Wiele osób w chwili obecnej nadal nie posiada rachunku bankowego. Rozwój branży e-commerce, a także dokonywanie zakupów towarów z różnych krajów sprawiają, że kryptowaluty zdobywają coraz większą popularność. Oprócz tego konkurują one z tradycyjnymi bankami w kwestii czasu i ceny przekazu środków zagranicznych. Dlaczego to takie ważne?
Koronawirus pokrzyżował plany podróżnicze wielu osób. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, że być może tego lata wznowimy nasze przygody. Niepewna sytuacja w sektorze bankowym, a także utrudnienia związane z kryzysem finansowym wielu państw mogą sprawić, że zamiast gotówki w portfelu, bądź banku - powinniśmy uzbroić się w konkretną ilość kryptowalut na nasz wyjazd. O zaletach takiego rozwiązania piszemy poniżej.
Jak działają transgraniczne płatności przy użyciu kryptowalut?
Transakcje te są realizowane za pomocą blockchainów - eliminując potrzebę banków, które często znacznie spowalniają płatności. Wyobraźmy sobie, że jesteś w Grecji, ale chcesz wysłać pieniądze do Afryki. Pierwszy krok polega na zamianie waluty fiducjarnej (dolara, euro itd) na wybraną kryptowalutę.
Istnieje wiele witryn i platform, które służą jako „rampa” - co oznacza, że zakupów można tam dokonywać za pomocą przelewów bankowych i kart kredytowych. Zakupiona przez dany podmiot kryptowaluta może być przechowywana w bezpiecznym portfelu. Kiedy nadejdzie pora, by zrobić przelew do znajomych, mogą oni podać adres portfela - porównywalny z numerem konta, które otrzymujesz w staromodnym banku. Te adresy mogą zawierać dziesiątki znaków, więc ich dokładna nazwa jest kluczowa. Gdy już posiadamy numer portfela do odbioru konkretnej kryptowaluty, to wysyłamy środki do odbiorcy. Po wpłynięciu środków na konto odbiorca ma kilka możliwości:
- można dokonać zamiany kryptowaluty na walutę klasyczną typu euro, dolar.
- zamienić kryptowalutę na bardziej stabilną jej formę tj. stablecoin (kryptowaluta o mniejszych wahaniach rynkowych).
Jaka jest przewaga kryptowalut nad tradycyjną gotówką?
W chwili obecnej występuje wiele emocji związanych z tym, jak sektor krypto może przekształcić płatności transgraniczne, jakie znamy. Oprócz kwestii wakacji warto zwrócić uwagę na ilość osób za granicą, które wyjechały w poszukiwaniu pracy. Obecne przekazy gotówki są długotrwałe i transparentne głównie dla Urzędu Skarbowego, który pomimo legalności dochodu - i tak może przeprowadzić kontrolę transakcji. Warto zatem przekazywać środki do swoich bliskich przy użyciu kryptowalut. Ponadto koszt przekazu zagranicznego jest znacznie wyższy, aniżeli koszt przelewu kryptowaluty pomiędzy podmiotami. Obecnie Bank Światowy szacuje, że przekazy pieniężne wysyłane kanałami fiducjarnymi skutkują średnimi opłatami na poziomie 6,75%. W przypadku osoby o skromnych dochodach może to odebrać znaczną część ich zarobków. Chociaż jest to mniej niż 9,67% naliczone w 2009 r., to przed nami jeszcze długa droga do normalnych prowizji bankowych. Na początku 2010 r. G8 i G20 wyznaczyły cel obniżenia kosztów przekazów pieniężnych do 5%, a cele zrównoważonego rozwoju ONZ również wyznaczają cel, którego osiągnięcie zaplanowane jest do 2030 r. i kształtować się będzie w okolicach 3% wartości transakcji.
Kryptowaluty mogą pomóc w szybszej realizacji tych celów. Według danych Deloitte, blockchain może obniżyć koszty transakcji o 40% do 80%. Ale zalety na tym się nie kończą. Obecnie rozliczenie środków za pośrednictwem staromodnych sieci kablowych może zająć od trzech do pięciu dni roboczych - nie jest to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto potrzebuje pieniędzy w pośpiechu. Pamiętajmy, że transkacje kryptowalutowe mogą zostać niejednokrotnie zrealizowane i zaksięgowane w ciągu kilku sekund!
Na tym zalety mogą się nie kończyć. Jak zauważa Deloitte, transakcje blockchain mogą być bogate w dane - co oznacza, że metadane, które są zawarte w transakcji pomogą w walce z zwalczaniem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Są to główne dwa obszary, które budzą zainteresowanie organów regulacyjnych. Wiele platform kryptograficznych wprowadziło również kontrole Know Your Customer w celu weryfikacji użytkowników.
Na uwagę zasługuje również fakt, że kryptowaluty dają możliwość dokonywania transakcji pomiędzy osobami, które nie posiadają rachunku bankowego. Warto w tym wypadku wskazać badania, które sugerują, że 80% konsumentów w Afryce Subsaharyjskiej należy do tej kategorii - a na całym świecie łącznie 1,7 miliarda ludzi nie ma konta bankowego. Przyczyn może być wiele. Instytucje finansowe mogą nie działać na swoim obszarze geograficznym, usługi te mogą być zbyt drogie lub konsumenci mogą nie mieć do nich zaufania.
Ile pieniędzy jest wysyłanych na całym świecie za pomocą kryptowalut?
Aktywa cyfrowe mają niewielki udział w rynku całkowitych płatności transgranicznych. Pamiętajmy jednak, że popyt w tym zakresie ciągle rośnie. Według Juniper Research, międzynarodowe przelewy kryptowalutowe mają wzrosnąć do kwoty 525 miliardów dolarów do 2024 roku. Powyższa kwota stanowi wzrost w skali 102% w stosunku do roku 2019. Liczba ta obejmuje platformy fintech, które obsługują wyłącznie transakcje stacjonarne.
„Korzystając z sieci opartej na blockchain, operatorzy mogą zaoferować swoim użytkownikom znacznie szybsze, tańsze i bardziej przejrzyste usługi”
- wskazują autorzy.
Ten pogląd został powtórzony przez BlockData, który niedawno ujawnił, że transakcje oparte na blockchainie są zazwyczaj 388 razy szybsze i 127 razy tańsze niż tradycyjne przekazy. To szybko rozwijająca się branża i trudno jest podać dokładną liczbę płatności transgranicznych dokonanych za pomocą kryptowalut. Jednak dane Clovr pokazały, że 15% osób, które dokonywały przekazów pieniężnych z USA w 2017 roku, korzystało z waluty cyfrowej, takiej jak Bitcoin. Takie działanie sprawia, że Bitcoin jest bardziej popularnym niż karty przedpłacone, czeki i gotówka. Jeśli chodzi o płatności między firmami dokonywane za pośrednictwem blockchain, to należy powołać się na wysokość kwot transakcji, które opierają na 171 miliardów dolarów w 2019 roku. Juniper Research (firma zajmująca się analizą danych związanych z nowymi technologiami) szacuje, że powyższy obrót przekroczy 4,4 biliona dolarów w ciągu zaledwie czterech lat.
Jakie są wady korzystania z kryptowalut?
Bitcoin jest często krytykowany za to, że jego cena jest zbyt zmienna. Wiele osób sądzi, że technologia blockchain jest zbyt trudna do zrozumienia dla zwykłych konsumentów.
Należy zauważyć, że istnieje jeden czynnik, który zadecyduje o tym, czy płatności transgraniczne w oparciu o kryptowaluty są tańsze: używany zasób cyfrowy.
Wykonywanie przelewów przy pomocy Bitcoin i Ether może być kosztowne, szczególnie w okresach największego zapotrzebowania. Ethereum było wielokrotnie przytłaczane wolumenami transakcji na przestrzeni lat . Rozwiązanie problemów związanych ze skalowalnością będzie kluczowe, jeśli kryptowaluty będą szerzej wykorzystywane do przekazów pieniężnych. Ripple, który nie ma blockchaina, oferuje rozwiązania zaprojektowane tak, aby płatności transgraniczne były tańsze dzięki zasobowi XRP. Kilka banków jest już na pokładzie, a Ripple twierdzi, że może przetwarzać 50 000 transakcji na sekundę.
Transakcje kryptowalutowe mogą pomóc w rozwiązaniu wielu problemów sektora finansowego pod warunkiem, że ci, którzy mogą odnieść największe korzyści z przekazów pieniężnych, będą chcieli dowiedzieć się, jak działają kryptowaluty. Oprócz samej wiedzy potrzeba również jakiegokolwiek sprzętu, który posiada dostęp do Internetu.
Jak wskazaliśmy powyżej, 80% konsumentów w Afryce Subsaharyjskiej nie korzysta z usług bankowych, ale 91% posiada telefon komórkowy - a popularność smartfonów rośnie. Co ciekawe - w Afryce płatności mobilne również są niezwykle popularne. W praktyce oznacza to, że sektor walut cyfrowych może w niedalekiej przyszłości znaleźć duży rynek zbytu na terenie Afryki.
Kolejnym problemem w kryptowalutach jest prawo. W chwili obecnej wiadomo, że nadchodzi więcej regulacji dotyczących kryptowalut, a Unia Europejska niedawno ogłosiła plany kompleksowego monitorowania rynku w ciągu zaledwie czterech lat. Nie musi to koniecznie oznaczać, że na horyzoncie zbliża się zakaz korzystania z zasobów cyfrowych kryptowalut - w rzeczywistości wielu prawodawców przyznało, że kryptowaluty posiadają wiele zalet, a także mogą pomóc w obniżaniu kosztów związanych z płatnościami transgranicznymi. W rezultacie niektóre kraje zastanawiają się, czy powinny uruchomić własną cyfrową walutę banku centralnego.
Bezpieczeństwo transakcji
Pamiętajmy, że oprócz skupieniu się na dokonaniu przelewu kryptowalutowego w formie transgranicznej nie możemy zapomnieć o bezpiecznym przechowywaniu naszych środków. Na rynku istnieje wiele firm i platform, które dają nam możliwość zrealizowania transakcji. Zanim założymy na nich konto sprawdźmy opinie, natomiast środki gromadźmy głównie na przeznaczonych do tego walletach. Pamiętajmy również, by zarówno nadawca, jak i odbiorca środków ustawili tę samą kryptwoalutę i dokładnie sprawdzili numer do wpłaty środków.
Analizując powyższe informacje należy wskazać, że popyt na przekazy pieniężne raczej nie spadnie, natomiast platformy skoncentrowane na kryptowalutach prawdopodobnie odegrają zasadniczą rolę w zapewnieniu konsumentom bardziej sprawiedliwej oferty. Taki rozwój rynku finansowego może zmusić tradycyjne instytucje bankowe do wprowadzania innowacji.