poradnik

Transparentność kryptowalut - dlaczego kryptowaluty muszą stosować przepisy odnośnie finansów?

Transparentność kryptowalut - dlaczego kryptowaluty muszą stosować przepisy odnośnie finansów?

Sektor kryptowalut wymaga regulacji, która z pewnością mogłaby zapewnić mu bezpieczeństwo i transparentność. Instytucje finansowe mogą również skorzystać z tego rozwiązania w swoich działaniach. Jak?

Dlaczego zgodność kryptowalut w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy jest tak ważna dla instytucji finansowych? Krótko mówiąc: gdyż tak stanowi prawo.  Banki i instytucje finansowe są prawnie zobowiązane do przestrzegania przepisów i wytycznych regulacyjnych w celu zwalczania przestępstw w zakresie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i uchylania się od płacenia podatków, a także do zarządzania ryzykiem związanym z nielegalną działalnością finansową.

Każdy legalny bank i oraz fundusz inwestycyjny  z konieczności uwzględnia zgodność z przepisami i zarządzanie ryzykiem w swoim krótko i długoterminowym biznesplanie i strategii. W opinii ekspertów - podmioty związane z kryptowalutami również musiałyby uwzględnić tego rodzaju przepisy w swoim działaniu.

W jaki sposób instytucje finansowe mogą zrozumieć kryptowaluty?

Informacje mogą pomóc organizacjom finansowym w ograniczaniu ryzyka pośredniego prania pieniędzy poprzez kryptowaluty. Jeśli chodzi o zapobieganie praniu pieniędzy w tradycyjnych fiducjarnych walutach, to banki potrzebują pewnej ilości informacji, aby mieć pewność, że są w stanie zarządzać każdym potencjalnym ryzykiem związanym z ułatwianiem takich transakcji. To samo dotyczy kryptowalut.
Bank może stawić czoła wyzwaniom, jeśli otworzy się na kryptowaluty - gdyż jego klienci dokonując transakcji krypto, prędzej czy później zamieniają je na fiat i wypłacają. 

Na dzień dzisiejszy, istnieje szereg testów, które mogą pomóc w zarządzaniu ryzykiem m.in:

  • AML,
  • poznaj swojego klienta, 
  • poznaj swoje płatności, 
  • poznaj zachowanie klientów, 
  • poznaj swojego partnera.

Biorąc pod uwagę liczbę transakcji, które banki mogą codziennie przetwarzać, zapewnienie w pełni zautomatyzowanego procesu monitorowania ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia podejrzanej aktywności w sieci.

Co zrobić aby ograniczyć ryzyko związane z nadużywaniem prawa w kryptowalutach?

Wymagane są elastyczne, ale wydajne rozwiązania w zakresie zarządzania sprawami i audytów.
Banki i instytucje finansowe potrzebują możliwości śledzenia transakcji i połączeń w czasie rzeczywistym, a także zdolności do błyskawicznej oceny poziomu ryzyka. Biorąc pod uwagę liczbę i szybkość zawartych transakcji, muszą również posiadać system ostrzegawczy, który zapewnia automatyczne aktualizacje potencjalnie nielegalnych działań, dostarczając dane do dalszego zbadania.

Organizacje finansowe nie muszą działać po omacku, jeśli chodzi o naukę przestrzegania przepisów. Amerykańska Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy opublikowała szereg wskaźników ostrzegawczych, które mogą pomóc w podniesieniu świadomości, że ktoś popełnia nadużycia finansowe. Wiele jurysdykcji i giełd na całym świecie powoli przyjęło wytyczne FATF, ponieważ denerwują ich przeszkody techniczne w zakresie obrotu pieniędzmi i kryptowalutami. Na szczęście istnieją narzędzia, które mają to umożliwić.

Jak dbać o transparentność kryptowalut? 

Postępowanie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi czerwonych flag dotyczących prania pieniędzy, określonymi przez FATF, jest dobrym miejscem do rozpoczęcia analizy podejrzanych transakcji.

Przykładowe rozwiązania wspomagające przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy to:

  • Wskaźniki ostrzegawcze związane z transakcjami mogą obejmować płatności dokonywane w niewielkich kwotach lub w powtarzających się ilościach poniżej progu zgłaszania.
  • Dzwonki alarmowe - można je zastosować, jeśli środki są wysyłane na nowo utworzone lub wcześniej nieaktywne konto.
  • Wzorce transakcji również mogą budzić podejrzane - zwłaszcza jeśli dokonane wpłaty są niezgodne z profilem klienta.

Inne wskaźniki mogą dotyczyć nadawców i odbiorców, nieprawidłowości, jeśli chodzi o źródło środków lub majątku, oraz podejrzanych okoliczności związanych z geografią - np. Czy środki klienta pochodzą z giełdy, która nie jest zarejestrowana oficjalnie jako platforma, lub są na nią wysyłane oraz jaka jest jurysdykcja, w której znajduje się klient lub giełda.

Wytyczne te są szczegółowe i wyczerpujące, a dodatkowo zawierają studia przypadków, które silnie ilustrują rodzaje scenariuszy, których powinny szukać instytucje finansowe.

Oprogramowanie analityczne blockchain dla instytucji finansowych 

Oprogramowania o charakterze analitycznym umożliwiają monitorowanie transakcji na wszystkich głównych blockchainach - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w czasie rzeczywistym. Analizowane jest ryzyko związane z transakcjami przychodzącymi i wychodzącymi. W szczególności uwaga jest zwracana na płatności o wysokiej wartości, transfery obejmujące wiele aktywów cyfrowych i / lub rachunków, a także transakcje, które wydają się nie mieć logicznego wyjaśnienia biznesowego. Jaśniejszy obraz można również uzyskać w czasie, łącząc informacje wywiadowcze od podmiotów dokonujących częstych transferów w określonych ramach czasowych.

Istnieją firmy oferujące oprogramowanie zapewniające analizę transakcji na bieżąco, które  umożliwiają wykrywanie podejrzanych wzorców, a instytucjom finansowym zrozumienie źródeł funduszy i bogactwa. Co najważniejsze, mogą również zidentyfikować, czy krypto używane w transakcjach jest podejrzane o kradzież, czy oszustwo. To wszystko dokonuje się poprzez ocenę, czy monety przesyłane “do” lub “z” portfeli zostały połączone z mikserami lub usługami P2P.

Miejmy nadzieję, że w dobie postępującej regulacji prawnej, a także rozwoju technologii sektor blockchain zostanie uregulowany w takim stopniu, który pozwoli nam dokonywać transakcji transparentnych i bezpiecznych.