artykuł

Ograniczenie korzystania z dźwigni na giełdach kryptowalut w Japonii

Ograniczenie korzystania z dźwigni na giełdach kryptowalut w Japonii

Japońska Agencja Finansowa ma zamiar wprowadzić regulacje prawne w zakresie grania za pomocą dźwigni na rynkach finansowych. Sprawa dotyczy ograniczeń handlu kryptowalutami do dwukrotności depozytów traderów.

W świecie walut cyfrowych dochodzi do coraz większych regulacji prawnych, które mają oczyścić ten rynek z naruszeń prawa i doprowadzić do transparentności. Gra na giełdzie kryptowalutowej może polegać na korzystaniu z rozmaitych narzędzi, dzięki którym można łatwo osiągnąć zysk oraz go stracić.

Dlaczego dźwignia finansowa doczeka się osobnej regulacji prawnej? Jakie skutki niesie korzystanie z tego narzędzia?

Dźwignia finansowa jest narzędziem, które pozwala na dysponowanie potężniejszym kapitałem niż posiadanym w rzeczywistości. W praktyce polega to na tym, że trader dokonuje inwestycji w oparciu o natychmiastowy kredyt. Zlewarowanie pokazuje to, jaki kapitał możemy wykorzystać na podstawie narzędzia w stosunku do własnego kapitału realnego. Jeżeli posiadamy 100 zł, to używając dźwigni 1:100 dysponujemy na inwestycji kwotą 10 000 zł. Jest to jednocześnie bardzo ryzykowne podejście,ż w momencie używania dźwigni, nasz kapitał może zarówno gwałtownie wzrosnąć, jak i spaść.

Najnowsze rozporządzenia dotyczące handlu na dźwigni doprowadzają do ograniczenia w używaniu tego narzędzia. Poprzednie przepisy dawały możliwość korzystania z czterokrotności limitu. Obecna japońska legislacja ma wprowadzić ograniczenia celem zmniejszenia gwałtownych strat wśród użytkowników platform.

Nowe prawo ma wejść wraz z całą nowelizacją ustawy, która dotyczy instrumentów finansowych i giełdy. Założono, że całość będzie wdrożona w okolicach marca-kwietnia 2020 roku. Organ finansowy przeprowadził rozmowy z organem branżowym w zakresie dźwigni handlowej. Japońskie Stowarzyszenie Wirtualnej Wymiany Walut planuje udzielać porad dla firm aby pokazać prognozowane skutki wdrożenia rozporządzenia. Operatory giełdowi będą musieli edytować swoje modele biznesowe, ponieważ nowelizacja może doprowadzić do spadku zainteresowania w zakresie spekulacji na kryptowalutach.

Obecnie około 90% transakcji ma spekulacyjny charakter i jest dokonywanych za pomocą giełd kryptowalutowych. Japończycy traktują Bitcoina jako formę płatności i na tym skupiają swoje działania. Na szczęście w tym kraju, jest to w pełni legalny środek płatniczy.

Nowe regulacje rynku kryptowalut w Japonii wynikają z tego, że w wielu krajach dochodzi do licznych naruszeń prawa w zakresie handlu oraz dźwigni. Zmiana prawa ma swoje zalety. Więksi gracze mają bezpieczniejszą sytuację na rynku walut cyfrowych i nie są narażeni na nagłą utratę dużej ilości środków.W praktyce może to przełożyć się na powiększenie kapitału na danych parach kryptowalutowych i wzrost ich wartości. Polska od 2019 roku również wprowadziła zmiany prawne, które mają unormować i uregulować sektor walut cyfrowych. Obecnie jest on wyliczany na bazie zysku, który inwestor osiągnął w obrocie kryptowalutą. Japoński rynek i jego regulacje w zakresie dźwigni może doprowadzić do zmian prawa w innych krajach, co do tego narzędzia. O jego skutkach dowiemy się na wiosnę, bądź w lecie, kiedy właściwe ustawy wejdą w życie.