poradnik

Co ma wspólnego Santander Bank i kryptowaluty?

Co ma wspólnego Santander Bank i kryptowaluty?

Grupa Santander wprowadza do swojej działalności Ripple, które ma pomóc w zakresie rozliczeń fiatów. Czy takie rozwiązanie jest pionierskie i jaki wpływ ma ono na uczestników rynku finansowego?

Grupa kapitałowa Santander Bank Polska S.A. skupia w sobie spółki, które zajmują się działalnością maklerską, zarządzaniem aktywami, funduszami inwestycyjnymi, leasingiem, faktoringiem, usługami ubezpieczeniowymi bancassurance oraz private bankingiem. Od jakiegoś czasu instytucje w Polsce zaczynają doceniać technologię blockchain oraz rynek kryptowalut. W ostatnim okresie podobne zainteresowanie wyraził Santader. Od kilku dni jedna z najpopularniejszych grup kapitałowych w Polsce wdraża do użycia platformę Ripple.

Santander implikował międzynarodowe rozwiązanie w zakresie płatności zwane "One Pay FX". Rozwiązanie obejmuje takie kraje jak m.in.:

  • Wielką Brytanię,
  • Polskę,
  • Brazylię
  • Hiszpanię.

Ana Botín - obecny prezes Santander uważa, że połowa  przelewów międzynarodowych firmy może być dokonywana za pośrednictwem aplikacji Ripple. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w Stanach Zjednoczonych.
Warto zaznaczyć, że dyrektor ds. Technologii w One Pay FX - Ed Metzger, wskazuje, iż klienci odczuwają zwiększone poczucie bezpieczeństwa i komfortu dzięki możliwości skorzystania z nowej usługi: 

"Ripple pomaga nam poradzić sobie z niektórymi z tych problemów, które widzieliśmy w przeszłości z niektórymi naszymi klientami (…). Kiedy dokonują płatności, mogą zobaczyć, kiedy przelew dojdzie" – informuje Metzger.

Według Metzgera nowy system działa korzystnie nie tylko dla samych klientów systemu płatniczego, lecz również dla banku:

"Na obszarach, na których uruchomiliśmy usługę, widzimy, że klienci robią z nami więcej interesów, widzimy więcej transakcji od tej samej grupy klientów (…). Widzieliśmy również pewne dowody na to, że klienci zmieniają swoje zachowanie. Ponieważ rozumieją, że usługa jest szybsza, (…) daje im pewność, (…) widzieliśmy pewne dowody na to, że klienci korzystają z niej w nowy sposób, trochę bardziej zbliżony do standardowej płatności krajowej, a to zachowanie klienta jest dla nas bardzo pozytywne."

Ripple,a rozwój banku

Według Metzgera fakt wykorzystania technologii Ripple do systemu bankowości doprowadził do nawiązania współpracy z nowymi podmiotami gospodarczymi oraz instytucjami finansowymi na arenie międzynarodowej. Analizując obecne skutki działania kryptowalut w sektorze bankowym nie wykluczone jest to, że rozwiązanie będzie wdrażane również w innych krajach, gdzie Grupa Santander prowadzi swoją działalność.

Musimy zdać sobie sprawę z wagi sytuacji, gdyż Santander to obecnie największy bank w całej strefie euro jeżeli patrzymy przez pryzmat kapitalizacji rynkowej. Szacuje się, że z usług Santandera korzysta około 140 milionów osób.

Ripple ma działać w ten sposób, że dzięki swojej decentralizacji i szybkości pomoże w zakresie dokonywania rozliczeń transakcji fiat-to-fiat w czasie rzeczywistym. Być może inne banki również w niedalekiej przyszłości wpadną na to, by urozmaicić swoje usługi o sektor kryptowalut!