poradnik

W jakie kryptowaluty warto zainwestować?

W jakie kryptowaluty warto zainwestować?

Kryptowaluty to wyjątkowo ciekawy sektor finansów pod względem kapitalizacji rynku i wzrostu wartości. Ilość krypto i tokenów na rynku sprawia, że ciężko jest poznać każdą możliwość. Postanowiliśmy przedstawić dwanaście najpopularniejszych opcji! 

Od Bitcoina i Ethereum po Dogecoin i Tether,  obecny rynek kształtuje tysiące różnych kryptowalut, które mogą sprawić, że dokonanie wyboru inwestycyjnego po raz pierwszy może nastręczyć sporo kłopotów.  Niniejszy poradnik pomoże Ci się zorientować w tym, co obecnie jest na topie. Poniżej przedstawiamy 12 najlepszych kryptowalut, które  zostały oszacowane jako atrakcyjne pod względem ich kapitalizacji rynkowej lub łącznej wartości wszystkich monet znajdujących się obecnie w obiegu. Zaczynajmy! 

Bitcoin (BTC)

Kapitalizacja rynkowa: ponad 856 miliardów dolarów.

Stworzony w 2009 roku przez anonimowego człowieka, który ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, Bitcoin (BTC) jest oryginalną i pierwszą kryptowalutą. Podobnie jak w przypadku większości kryptowalut, BTC działa na blockchainie lub księgach rejestrujących transakcje rozproszone w sieci tysięcy komputerów. Ponieważ dodatki do rozproszonych ksiąg muszą zostać zweryfikowane poprzez rozwiązanie łamigłówki kryptograficznej (proces zwany “proof of work”). Bitcoin jest zabezpieczony pod względem informatycznym przed oszustami. Cena Bitcoina poszybowała w górę, ponieważ stał się on wyjątkowo powszechną kryptowalutą. Pięć lat temu można było kupić Bitcoina za około 500 USD. W sierpniu 2021 r. cena pojedynczego Bitcoina wynosiła ponad 45 000 USD. To wzrost o około 8900%.

Ethereum (ETH)

Kapitalizacja rynkowa: ponad 357 miliardów dolarów.
Zarówno kryptowaluta, jak i platforma blockchain, Ethereum jest ulubioną platformą programistów ze względu na potencjalne zastosowania, takie jak na przykład smart kontrakty, które są automatycznie wykonywane po spełnieniu warunków i niewymiennych tokenów (NFT). Ethereum również doświadczyło ogromnego wzrostu. W ciągu zaledwie pięciu lat jego cena urosła z około 11 dolarów do ponad 3000 dolarów, co stanowi wzrost o około 27 000%.

Coin Binance (BNB)

Kapitalizacja rynkowa: ponad 70 miliardów dolarów.

Binance Coin to forma kryptowaluty, której możesz używać do handlu i uiszczania opłat na Binance - jednej z największych giełd kryptowalut na świecie.

Od czasu swojej premiery w 2017 roku, Binance Coin rozszerzył się, ułatwiając jedynie transakcje na platformie wymiany Binance. Teraz może być używany do handlu, przetwarzania płatności, a nawet rezerwacji podróży. Można nim również handlować lub wymieniać na inne formy kryptowaluty, takie jak Ethereum lub Bitcoin.

Jego cena w 2017 roku wyniosła zaledwie 0,10 USD; do sierpnia 2021 r. wzrosła do ponad 419 USD, co stanowi wzrost o prawie 419 000%.

Cardano (ADA)

Kapitalizacja rynkowa: ponad 69 miliardów dolarów.

Nieco później na scenie kryptowalutowej pojawił się Cardano. Wyróżnia się on wczesnym przyjęciem walidacji proof of stake. Ta metoda przyspiesza czas transakcji i zmniejsza zużycie energii oraz wpływ na środowisko, usuwając konkurencyjny, rozwiązujący problem aspekt weryfikacji transakcji obecny na platformach takich jak Bitcoin. Cardano działa również jak Ethereum, aby umożliwić realizację smart kontraktów i zdecentralizowane aplikacje, które są zasilane przez ADA, swoją natywną monetę. Token ADA Cardano odnotował stosunkowo niewielki wzrost w porównaniu z innymi głównymi monetami kryptowalutowymi. W 2017 r. cena ADA wynosiła 0,02 USD. W sierpniu 2021 r. jego cena wynosiła 2,11 USD. To wzrost o ponad 10 000%.

USDT

Kapitalizacja rynkowa: ponad 64 miliardy dolarów.

W przeciwieństwie do niektórych innych form kryptowalut, Tether jest stablecoinem, co oznacza, że ​​jest wspierany przez waluty fiducjarne, takie jak dolary amerykańskie i euro, i hipotetycznie utrzymuje wartość równą jednemu z tych nominałów. W teorii oznacza to, że wartość Tethera powinna być bardziej stabilna, niż w przypadku innych kryptowalut i jest preferowana przez inwestorów, którzy obawiają się skrajnej zmienności innych coinów. 

XRP (XRP)

Kapitalizacja rynkowa: ponad 52 miliardy dolarów.

Stworzony przez tych samych założycieli, co Ripple. Jest to firma zajmująca się technologią cyfrową i przetwarzaniem płatności. XRP może być używany w tej sieci w celu ułatwienia wymiany różnych rodzajów walut, w tym walut fiducjarnych i innych głównych kryptowalut.
Na początku 2017 r. cena XRP wynosiła 0,006 USD. W sierpniu 2021 r. jego cena osiągnęła 1,14 USD, co oznacza wzrost o prawie 19 000%.

Dogecoin (DOGE)

Kapitalizacja rynkowa: ponad 40 miliardów dolarów.

Dogecoin był gorącym tematem dzięki celebrytom i miliarderom, takim jak Elon Musk. Znany jako żart w 2013 roku, Dogecoin szybko stał się popularną opcją kryptowalut, dzięki dedykowanej społeczności i kreatywnym memom. W przeciwieństwie do wielu innych kryptowalut, takich jak Bitcoin, nie ma limitu liczby Dogecoinów, które można stworzyć, co sprawia, że ​​waluta jest podatna na dewaluację wraz ze wzrostem podaży.
Cena Dogecoina w 2017 roku wyniosła 0,0002 USD. Do sierpnia 2021 r. jego cena wynosiła 0,31 USD — wzrost o 154 900%.

USDC

Kapitalizacja rynkowa: ponad 23 miliardy dolarów.

Podobnie jak Tether, USD Coin, to stablecoin, co oznacza, że ​​jest wspierany przez dolary amerykańskie i ma stosunek 1 USD do 1 USDC. USDC jest zasilany przez Ethereum i możesz go używać do realizacji globalnych transakcji.

Polkadot

Kapitalizacja rynkowa: ponad 25 miliardów dolarów.

Kryptowaluty mogą wykorzystywać dowolną liczbę blockchainów. Polkadot (i jego krypto o tej samej nazwie) ma na celu ich integrację poprzez stworzenie sieci kryptowalut, która łączy różne blockchainy, aby mogły ze sobą współpracować. Ta integracja może zmienić sposób zarządzania kryptowalutami.  Od września 2020 roku do sierpnia 2021 roku jego cena wzrosła o 774%, z 2,93 USD do 25,61 USD.

Solana (SOL)

Kapitalizacja rynkowa: ponad 20 miliardów dolarów.

Opracowany, aby pomóc w wykorzystaniu zdecentralizowanych finansów (DeFi), zdecentralizowanych aplikacji (DApps) i inteligentnych kontraktów, Solana działa na unikalnych hybrydowych mechanizmach weryfikacji stawki i historii, które pomagają w szybkim i bezpiecznym przetwarzaniu transakcji. Natywny token Solany, zasila platformę.

W 2020 r. cena SOL zaczęła się od 0,77 USD. Do sierpnia 2021 r. jego cena wyniosła 73,19 USD, co oznacza wzrost o 9,405%.

Uniswap

UNI Uniswap to protokół wymiany kryptowalut, który działa na zasadzie zdecentralizowanej. Poprzez wykorzystanie smart kontraktów protokół pozwala na automatyczne transakcje pomiędzy tokenami kryptowalut na blockchainie Ethereum. 

Od 2 kwietnia ma kapitalizację rynkową w wysokości 15,2 miliarda dolarów, a jeden UNI kosztuje 29,21 dolarów.

Bitcoin Cash

BCH Bitcoin Cash to kryptowaluta, która powstała w 2017 roku jako fork Bitcoina. Celem stworzenia Bitcoin Cash było umożliwienie większego rozmiaru bloku niż Bitcoin, co pozwoliło na przechowywanie większej liczby transakcji w jednym bloku. Pomimo różnic, Bitcoin Cash i Bitcoin mają pewne podobieństwa techniczne, w tym użycie tego samego mechanizmu konsensusu i limitu dostaw 21 milionów monet. Od 2 kwietnia jego kapitalizacja rynkowa wynosi 10,8 miliarda dolarów, a jeden BCH jest sprzedawany za 575,17 dolarów. 

Biorąc pod uwagę popularność kryptowalut, inwestowanie w nie wymaga dużej ostrożności. Przed zainwestowaniem w kryptowalutę traderzy muszą dokładnie ocenić jej potencjalne perspektywy. Niezależnie od nastawienia na sektor krypto, trudno nie zauważyć wzrostu jego popularności, dominacji na rynku i ciągłego znaczenia w ekosystemie finansów.