artykuł

PayPal wprowadza BTC jako system płatności!

PayPal wprowadza BTC jako system płatności!

Waluty fiducjarne cechują ograniczenia m.in. czasowe, finansowe, bezpieczeństwa, transparentności, inflacji. Nic dziwnego, że banki centralne oraz poważniejsze firmy postanawiają wdrożyć kryptowaluty do swoich systemów celem digitalizacji kapitału. W ostatnim okresie podobne rozwiązanie wdrożył PayPal. Dlaczego najpopularniejsza spółka płatnicza w zakresie walut fiducjarnych wdraża kryptowaluty?

PayPal Holdings, Inc. jest potężną firmą z sektora finansów. Przedsiębiorstwo pochodzące ze Stanów Zjednoczonych oferuje swoim klientom usługi płatnicze, które przy posiadaniu adresu pomagają w dokonywaniu płatności przez internet. Można wskazać, że PayPal działa niczym wirtualna portmonetka/portfel/skarbonka.  W chwili obecnej PayPal działa w 190 krajach, z których 23 dysponuje lokalnymi serwisami internetowymi.

PayPal przechodzi na kryptowaluty

Niemal każda dziedzina finansów i technologii, która idzie z duchem czasu prędzej, czy później przechodzi na technologią blockchain oraz kryptowaluty. Dzięki takim rozwiązaniom firmy uzyskują spore korzyści, które wynikają z finansowej integracji i dostępności kapitału. Jednocześnie zostaje zapełniona wydajność, szybkość, a także bezpieczeństwo dla środków klientów. Informacja dotycząca wdrożenia kryptowalut do PayPal pojawiała się nieoficjalnie już  w czerwcu, a miesiąc później pojawiła się informacja o współpracy PayPala z Paxos Trust Company. Jest to niezwykle poważny sygnał, gdyż powyższa firma to regulowany dostawca produktów oraz usług kryptowalutowych. Dopiero w tamtym tygodniu pojawiła się oficjalna informacja, co wynikało prawdopodobnie z czasu potrzebnego do uzyskania pełnej dokumentacji na powyższe działanie. Mówimy w tym momencie o uzyskaniu zgody na tego typu rozwiązania finansowe od organu  – New York State Department of Financial Services (NYDFS).

Jak kryptowaluty mają wspierać PayPal?

W pierwszym etapie spółka umożliwi dokonywanie zakupu, trzymania, a także sprzedaży czterech kryptowalut. Wymienić w tym wypadku możemy: 

  • bitcoina, 
  • bitcoin casha, 
  • ethereum,     
  • litecoina. 

Samej transakcji można dokonać przy pomocy specjalnego walleta, który dostępny jest na platformie spółki. Według oficjalnego komunikatu: „do końca tego roku nie są przewidziane żadne prowizje za transakcje kryptowalutowe". Niestety w związku z rozbieżną legislacją niektórych krajów oraz testowania usługi, kryptowaluty dla PayPal będą obsługiwane, póki co jedynie w Stanach Zjednoczonych. Planuje się jednak wdrożenie tego rodzaju płatności na terenie innych regionów oraz dodanie usługi do popularnej wśród milenialsów aplikacji Venmo.

Opinie na temat PayPal i krypto

Z tego, co widać - rynek finansów aprobuje informację z której wynika, że PayPal wdraża w system swoich płatności kryptowaluty. Pojawiają się jednak komentarze negatywne, które wskazują, że użytkownicy korzystający z nowej usługi PayPala nie będą mieli dostępu do kluczy prywatnych swoich kryptowalut. Oznacza to w praktyce, że brak jest możliwości przekazania środków na inne konta oraz prywatne portfele. Mówiąc najprościej - kryptowaluty będą kupowane, sprzedawane oraz przechowywane wyłącznie za pośrednictwem firmy PayPal. W chwili obecnej podobne działanie wykazuje platforma Revolut.

Społeczność PayPal

W chwili obecnej PayPal posiada w swoim systemie płatniczym ponad 346 mln aktywnych użytkowników. Wprowadzenie kryptowalut do tego systemu miało istotny wpływ na cenę niektórych z nich. Potężna firma zajmująca się sektorem fiducjarnym wprowadza kryptowaluty, które w dalszej chwili pozostają niszą. Bez wątpienia jest to bardzo oryginalne rozwiązanie, które pokazuje, że spółka idzie z duchem czasu. 

Nasz globalny zasięg, doświadczenie w płatnościach cyfrowych, rygorystyczne kontrole bezpieczeństwa i zgodności dają nam możliwość lepszego zrozumienia nowych instrumentów wymiany. Chętnie współpracujemy z bankami centralnymi i organami regulacyjnymi na całym świecie. Oferujemy im nasze wsparcie, by przyczynić się do kształtowania roli, jaką waluty cyfrowe będą odgrywać w przyszłości globalnych finansów i handlu

– mówił Schulman.

Jednocześnie została zwrócona uwaga na to, że banki centralne dosyć mocno interesują się cyfryzacją walut fiducjarnych. Jaki był skutek finansowy dla samego sektora krypto po powyższej opinii? Cena Bitcoina wzrosła o 8,5 % tego samego dnia, a w dniu następnym tendencja zwyżkowa była kontynuowana.