Co to jest Miner (górnik)?

Górnik (miner) jest to osoba dokonująca tzw. wydobywania (kopania) bitcoinów. Ta nazwa wynika z tego, że powyższa czynność ma wiele cech wspólnych z typową działalnością górników, wydobywających złoto. Górnik w przypadku kopania bitcoinów odpowiada za rozwiązywanie zaawansowanych problemów matematycznych przy użyciu innowacyjnych urządzeń o odpowiedniej mocy obliczeniowej.

Podstawowym narzędziem pracy takiego górnika jest bardzo wartościowy sprzęt (komputer), posiadający gigantyczną moc obliczeniową. Górnikami zostają więc tylko profesjonaliści, dysponujący środkami finansowymi na inwestowanie w taki sprzęt. Aby uzyskać jak najlepsze efekty swojej pracy, większość górników rezygnuje dzisiaj z samodzielnej działalności wydobywczej bitcoina. Górnicy łączą się w zrzeszenia, tj. profesjonalne kopalnie, które przez całą dobę, za pośrednictwem najlepszych na świecie komputerów zajmują się rozwiązywaniem problemów matematycznych i wydobywaniem kryptowaluty.

Swoją działalnością górnicy nie tylko wydobywają nowe bitcoiny, ale również przyczyniają się do synchronizowania w Blockchain, podtrzymania istnienia całej sieci bitcoina, a nawet do utrzymania jej odpowiedniego bezpieczeństwa.