artykuł

Norweski kryminał z kryptowalutami w tle!

Norweski kryminał z kryptowalutami w tle!

Kryptowaluty służą nie tylko jako środek płatniczy, lecz również jako przedmiot do anonimizacji niektórych przestępstw. Co mają wspólnego waluty cyfrowe z porwaniem żony multimilionera z Norwegii?

Norweskie organy ścigania podejrzewają, że Tom Hagen zamordował swoją żonę.

70 letni Hagen jest multimilionerem, który zajmowałem się obrotem energetyką oraz nieruchomościami. W chwili obecnej ta nietuzinkowa postać znajduje się na liście 200 najbogatszych Norwegów. Bajkowe życie milionera zmieniło się w tamtym roku, gdy w nagłówkach większości gazet pojawiły się wiaodmości odnośnie zaginięcia jego żony. 

Od momentu zaginięcia minął rok, a Hagen stał się głównym podejrzanym o porwanie i zamordowanie swojej żony Anne-Elisabeth Hagen. Jej ciało od 18 miesięcy nie zostało odnalezione, a zaginięcie nastąpiło z wspólnego domu małżonków znajdującego się na przedmieściach Oslo.

Wątkiem kryptowalutowym jest fakt, że Hagen w momencie porwania żony w 2018 roku wskazał dowód w postaci

"informacji od domniemanych przestępców o okupie o wartości 10 milionów dolarów w Monero za żonę Hagena".

Obecnie jednak nie daje się wiary temu dowodowi, a wiadomość dotycząca okupu uznawana jest za sposób na ukrycie zabójstwa.

Na temat głośnej sprawy piszą wszystkie poważne media w kraju. Policyjny prawnik  Aase Kjustad Eriksson oznajmił podczas konferencji  prasowej, że po 18-miesięcznym dochodzeniu policja ma teraz „powód, by podejrzewać Toma Hagena o morderstwo lub zlecenie zabójstwa”.

W podobnym tonie o sprawie wypowiada się inspektor policji Tommy Broeske, który powiedział, że:  „Innymi słowy, wierzymy, że była to oczywista i dobrze zaplanowana próba zmylenia policji". 

Wiele osób nie podejrzewało Hagena o taką zbrodnię. Nawet jego serdeczny przyjaciel Tom Nilsen jest w szoku: 

"W najdzikszych fantazjach nie sądziłbym, że ta sprawa może przybrać taki obrót" – mówił w rozmowie z TV2. 

Jak widać potwierdza się stara kryminalna zasada z której wynika, że odpowiedź na zbrodnię znajduje się w pierwszym tomie akt, a najczęściej popełniają ją osoby najbliższe. 

Nie sposób zapomnieć, że na rynku kryptowalut używano już ich do opłacenia okupu za porwanie. 

Jako przykład można wskazać kazus Marka Chenga, który jako Singapurczyk został wzięty na zakładnika w Tajlandii. Za jego wolność porywacze chcieli otrzymać 740 000 dolarów w formie Bitcoina. Sprawa zakończyła się ucieczką porwanego i brakiem zapłacenia okupu. Dlaczego w sprawie Hagena postanowiono uwzględnić walutę Monero do płacenia za okup? 

Prawdopodobnie z tego powodu, że ta kryptowaluta była uznawana jako jedna z najbardziej anonimowych wśród wszystkich istniejących walut cyfrowych. Sprawa ma charakter rozwojowy i będziemy o niej informować na bieżąco.