blockchain. Niemcy chcą dogonić inne kraje, które już rozwijają swoje działania w tym temacie. Co ciekawe - jeden z najważniejszych polityków Stanów Zjednoczonych Andrew Yang chciałby rozwijać regulacje prawne w zakresie kryptowalut.
Japonia, jako jeden z krajów G7 od dawna używa kryptowalut. W 2017 roku nastąpiło ogłoszenie bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego w Japonii. Ponadto podjęła się ona również regulacji rynku giełd. Kanada pozwala na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym za pomocą kryptowalut, a oprócz tego, w tym kraju jako pierwszym postawiono bitomat. Włochy co do kryptowalut wypowiadają się niejednoznacznie. Być może zainteresowanie kryptowalutami w obrębie najpotężniejszych gospodarek na świecie doprowadzi do ich rozkwitu?