artykuł

Zmiany prawne w zakresie kryptowalut w Estonii od 2020 roku

Zmiany prawne w zakresie kryptowalut w Estonii od 2020 roku

Estonia jest krajem, który od samego początku podchodził liberalnie do tematyki kryptowalut. W chwili obecnej wiele giełd oraz platform powiązanych z tym działem wiąże swoją przyszłość z Estonią. Dogodne warunki prawne, zminimalizowana biurokracja oraz bezpieczna gospodarka sprawiają, że coraz więcej podmiotów widzi przyszłość kryptowalut w tym miejscu. 

Pod koniec 2019 roku parlament w Estonii zakończył pracę nad ustawą mającą wprowadzić w życie nowe regulacje prawne w zakresie obrotu kryptowalutami.

Wejście w życie niniejszych regulacji ma nastąpić w dniu 10 marca 2020 r. Sam projekt ustawy był już nagłaśniany od czerwca 2019 r., kiedy to politycy z Estonii informowali, że są stanowczy w tym zakresie.

Charakterystyka regulacji prawnej opiera się na tym, aby zwiększyć ochronę wszelkich platform oraz konsumentów przed negatywnym konsekwencjami związanymi z praniem brudnych pieniędzy. Estoński nadzór w 2019 roku skupił się mocno na weryfikowaniu wszelkich podmiotów z branży kryptowalutowej, które działały na terenie tego kraju.

Przedmiotem kontroli nie były formalności i podatki, lecz analiza procedur i polityki wynikającej z przeciwdziałania w zakresie prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Wynikiem tego jest powyższa ustawa! Jakie zmiany nadejdą od marca 2020 roku?

I. Ujednolicenie licencji.

W chwili obecnej giełdy kryptowalutowe muszą posiadać dwie licencje w zakresie prowadzenia działalności kryptowalutowej. Jedna z nich dotyczy usług o charakterze wymiany wirtualnej waluty na fiaty. Druga ma na celu zalegalizowanie świadczenia usług w zakresie korzystania z wirtualnego portfela.

Każda z licencji posiada odrębny proces rejestracyjny. Od marca 2020 r. będzie do uzyskania wyłącznie jedna licencja o obustronnych regulacjach. Takie działanie upraszcza procedurę administracyjną w powyższym zakresie.

II. Wydłużenie czasu w zakresie rozpatrzenia aplikacji.

Uzyskanie licencji w zakresie wymiany kryptowalut oraz posiadania portfela wirtualnego trwało maksymalnie trzydzieści dni. Po wejściu w życie kolejnej regulacji proces ten zostanie wydłużony do 60 dni. Warto wskazać, że w szczególnych przypadkach proces ten może zostać wydłużony jeszcze o dodatkowe 120 dni.

Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ estońskie FIU ma w założeniu dokładniej przeanalizować podmiot w zakresie wykształcenia i doświadczenia zawodowego w kryptowalutach dokładniej, niż do tej pory. 

III Zmiana kapitału spółki OU.

Spółka OU, to estoński odpowiednik naszej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W chwili obecnej kapitał zakładowy tego rodzaju podmiotu gospodarczego wynosi 2 500 euro. Po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych kapitał sp z o.o. (OU) będzie oscylować na poziomie 12 000 euro. Takie unormowanie ma na celu podwyższenie wiarygodności spółek i przeciwdziałanie w zakresie podmiotów, które niskim kosztem mogły unikać ewentualnej odpowiedzialności za swoje działania. 

IV Zmiana urzędowej opłaty

Podmiot, który chce ubiegać się o licencje wymagane do prowadzenia działalności o charakterze kryptowalutowym płaci w chwili obecnej 345 euro jako urzędową opłatę. Marzec 2020 roku zwiększa tę kwotę do wysokości 3300 euro. Oprócz tego giełda kryptowalutowa musi uwzględnić w swoim założeniu koszty rejestracyjne, koszty wdrożenia procedur KYC oraz AML, a także koszty zatrudnienia pracownika odpowiadającego za przestrzeganie tych procedur. 

Jak widać, procedury związane z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dosięgają nawet najbardziej liberalne kraje dla sektora kryptowalutowego. Warto przyjrzeć się tym zmianom, ponieważ dotyczą one każdego użytkownika tej dziedziny.