Mercedes Benz, to marka znana każdemu. Kryptowaluty jako pewnego rodzaju nisza może pomóc w rozwoju najpopularniejszej firmy motoryzacyjnej. W jaki sposób?
Historia marki Mercedes-Benz sięga lat 80. XIX wieku, kiedy osoby całkowicie od siebie niezależne tj. Karl Benz i Gottlieb Daimler stali się pionierami rozwoju motoryzacji w zakresie transportu motoryzacyjnego o charakterze indywidualnym.
Pod koniec 1883 roku Benz założył w Mannheim firmę o nazwie Benz & Co., lecz pod koniec 1890 roku miało miejsce powstanie w Cannstatt spółki Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG), której właścicielem był Gottlieb Daimler.
Motoryzacja, a blockchain
Mercedes jest marką, która potrafi iść z duchem czasu. Nic dziwnego, że zaczął interesować w zakresie technologii blockchain. Na dzień dzisiejszy lider motoryzacji współpracuje z Ocean Protocol i ma zamiar wykorzystać blockchain w celu gromadzenia danych, gdyż takie zachowanie daje możliwość ich lepszego zabezpieczenia oraz zmonetyzowania.
Czym jest Ocean Protocol?
Ocean Protocol jest zdecentralizowanym protokołem, który służy do wymiany danych.
Jego głównym zadaniem jest:
- -gromadzenie danych,
- -udostępnianie danych,
- -monetyzacja danych
Ocean Protocol publicznie ogłosił, że rozpoczął projekt mający na celu współpracę z firmą Daimler AG, której producent, to Mercedes-Benz. Oddział Mercedesa w Azji ma na celu wykorzystanie technologii blockchain w zakresie gromadzenia danych, a następnie ich monetyzacji.
“Wierzymy w moc blockchaina” - Ocean uważa, że program okaże się ciekawym rozwiązaniem dla firmy.
Z kolei Hartmut Muller, wiceprezes Daimlera ds. IT, stwierdził, że widzi w nowej technologii ogromne możliwości: – Wierzymy w moc blockchaina do odblokowywania wartości danych w sposób zdecentralizowany – poinformował.
Frank Schur, będącym starszym menagerem w zakresie technologii informatycznych w Daimler Singapore, oznajmił, że zdecentralizowane rynki danych to „interesująca pozycja” , która zapewnia „ekscytującą okazję do agregacji danych z jasnym podejściem kompensacyjnym”.
Całość systemu oparta będzie na podstawie Compute-to-Data. Jest to usługa, której początek datuje się na pierwszą połowę maja 2020 roku. Podmioty gospodarcze z tematyki motoryzacji mogą dzięki technologii blockchain zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych ich klientów dzięki zadaniom obliczeniowym.
Motoryzacja a kryptowaluty i blockchain
Warto zaznaczyć, że połączenie technologii blockchain i motoryzacji nie jest pierwszym tego typu rozwiązaniem. Już w 2018 roku BMW oraz MINI można było nabyć u ich producenta –Stephena Jamesa przy pomocy kryptowalut! Należy podkreślić, że w 2019 roku PlatOn (firma związana z blockchainem) była pionierskim twórcą pionierskiej platformy do przechowywania i obliczania danych w zakresie ceny używanych samochodów.
W 2018 roku miało również miejsce nawiązanie współpracy w zakresie powstania MOBI - Otwartej Inicjatywy Blockchainowej Branży Mobilności. Niniejszą koalicję podpisały m.in.:
- -BMW,
- -Ford,
- -General Motors,
- -Renault,
- -Bosch,
- -ZF,
- -Accenture,
- -IBM, a także firmy, które specjalizują się w technologii blockchain.
Celem powyższej komitywy było to, by rozwijać blockchain na rynku samochodowym.