W zależności od sytuacji legislacyjnej danego kraju kryptowaluty stają się obiektem zainteresowania dla wielu obywateli. Które kraje zyskują na tym sektorze i dlaczego?
W ciągu pandemii koronawiursa kryptowaluty znacznie powiększyły swój obszar działania. Już w połowie sierpnia cena Bitcoina przewyższyła 12 tys. dolarów. Global Crypto Adoption Index 2000 wskazuje, że kryptowaluty zdobyły największą popularność na Ukrainie, w Rosji, a także Wenezueli. Podkreślić w tym miejscu należy, że Wenezuela miała na celu wprowadzenie własnej kryptowaluty „Państwowej”.
Być może taki ruch sprawił, że wielu obywateli zaczęło się interesować tymże sektorem.
Kraje rozwijające się w czołówce rankingu
Chainalysis przygotował raport, który analizuje całkowitą wartość transakcji, które zostały wykonane przy użyciu kryptowalut przy uwzględnieniu ważenia parytetem siły nabywczej (PPP), transakcje detaliczne ważone PPP oraz ilość depozytów kryptowalut w stosunku do liczby użytkowników internetu.
Według autorów raportu, kryptowaluty są w chwili obecnej zjawiskiem globalnym tak bardzo, jak nigdy wcześniej. Niemal wszystkie kraje odnotowały wzrost zainteresowania tym sektorem!
Spośród 154 analizowanych przez nas krajów, tylko 12 miało tak małą aktywność kryptowalut, że przyznaliśmy im wynik równy zeru. To świadczy zarówno o ożywieniu wokół kryptowalut jako inwestycji, jak i, szczególnie w krajach rozwijających się, jako środka przechowywania wartości i środka wymiany.
– wskazuje raport.
Czy kryptowaluty mogą zabezpieczyć nasz kapitał?
Według raportu analityków w Wenezueli, gdzie środkiem płatniczym jest boliwar, w momencie jego gwałtownego spadku doszło do licznych protestów w kraju. Obywatele Wenezueli zaczęli używać kryptowalut dużo chętniej, niż przed czasem upadku waluty państwowej. Jak widać, kryptowaluty są idealnym środkiem płatniczym w momencie zawirowań politycznych.
Wenezuelczycy częściej używają kryptowalut, gdy krajowa waluta traci na wartości przez inflację, co sugeruje, że Wenezuelczycy wykorzystują je, aby zachować oszczędności, które w przeciwnym razie mogliby stracić. Widzimy ten schemat również w innych krajach Ameryki Łacińskiej, a także w Afryce, Azji Wschodniej i innych krajach. Nasze dane sugerują również, że część mieszkańców wielu krajów rozwijających się wykorzystuje kryptowalutę do przeprowadzania transakcji komercyjnych.
– wskazuje raport.
Z początkiem września doszło do mocnego tąpnięcia najpopularniejszej kryptowaluty. Bitcoin odnotował spadek do kwoty około 10 tysięcy dolarów, co nie oznacza jednak, że w najbliższym czasie znowu zacznie rosnąć! Jak widać – kryptowaluty są dobrą alternatywą dla pieniędzy w trudnych czasach gospodarczych!