poradnik

Czym są pożyczki typu flash?

Czym są pożyczki typu flash?

Pożyczki internetowe cieszą się niezwykłą popularnością. Coraz więcej osób zaciąga zobowiązania online, co znacząco ułatwia przekazywanie środków. Pożyczki typu flash są nowością na rynku w tym zakresie.

W przestrzeni krypto Defi pożyczka flash jest jednym z bardziej unikalnych instrumentów handlu, w którym użytkownicy mogą pożyczyć niezabezpieczoną pożyczkę od pożyczkodawcy bez pośrednika zewnętrznego. Inteligentna umowa reguluje transakcje i zapewnia, że przelew środków zostanie wykonany tylko wtedy, gdy wszystkie ustalone zasady podane w umowie zostaną zrealizowane. 

W naszym tradycyjnym systemie bankowym pożyczki należą do dwóch kategorii:

 • zabezpieczonych - pożyczki zabezpieczone wymagają od użytkownika dołączenia pewnego rodzaju zabezpieczenia pożyczki, 
 • niezabezpieczonych - w przypadku pożyczki niezabezpieczonej zabezpieczenie nie jest wymagane, pożyczka jest sankcjonowana na podstawie wcześniejszego CIBIL/CRIF - czyli punktacji która uwzględnia twoje wcześniejsze zapisy dotyczące spłacania pożyczek (historię kredytową). 

Unikalne cechy pożyczek Flash, o których powinieneś wiedzieć:

Kierując się smart kontraktami, czyli inteligentnymi umowami  zbudowanymi na bazie blockchain warto wskazać, że tego rodzaju umowy zawierają w sobie wszystkie zasady, które ułatwiają zawieranie zobowiązań w postaci pożyczek flash. Inteligentna umowa zapewnia, że ​​żaden uścisk dłoni nie zostanie zakończony, dopóki pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki przed zakończeniem transakcji. Poniżej przedstawiamy zalety pożyczki typu flash: 

 • Co się stanie, jeśli kredytobiorca nie spłaca zobowiązania?  Jeśli pożyczkobiorca nie wywiązuje się z płatności, inteligentny kontrakt odwraca transakcję, co oznacza, że ​​pożyczka nigdy nie dochodzi do skutku. 
 • Jest szybka - Jak wynika z samej definicji  termin Flash oznacza coś, co pojawia się natychmiastowo  i pozostaje przez krótki czas w obiegu. Podobnie, pożyczka błyskawiczna jest natychmiastowa, osoba ubiegająca się o pożyczkę musi użyć inteligentnych kontraktów, aby wykonać natychmiastowe transakcje na pożyczkę pożyczoną przez pożyczkodawcę, ta transakcja musi nastąpić przed zakończeniem umowy, co zwykle trwa kilka sekund.
 • Jest to instrument niezabezpieczony - Jak już wspomnieliśmy, pożyczka flash jest rodzajem pożyczki niezabezpieczonej, w której pożyczkobiorca nie potrzebuje żadnego zabezpieczenia, aby ubiegać się o kredyt. Powiedziawszy, że jest bez zabezpieczeń, musimy zrozumieć, że nie oznacza to, że pożyczkodawca nie odzyska pożyczonej kwoty. Dzieje się tak z powodu inteligentnego kontraktu, w którym zamiast oferować zabezpieczenie, pożyczkobiorca musi natychmiast spłacić pieniądze przed wygaśnięciem umowy. 

Pożyczki Flash - do czego można je wykorzystać? 

Na początku ten instrument oferuje fajne narzędzie, dzięki któremu możesz osiągnąć kilka atrakcyjnych korzyści finansowych. Pamiętać należy, że wykorzystywanie pożyczonego kapitału powinno odbywać się z głową. 

Omówmy więc niektóre z popularnych przypadków użycia pożyczek typu Flash:  

 • Handel arbitrażowy - Różne giełdy na świecie kryptowalut  mają pewną różnicę cen (1–3%) dla tego samego tokena/monety będącego przedmiotem handlu, ze względu na różnicę stref czasowych oraz wolumen obrotu i księgi zamówień. Te rozbieżności cenowe na różnych giełdach otwierają małe okno dla traderów na szybkie generowanie zysków. Ten mechanizm nazywa się handlem arbitrażowym. Handlowcy arbitrażowi korzystają z narzędzia pożyczki błyskawicznej, aby wykorzystać i kupić monety po niskiej cenie z jednej giełdy i sprzedać je po wyższej cenie na innej giełdzie, generując w ten sposób szybkie zyski i spłacając pożyczkę. Wszystko to dzieje się w bardzo krótkim czasie.
 • Zamiana zabezpieczeń - Pożyczki Flash są również wykorzystywane przez handlowców do szybkiej zamiany zabezpieczenia niskiej jakości, które stanowi zabezpieczenie pożyczki, na inne wysokiej jakości zabezpieczenia.

Jeżeli mamy świadomość zalet pożyczek typu flash,  to należy podkreślić, że niezwykle ważne jest zrozumienie negatywnych stron tego rodzaju zobowiązań. Pożyczka Flash może na początku wyglądać dość kusząco, jednak musimy pamiętać, że nie ma idealnego rozwiązania finansowego. 

Pożyczki typu flash - wady 

Ryzyka związane z pożyczkami błyskawicznymi mogą być następujące: 

Ataki na pożyczki błyskawiczne - Siła pożyczki Flash leży w oprogramowaniu inteligentnych kontraktów, a ta sama inteligentna umowa jest również jej największą słabością. Smart kontrakt jest podatny na jeden bardzo widoczny i powszechny atak na bezpieczeństwo zwany „atakami Flash Loan”. W jaki sposób przebiegają ataki na tego typu pożyczki? 

 1. Załóżmy, że Marcin chce pożyczyć USDT o wartości 20 000 USD. 
 2. Protokół pożyczkowy obsługujący pożyczkę błyskawiczną natychmiast dostarcza ją Marcinowi bez żadnego zabezpieczenia, ale teraz Marcin ma obowiązek spłacić to samo, zanim transakcja pożyczki flash zostanie zakończona. 
 3. Aby to zrobić, Marcin  musi działać szybko, ponieważ dług musi zostać zwrócony do protokołu kredytowego na czas, zanim transakcja zostanie cofnięta.
 4. Ponieważ zabezpieczenie nie było wymagane, a protokół kredytowania całkowicie opiera się na inteligentnej umowie, aby zapewnić, że Marcin ją spłaci, to może okazać się, że z powodu błędu systemu, czy informatycznego nie dojdzie do urzeczywistnienia umowy w całości.
 5. Ponadto osoba trzecia może manipulować smart kontraktem. 
 6. W takim wypadku osoba, która zaciągnęła zobowiązanie nie będzie miała możliwości jego spłaty w terminie, bądź co gorsza - w wypadku zmiany umowy, zmienią się jej warunki spłaty zobowiązania. 

Jak DeFis może chronić się przed atakami na pożyczki błyskawiczne?

Koncepcja pożyczki Flash ma dopiero kilka lat, więc ich protokoły jeszcze nie stały się solidne i w pełni oczyszczone z tych wszystkich sztuczek i manipulacji. W praktyce można jednak podjąć pewne środki zapobiegawcze, aby zabezpieczyć ochronę realizacji umów. Do metod ochrony pożyczek typu flash wskazać możemy: 

 • Protocol: Jednym optymalnym sposobem, w jaki firma Defi może złagodzić atak na pożyczki typu flash, jest wykorzystanie zdecentralizowanych wyroczni cenowych, takich jak Chainklink i Band Protocol, do pobierania danych o cenach zamiast polegania na pojedynczej platformie DEX (która jest podatna na ataki).
 • Korzystanie z narzędzi, które mogą zidentyfikować możliwość ataku na pożyczki typu flash - Osoby atakujące pożyczki flash wykorzystują opóźnienie spowodowane przez platformę Defi w celu honorowania transakcji. Narzędzie ,które może pomóc w uniknięciu tego ataku to kontrakty OpenZeppelin. Pomagają one zminimalizować ryzyko, wykorzystując przetestowane biblioteki smart kontraktów  dla Ethereum i innych blockchainów. W praktyce zawierają one najczęściej implementacje standardów ERC.

Powyższe rozwiązania mogą wykorzystywać tego rodzaju narzędzia do wykrywania błędów i exploitów w inteligentnych kontraktach, a także śledzić wszelkie nietypowe działania, tak aby można było zastosować mechanizm obronny w celu zneutralizowania ataków. Pożyczki typu flash są ciekawym narzędziem, które może nam pomóc uzyskać błyskawicznie kapitał na inwestycję. Pamiętajmy jednak aby korzystać z zaufanych platform z dużą dozą ostrożności, gdyż ataki na tego rodzaju zobowiązania są częste.