poradnik

Oszust z wadliwym ICO za kratami!

Oszust z wadliwym ICO za kratami!

Oszustwa finansowe występują w każdym sektorze. Jeszcze większym problemem jest fakt, że znane osoby, które są autorytetami w swojej dziedzinie są nieświadomie wykorzystywane jako reklama dla produktu, który został stworzony przez oszusta. O jakim produkcie i osobach mowa?

Podmiot, który jest odpowiedzialny za zgromadzenie 25 000 000 $ trafi do więzienia.

Twórca firmy, która działa na rynku kryptowalutowym przyznał się do tego, że łamał prawo, a współwłaściciele jego firmy pomagali w oszukaniu inwestorów na kwotę bagatela  25 milionów dolarów.

Robert Farkas oraz jego dwaj wspólnicy z firmy Centra Tech INC  zostali oskarżeni o wprowadzanie w błąd inwestorów w 2018 roku. 

Według ich programu inwestycyjnego została opracowana karta debetowa, która daje możliwość użytkownikom dokonywanie zakupów w walucie cyfrowej wśród każdej firmy, która akceptuję kartę VISA oraz MasterCard.  Farkas przyznał się w tamtym tygodniu do tego czynu przed sądem federalnym na Manhattanie. Oświadczył,  że działał z zamiarem i celem oszukiwania inwestorów. Za niniejszy proceder groziło mu 10 lat pozbawienia wolności.  W toku czynności wyjaśniających doszło do porozumienia pomiędzy nim, a władzą federalną. Ugoda doprowadziła do sytuacji, gdzie oskarżony zgodził się na karę pozbawienia wolności w przedziale od 70 do 87 miesięcy, a także zapłacenie grzywny w kwocie  250 000 dolarów.  

Historia wyżej wymienionej trójki założycieli firmy Centra Tech rozpoczęła się kilka lat temu. 

Każdy z oszustów pracował w biznesie, który zajmował się najmem luksusowych samochodów na Florydzie. Ówczesna działalność gospodarcza nazywała się o Miami Exotic. Następnie Panowie postanowili zebrać środki od inwestorów w postaci ICO na kolejny biznes. Inwestycja szła w bardzo szybkim tempie dzięki sprawnej kampanii zajmującej się reklamami w mediach społecznościowych oraz przy współpracy gwiazd w promowaniu produktu. Ciekawostką jest fakt, że ICO było reklamowane przez: 

- Floyda Mayweathera oraz DJ khaled.

Takie gwiazdy doprowadziły do wzrostu zaufania dla projektu. Niestety oszuści kłamali również w innym aspekcie – w zakresie swojego wykształcenia. Oficjalna informacja wskazywała, że każdy z nich ukończył Harvard. Kolejnym kłamstwem było podanie do publicznej wiadomości, że twórcy projektu  posiadają wszystkie właściwe licencje dla tego typu działalności w USA. Każda z tych informacji była wierutnym kłamstwem za co skończyli w taki sposób, na jaki zasłużyli.